פרשת טוגדר: אוגנדה הקפיאה את רישיון ההשקעות של החברה

החברה הבורסאית המקווה להיכנס לפעילות בענף הקנאביס הגלובלי סופגת מכה נוספת: שרת הכלכלה של אוגנדה ביטלה את רישיון ההשקעה שניתן לנציגי טוגדר רק בשבוע שעבר. דיווח זה מצטרף להכחשות מצד שרי החקלאות, המשפטים והבריאות שטוענים כי לא ניתן לחברה היתר לגדל קנאביס רפואי.

שרת הכלכלה וההשקעות של אוגנדה, אוולין אניט, הקפיאה את רישיון ההשקעה שקיבלה בשבוע שעבר “גלובוס פארמה”, חברת בת של החברה הציבורית הישראלית “טוגדר”, עבור פעילות בתחום הקנאביס באוגנדה.

אוולין אניט, שרת הכלכלה של אוגנדה
אוולין אניט, שרת הכלכלה של אוגנדה

רישיון ההשקעה, החתום על ידי רשות ההשקעות הממשלתית של אוגנדה, פורסם כזכור בשבוע שעבר (10.4) לבורסה על ידי טוגדר, בראשה עומד מפכ”ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו.

רישיון ההשקעות של חברת טוגדר שבוטל
רישיון ההשקעות של חברת טוגדר שבוטל

הדיווח על רישיון ההשקעה הגיע מעט לאחר ידיעה במגזין קנאביס בה צוטטה שרת הבריאות האוגנדית, ד”ר ג’יין אצ’נג, כשוללת את טענות החברה על כך שבידיה כל הרישיונות הנדרשים לגידול קנאביס במדינה.

השרה הודיעה באופן רשמי כי בניגוד לדיווחי החברה על כך שקיבלה רישיון משר המשפטים של אוגנדה, היא, שרת הבריאות, היחידה המורשית על פי חוק לאשר גידול קנאביס רפואי באוגנדה.

לצד הרישיון מרשות ההשקעות צירפה ‘טוגדר’ הבהרות לגבי ההיתרים בהם היא מחזיקה לכאורה עבור גידול קנאביס רפואי בחממות שהקימה במחוז ‘קססה’ במדינה.

למרות ששרת הבריאות היא הסמכות לאשר גידול קנאביס דיווחה החברה כי קיבלה היתר משר המשפטים, קהינדה אוטפייר. עוד דיווחה כי הגורם הרשאי להעניק רישיון בתחום הקנאביס הרפואי הוא רשות הסמים הלאומית של אוגנדה (NDA).

החברה סירבה לבקשות מגזין קנאביס ומשרד הבריאות של אוגנדה לקבל עותק מהמכתב של שר המשפטים, או לספק תגובה לכך שבחוק הסמים האוגנדי נקבע במפורש כי הסמכות היא איננה של שר המשפטים או ה-NDA אלא של שרת הבריאות בלבד.

הבוקר (ד’) כבר צוטט שר המשפטים אוטפייר באתר חדשות מקומי כשולל גם הוא את טענות החברה. עוד דווח כי לטענת השר ה-NDA הוא רק אחד הגורמים ממנו צריך לקבל היתר – ולא הגורם המוסמך הבלעדי כפי שציינה טוגדר בדיווח לבורסה.

“אין ולו רישיון אחד שניתן לגידול המפ או קנאביס רפואי באוגנדה,” כתב שר המשפטים על פי הדיווח. “החוק דורש מהמעוניין לקבל את כל ההיתרים הנדרשים מכמה משרדים ומרשות הסמים הלאומית (NDA)”.

היום, שבוע אחרי שדיווחה על ההיתר מרשות ההשקעות, מודיעה כאמור גם שרת הכלכלה של אוגנדה כי היא מבטלת את רישיון ההשקעה שניתן לשותפיה של טוגדר באוגנדה.

“ארבעה משקיעים פנו אלינו כי רצו לגדל קנאביס למטרות רפואיות,” אמרה השרה אניט. “נערך דיון בקבינט בהשתתפות שרת הבריאות ודיון נוסף אמור להיערך ב-15 במאי”.

“אבל אתמול גיליתי רישיון שניתן בחצר האחורית שלי,” הוסיפה. “עלינו להקפיא את הרישיון עד שהקבינט יאשר רגולציה באופן מסודר.” לדבריה ראש ממשלת אוגנדה זימן דיון בנושא בשבוע הבא.

“כממשלה זהו נושא מורכב מאוד וייתכן שנחליט כי אין צורך בהשקעות אלו,” אמרה עוד. “עצרנו את הרישיון ונמתין להחלטה האם אנחנו רוצים למשוך משקיעים מתחום גידולי הקנאביס, האם יש מנגנון מתאים ומה התועלות של זה עבורנו”.

הכחשות אלו מצד שרת הכלכלה מצטרפות להכחשה דומה שקיבל מגזין קנאביס באופן אישי משר החקלאות של אוגנדה, וינסנט סמפייה, בפגישה אישית שנערכה לפני כחצי שנה.

מנגד גורמים באוגנדה עמם שוחחנו מעריכים כי בהחלט סביר להניח שלבסוף תקבל חברת ‘טוגדר’ את הרישיון המיוחל לגידול קנאביס באוגנדה, שאולי אף יינתן לה רטרואקטיבית.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר