צה”ל מגביר אכיפה נגד עבירות קנאביס: 8 לוחמי נח”ל נעצרו

הלוחמים נעצרו בחשד לשימוש בקנאביס ועברו חקירות ממושכות של למעלה מ-12 שעות. מהנתונים עולה כי כ-85% מכתבי האישום שמוגשים ע"י המשטרה הצבאית נגד חיילים הם על עבירות סמים, בעיקר קנאביס.

שמונה לוחמים בחטיבת הנח”ל נעצרו ועברו חקירות ממושכות של למעלה מ-12 שעות במטרה לגרום להם להודות בשימוש בקנאביס.

נתונים שחשף מבקר המדינה החודש שעבר מראים כי למרות ה’רפורמה’ שהייתה אמורה להקל בענישה, במשטרה הצבאית עדיין מתמקדים בעיקר בעבירות סמים בדגש על קנאביס.

על פי עדות של חייל בגדוד שהגיעה למגזין קנאביס, פרשת המעצרים החלה בבוקר יום ראשון (2.6) בפשיטה של המשטרה הצבאית על מוצב כיסופים בגבול עזה, ומעצר של לוחמים מגדוד 932 של הנח”ל.

בחיפוש בחדרי הלוחמים לא נמצא דבר, אך שמונה מהם נעצרו משום שלמצ”ח (משטרה צבאית חוקרת) היה מידע מודיעיני לגביהם, שהתקבל מחקירה של חייל אחר, לפיו הם צרכו קנאביס.

אחד העצורים נחקר למעלה מ-12 שעות למרות שלדברי סנגוריו הוא שב וטען בפני החוקרים כי הוא אינו כשיר נפשית לעמוד תחת הלחץ של החקירה, אך הם התעלמו.

החוקרים לא הסתפקו בכך שהחייל הודה בארבעה מקרים של שימוש בקנאביס באזרחות והמשיכו בחקירה עד שלבסוף הוא הודה גם בשימוש בבסיס, לטענתו לאחר שהחוקרים שכנעו אותו שיקבל הקלה בעונש אם יודה.

לפי הרפורמה באכיפת השימוש בקנאביס בצה”ל, שנכנסה לתוקף בינואר 2017, חיילים המואשמים בעד חמישה מקרים של שימוש בקנאביס באזרחות יכולים להגיע להסדר מותנה ללא כתב אישום.

בהתאם לכך, מצ”ח ממקדת מאמצים רבים על מנת לגרום לחיילים להודות בלמעלה מ-5 שימושים באזרחות, או לחילופין בשימוש בבסיס, כפי שניתן לראות במקרה זה – זאת לכאורה על מנת שלא יזכו בהקלה.

לוחם אחר נלקח לחקירה מיד לאחר שחזר מפעילות מבצעית שנמשכה כל הלילה, ונחקר עד שעות הערב למרות שהתלונן שהוא עייף ולא חש בטוב. לטענתו אף נמנע ממנו להתייעץ עם סנגור במהלך החקירה.

על פי פרסום ב’ישראל היום’, אותו לוחם הודה כבר בשעות הבוקר בשימוש בקנאביס אך בכל זאת נחקר לכל אורך היום, ככל הנראה בניסיון לגרום לו להודות במקרים נוספים של שימוש או להפליל חיילים אחרים.

למרות הרפורמה, עדיין מתמקדים בעבירות קנאביס

על פי נתונים שפורסמו בדו”ח מבקר המדינה מהחודש שעבר, בשנת 2017 מצ”ח טיפלה ב-23,765 אירועים, מתוכם כ-46% בנושאי סמים – יותר מכל עבירה אחרת.

כאשר בוחנים את כלל כתבי האישום, המצב חמור עוד יותר. על פי דו”ח הפרקליטות הצבאית, מתוך 674 כתבי אישום של מצ”ח שהוגשו נגד חיילים ב-2017, 548 (כ-80%) היו על עבירות סמים שונות.

כתבי אישום שהגישה מצ"ח נגד חיילים. כתבי האישום על סירוב להיבדק הושמטו מהספירה של כתבי האישום על סמים
כתבי אישום שהגישה מצ”ח נגד חיילים. כתבי האישום על סירוב להיבדק הושמטו מהספירה של עבירות הסמים

יתרה מכך, מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי הנתונים הנ”ל אינם כוללים את כתבי האישום שהוגשו נגד חיילים שסירבו להיבדק בבדיקות סמים. כאשר כוללים גם אותם עולה מספר כתבי האישום על עבירות סמים ל-571, כ-85% מכל כתבי האישום.

מתוך עבירות הסמים, 281 (49%) היו על שימוש בקנאביס בנסיבות אזרחיות, 175 (30%) על שימוש בקנאביס בנסיבות צבאיות, 67 (11.7%) על סחר בסמים, 33 (5.7%) על סירוב לעבור בדיקת שתן, ורק 15 (2.6%) על שימוש בסמים אחרים.

מספר כתבי האישום שהוגשו על עבירות סמים כנגד חיילי צה"ל
מספר כתבי האישום שהוגשו על עבירות סמים כנגד חיילי צה”ל

בדו”ח המבקר נכתב עוד כי רכזי המודיעין במצ”ח הונחו להתמקד בשלושה נושאים במיוחד: אמל”ח (אמצעי לחימה), סחר בסמים, ושימוש בסמים ביחידה. נדרש מהם כי לפחות 25% מהידיעות המודיעיניות שהם מספקים יהיו בנושא סחר בסמים ולפחות 15% יהיו בנושא שימוש בסמים ביחידה.

בדו”ח קובע המבקר כי “בסיסי מצ”ח לא עמדו ביעדיהם בכל הנוגע לאיסוף המודיעיני ולאפקטיביות שלו בנושאי נשק ואמל”ח” – כלומר הם עמדו רק ביעדי הסמים.

ראו גם:
קנאביס בצה”ל: “כולם מעשנים – גם המפקדים”
קנאביס וחשיש בספינת קרב של חיל הים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר