קנאביס בצה”ל: “כולם מעשנים – גם המפקדים”

לא פחות מ-54% מחיילי צה”ל עישנו קנאביס במהלך השנה האחרונה ולמעלה מ-40% עישנו בחודש האחרון, כך לפי ממצאי סקר אפידמיולוגי שערכה הרשות למלחמה בסמים. כתב ‘ידיעות אחרונות’ בדק וגילה שקנאביס נפוץ היום בצבא יותר מתמיד.

אחוז השימוש בקנאביס בישראל הגיע בשנים האחרונות לשיא של כל הזמנים, בכל האוכלוסיות והמסגרות, כולל כמובן בקרב צעירים בני 18 עד 21 המשרתים בצה”ל.

נתונים אלו, בין השאר, הם שהביאו את הצבא להבנה שהמשך מדיניות הפללת המעשנים פוגעת בעתידם של צעירים רבים כל כך. מקבלי ההחלטות הודיעו על רפורמה לפיה חייל שיעשן קנאביס עד 5 פעמים שלא בזמן שהותו בבסיס יטופל ב’הסדר מותנה’ שאינו כולל הרשעה.

שינוי זה לא הוביל לירידה באחוז החיילים הצורכים קנאביס גם בעת שהותם בבסיס, ולמעשה הפך את השימוש בקנאביס בצבא למסוכן פחות מבחינת הפללה לעומת השימוש באזרחות.

בכתבת סוף שבוע שפורסמה היום (ו’) במוסף ‘7 ימים’ של ‘ידיעות אחרונות’, חושף הכתב אמיר שואן את עדויותיהם של חיילים שמספרים כי השימוש בקנאביס נפוץ מתמיד, כולל בבסיסים עצמם, ובניגוד לחששות אינו פוגע לדבריהם ביכולתם המבצעית.

בצבא יותר מבאזרחות

“נתון מעניין הוא שבגילאי 18 עד 21 באזרחות מעשנים פי 2 פחות קנאביס מאשר בצבא,” אומר שואן, המסקר בשנים האחרונות ביסודיות את נושא השימוש בקנאביס בישראל. “רק 25% מאלו שאינם משרתים בצבא בגילאים אלה הודו שעישנו קנאביס בשנה האחרונה, לעומת 54% מאלו שכן משרתים. חלק מההסבר לדעתי הוא האוכלוסיה החרדית, שלא מעשנת או שלא מודה שמעשנת”.

בכתבה מספרת י’, חיילת ביחידה קרקל, איך זה נראה מבפנים: “יצאנו (למבצע) יותר רגועים, לא יודעת מה זה נקרא ‘מסטולים’, אבל עובדה שהפעולה הייתה מוצלחת. לי אישית זה לא הפריע, אני חושבת שגם לחברים שלי לא. מההיכרות שלי איתם, הם יודעים לעשן וזה לא גומר אותם. רק קצת מרגיע.”

על פי נתוני הסקר 54.3% מהחיילים בצה”ל הודו כי עישנו קנאביס במהלך השנה האחרונה ו-40.9% עישנו קנאביס בחודש האחרון – מספרים גבוהים יותר מאלו שנמצאו בקרב אזרחים מכל הגילאים.

אך למרות העלייה באחוזי השימוש בקנאביס ובהתאם למדיניות החדשה של צה”ל נרשמה בשנים האחרונות ירידה של 26% במספר תיקי הסמים שנפתחו נגד חיילים. בעוד שבשנת 2009 נפתחו 745 תיקי סמים בצה”ל (כשמספר מעשני הקנאביס עמד על 11.33% בלבד), בשנת 2017 מפתחו רק 548 תיקים כאלו.

“כולם מעשנים”

“אמרתי למפקד שלי, למ”מ ולמ”פ שאני מעשן,” מעיד בכתבה ג’, חייל ביחידה סודית. “אין לי אישור לעשן מבחינת רישיון רפואי או משהו כזה, אבל הבטחתי להם שאני עושה את זה כשאני בבית ולא בבסיס, ואין להם בעיה עם זה. אפילו עברתי את הסיווג הביטחוני אחרי שסיפרתי שאני מעשן”.

ד’, לוחם בצבא, מתאר גם הוא את נפיצות השימוש בקנאביס ביחידה: “המפקדים שלי מודעים לכך שאני מעשן. גם המפקדים מעשנים, הסגל מעשן, הסרס”פ מעשן, הרס”פ מעשן, כולם מעשנים, אז מי יאכוף את זה? המ”פ אולי לא מעשן אבל מודע לכל החיילים שמעשנים. הוא רואה מי שהולך ואחר כך חוזר קצת עייף, אבל הוא מתעלם. זה לא מפריע לו, אם זה לא בפעילות מבצעית או שיש סכנה שיקפיצו אותך, זה לא אמור להפריע”.

על שאלת התפקוד תחת השפעת הקנאביס, הדעות חלוקות. “כל מי שאומר שזה פוגע בתפקוד לא מבין כלום בקנאביס”, אומר ג’, החייל המשרת ביחידה חשאית. “זה חתיכת בולשיט שזה פוגע בריכוז, אפשר להגיד באותה מידה שקפאין פוגע בריכוז. מניסיוני, קנאביס לא גורם לערנות יתר, אבל לא לפגיעה בחוות הדעת ובערנות”.

מנגד אומרת ש’, לוחמת בצפון, כי כן ישנה פגיעה מסויימת. “בוא נהיה ריאליים, כשאתה מעשן כל מה שבא לך זה לשבת רגל על רגל ולמנצ’ס, אין לך כוח לקפוץ לאיזה כפר ערבי כאן ולפשוט עליו. אתה באווירה רגועה כזו, אווירה של צ’יל. להיכנס לכפר עכשיו כשאתה צריך להיות דרוך, לא יודעת איך אפשר לעשות את הסוויץ'”.

“לרגע אתה שוכח את כל הבעיות”

ולמה חיילים בכלל מעשנים קנאביס? “כדי להעביר את הסיטואציה בצורה יותר נחמדה, יותר כיפית,” אומר ד’. “לפעמים יש הרבה דברים שאין להם היגיון. פקודות מעצבנות או כל מיני דברים שאנחנו צריכים לעשות שאנחנו לא מסכימים איתם. כשאתה מסטול זה עובר לידך. אתה אומר: טוב, סבבה”

ש’ מתארת כי היא סובלת מבעיות נפשיות בגלל השירות והקנאביס מקל עליה. “זה קשה כשיש לך בעיות בבית ואז הדבר היחיד שמנחם אותך זו השאכטה. קנאביס עוזר להירגע, להעביר כאב – נפשי, פיזי, מחשבות. וכשאתה עושה את זה עם עוד בן אדם יש לך מישהו שהוא שותף לפשע, לרגע אתה שוכח את כל הבעיות”.

אחד הגורמים הבולטים לעלייה בשימוש בקנאביס בבסיסי צה”ל היא כמובן אפליקציית ‘טלגרם’, שהפכה לקניון קנאביס לאומי עם שלל קבוצות מסחר. מה שהחל עם קבוצה בשם “טלגראס” הפך לרשת של מאות קבוצות עצמאיות (“וויד4יו”, “המחתרת”, “טלכאן” ועוד) שבחלקן אף מוצעים מבצעי הנחה מיוחדים לחיילים במדים – ממש כמו בפלאפל בתחנה המרכזית.

“מה שטוב לכולם טוב גם לחיילים”

פשטות המסחר בקנאביס בימים אלו הביאה גם לעלייה בחיילים הסוחרים בעצמם בתוך הבסיסים. “אני חייל שנתיים וחצי. מוכר בבסיס וגם בבית”, מספר ע’, חייל המשרת במרכז הארץ וסוחר בקנאביס. “השליח שלי מגיע עד הש”ג, החיילים מעבירים לו כסף מהגדר והוא מחזיר לך שקית”.

“גם הש”ג מעשן,” הוא אומר. “נהוג להשאיר לש”ג משהו. גם אם זה במקרה ש”ג שלא מעשן הוא לא יעשה בעיות. להערכתי משהו כמו שבעים אחוז מהבסיס שלי מעשנים. כולם מעשנים, קצינים פחות כי יש להם בדיקות פוליגרף, אבל כולם מעשנים. גם נגדים. יש לי כמה לקוחות קבועים בבסיס. יודעים שאני מוכר, אבל אני אף פעם לא מוכר פרונטלית. הכל באמצעות שליחים. אני לא רוצה שיראו את הפנים שלי”

מדובר בהשלמת הכנסה לא רעה בכלל כמובן עבור חייל שכזה. “אני קונה כל פעם כמות של מאתיים גרם ומוכר בחבילות של 5 או 10 גרם. אני מרוויח בין עשרת אלפים ל-15 אלף שקל לחודש נטו ביד. אני קונה בערך ב־35 שקל לגרם ומוכר לחיילים שלי ב-60 שקל לגרם. קניתי רכב, חסכתי 35 אלף שקל. אין מה לעשות, ישראלים אוהבים לעשות סמים, אוהבים לברוח מהמתח, אוהבים קצת שקט. ומה שטוב בשביל כולם, טוב גם בשביל החיילים”.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר