טוען...

פרופ’ לקרימינולוגיה: “הנזק בסמים הוא שהם לא חוקיים”

נתי רונאל, פרופסור לקרימינולוגיה מאוניברסיטת בר אילן, תומך בלגליזציה מלאה של כל סוגי הסמים. “ברגע שיש סמים לא חוקיים, אנשים נדחקים לעבריינות,” הוא מסביר. “הייתי עושה לגליזציה מלאה של כל הסמים. המתנגדים הראשונים ללגליזציה הם עבריינים”. האזינו:

פרופ’ נתי רונאל, מומחה קרימינולוגיה מאוניברסיטת בר אילן, שוחח הבוקר עם ח”כ תמר זנדברג ונציגת הרשות למלחמה בסמים, בראיון משותף ברשת ב’. במהלך השיחה הסביר רונאל מדוע לגליזציה של קנאביס היא הפתרון הטוב ביותר לטיפול בבעיית הסמים.

נתי רונאל
פרופ’ נתי רונאל: “לגליזציה מלאה היא הפתרון היחיד”

“סוחרי סמים הם לא אנשים מסוכנים, הם הפכו להיות כאלה בגלל החקיקה במאה השנים האחרונות,” הסביר, “ברגע שיצאו חוקים נגד שימוש בסמים, העבריינים ניצלו את ההזדמנות ויצרו הון עתק תוך ניצול החקיקה. הם דחקו את הסמים מהעולם החוקי, מבתי המרקחת, אל הרחוב.”

“המתנגדים הראשונים ללגליזציה הם עבריינים, כי בעזרת הפיכת הסחר ללגאלי ניקח את מקור פרנסתם הראשי,” הוסיף. “זה לא שהם אנשים מסוכנים – החברה דחקה את הסמים לידי אנשים מסוכנים. ברגע שיש סמים לא חוקיים, אנשים נדחקים לעבריינות, יש סחר ברמה בינלאומית, רציחות, מחלות, נשים שנדחקות לזנות, אנשים שמתמכרים ומאבדים את רכושם בגלל המחיר היקר של הסמים הלא חוקיים – מה שמוביל אותם לגניבה ופשע.”

נזק נוסף עליו סיפר פרופ’ רונאל הוא תחליפים של הסמים שהם מסוכנים הרבה יותר מהמקור. “נייס גאי מסוכן יותר מקנאביס,” קבע. “אלכוהול מסוכן הרבה יותר ממריחואנה, גם מבחינת אלימות למשל. אנשים שמשתמשים במריחואנה או ב-LSD לא יהיו אלימים. האלכוהול לא יוצא מהחוק כי זה סם של המעמד העשיר. הסמים של המעמדות החלשים יותר הוצאו מהחוק – בעיקר בעקבות דחיפה של ארה”ב.”

תמר זנדברג ונציגי ישראל בעצרת הכללית של האו"ם - ועידת הסמים - UNGASS 2016
נציגי ישראל בועדת האו”ם שנערכה בשבוע שעבר בניו יורק – המליצה לנקוט במדיניות טיפולית במקום בהפללה

“הייתי עושה לגליזציה מלאה של כל הסמים. זו לא בעיה חוקית אלא בעיה רפואית שצריכה לקבל טיפול,” אמר. “הדברים האלה נחזו כבר בשנות ה-60 על ידי הוגים קרימינולוגיים. מצד אחד יש ליברליות של זכויות פרט אך בתחום הסמים ממשיכים לרדוף אנשים על פשע ללא קורבן.”

“אגב רוב אנשים שמשתמשים בסמים קלים עוברים את זה בסדר גמור,” הוסיף וסיפר על מודל פורטוגל וסיפר כיצד התוצאות כעבור שנים של דה קרימינליזציה הם ראו ירידה בשימוש בכל הסמים. “גם בשוויץ הפלא ופלא נראו פחות בעיות חברתיות. זאת אומרת שלגליזציה מלאה תפתור הרבה בעיות של סמים ותעזור גם לקורבנות המשתמשים בסמים.”

דברים אלו של פרופ’ רונאל מצטרפים לדבריו של מומחה ההתמכרויות הישראל ד”ר שאולי לב-רן, שגם הוא הביע תמיכה בשינוי החקיקה, ואף קבע כי תרופות מרשם מסוכנות ב-50% יותר מקנאביס.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר