פשרת היצוא: יוקמו 75 חוות קנאביס בלבד באזורים מבודדים

מספר חוות הגידול המותרות לא יהיה 300 ובכל רחבי הארץ כפי שהבטיחו עורכי הדין של החקלאים כנראה, אלא בין 50 ל-100 בלבד באזורים מבודדים או כאלו השייכים למרכזי מחקר של משרד החקלאות – כך כנראה תיראה הפשרה שתאפשר התרת היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל.

בשעה זו מתנהל דיון בועדת הסמים של הכנסת, בראשות ח”כ יהודה גליק, המחליף זמנית את היו”ר הקבועה ח”כ תמר זנדברג.

הדיון עוסק בשאלת הקפאת הליך היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, מה שתקע למעשה את רפורמת הקנאביס הרפואי (מדיקליזציה) כולה.

לאחר חודשים ארוכים של עיכובים, כולל התערבות של רה”מ בנימין נתניהו שהודיע לבסוף על עצירת ההליך עד בדיקה של יועצו הכלכלי פרופ’ אבי שמחון, נערךהבוקר דיון נוסף כאמור.

ח”כ גליק הודיע מיד עם פתיחת הישיבה כי השר לבטחון פנים גלעד ארדן, מי שהתריע בפני רה”מ על זליגה של קנאביס רפואי ועל מעורבות עבריינים בענף, הודיע על הבנות שיאפשרו אולי פשרה.

נכון לעתה מסתמן כי בניגוד למובטח על ידי עורכי הדין של החקלאים על כך שתוקמנה כ-300 חוות, הפשרה שתאפשר את התרת היצוא תהיה הגבלת מספר החוות שיוקמו בארץ לעד 75 בלבד, זאת לאור דרישה של האוצר ל-100 והסכמה של המשטרה ל-50.

נושא נוסף שכנראה יעודכן בהליך הוא הגבלת האזורים והשטחים בישראל בהם מותר יהיה להקים חוות קנאביס רפואי, זאת במטרה לצמצם כמה שניתן כדי להקל על עבודת האכיפה של המשטרה.

לא צוין באילו אזורים בדיוק מדובר, אך כן נאמר כי זה “באזורים מבודדים ובאזורים השייכים למרכזי מחקר של משרד החקלאות”.

“הגענו אתמול להסכמה עקרונית עם האוצר על הכל, אך לא הגענו להסכמה על כמה חוות יפתחו בשלב ראשון,” מסר ארדן בפתח הישיבה לדבריו של גליק. “האוצר רוצה 100 אבל המשטרה מוכנה ל-50 בלבד,” אמר גליק.

שר החקלאות אורי אריאל, המבטיח מדי שבועיים ש’בעוד שבועיים’ יאושר היצוא, הביע תמיכה ברעיון הפשרה של ארדן ובצמצום מספר החוות.

“השאלה האם כל מי שקיבל או שירצה לקבל היתר מהיק”ר – ולא משנה איפה הוא גר – ניתן לו אישור,” השיב השר אריאל. “נניח יש 100 מושבים ובכל מושב חווה אחת, המשטרה אומרת ‘נצטרף לפרפר בין כל החוות, אז נצטרך כח אדם בהתאם, או שתצמצמו את זה’.”

“מדברים על בין 50 ל-100, אז נקווה שנתפשר על 75 חוות,” הוסיף שר החקלאות. “נבדוק אפשרות לכנס את החוות בשטחים מסוימים, בכמה מוקדים, כדי להקטין את הפיזור.”

כשנשאל האם אפשר אם כך להודיע על הסכמה ואישור היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, קירר שר החקלאות את ההתלהבות ואמר כי “עדיין אי אפשר להודיע על אישור סופי של היצוא, כי מה שלא סגרנו עדיין זה את חוות הדעת של פרופ’ אבי שמחון שמונה על ידי רה”מ לבדוק את הנושא”.

מפרופ’ אבי שמחון נמסר כי “אנחנו בעיצומה של הבחינה, השיקול המכריע הוא כניסתם של גורמים עבריינים למהלך היצוא. לפני שמאשרים זאת יש להגביל כניסה של גורמי פשיעה”.

ח”כ גליק סיכם וקבע כי “הועדה תקרא לראש הממשלה לכנס את הישיבה בשבוע הבא, כבר ביום א’ הקרוב. בהתחשב בכך שזה השיקול המכריע, אין שום סיבה שלא נתקדם”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר