פרויקט מדעי חדש: מיפוי גנטי מלא של כל זני הקנאביס

“המדען המשוגע” מנהל מחקר גנטי חדש ומקיף שבודק אלפי דוגמאות של פרחי ומוצרי קנאביס מכל העולם, במטרה לבצע מיפוי גנטי מלא של כלל החומרים הפעילים בצמח. “מה שחברות הגנטיקה הפרטיות עשו עבור בני האדם, אנחנו עושים עבור הקנאביס,” אומרת מנהלת המחקר.

פרויקט הגנום הירוק: צוות מדענים מאורגון, ארה”ב, החל בפרויקט מדעי רחב ממדים שנועד למפות את הגנום המלא של צמח הקנאביס, בדומה למה שעשה ‘פרויקט הגנום האנושי‘ בבני אדם.

חוקר הקנאביס ד”ר מוגלי הולמס (Mowgli Holmes), שהפך את המחקר הגנטי החדש למפעל חייו, מוביל צוות של מדענים במימון חברת ‘Phylos Bioscience’, במטרה לחשוף את כלל המידע אודות הצמח שרק חלק ממנו מוכר היום לעולם המדע.

ד"ר מוגלי הולמס - "המדען המשוגע שמשנה את חוקי המשחק" (מחקר גנטי קנאביס)
ד”ר מוגלי הולמס – “המדען המשוגע שמשנה את חוקי המשחק”

הפרויקט העצום והשאפתני הוגדר בתקשורת האמריקנית בתור “אחד החשובים בדורנו” שנערך בנושא צמח הקנאביס, וכן ככזה “שיכול לשנות את כל מה שידענו עד היום על מריחואנה”. עם זאת, עקב היקף המחקר העצום, לא ידוע מתי יתחילו להתפרסם ממנו תוצאות חשובות ומעניינות לציבור הרחב.

“המדען המשוגע שמשנה את חוקי המשחק”

תחילתו של הפרויקט בכנס קנאביס שנערך בלאס וגאס בשנת 2014, בו הוזמן ד”ר הולמס להשתתף ולשאת דברים שאז עוד נשמעו מעט שאפתניים מכדי להיות אמיתיים. מאז ועד היום כבר הספיק לאסוף צוות המדענים מעל 2,000 דגימות של פרחי קנאביס וכן שמנים ותמציות בריכוזים שונים, ומעל 1,500 מהם כבר עברו למחקר עומק ועיבוד נתונים.

הדוגמיות למחקר נאספו ממדינות רבות בעולם, כולל דוגמיות של “זני מורשת” – זנים אותנטיים ומקוריים בני כמה מאות שנים שהגיעו מתאילנד, מקסיקו, אפגניסטן, הודו ודרום אפריקה, וכן אוסף של צנצנות קנאביס מארה”ב שהיה מיועד להחרמה עם תחילת האיסור החוקי בשנת 1937. בזכות הדוגמיות הרבות והמגוונות וחשיבותן הגבוהה של תוצאות המחקר, כונה ד”ר הולמס על ידי התקשורת בתור “המדען המשוגע שמשנה את כללי המשחק”.

ד"ר מוגלי הולמס וד"ר ג'סיקה קריסטוף - במעבדת המחקר באורגון, ארה"ב (מחקר גנטי קנאביס)
ד”ר מוגלי הולמס וד”ר ג’סיקה קריסטוף – במעבדת המחקר באורגון, ארה”ב

אחד השלבים הבעייתיים ביותר במחקר, עליו אחראית בין היתר מנהלת המעבדה של החברה ד”ר ג’סיקה קריסטוף (Jessica Kristof), הוא מציאת שיטות חדשות למיצוי וטיהור DNA מדוגמאות שונות של צמחים ושמנים, בעיקר מאלו הותיקים יותר, בהם רמות החומר הפעיל נמוכות וכמעט אינן קיימות.

“דנ”א עתיק הוא רגיש ביותר, מכיוון שישנו בקושי 1% של קנאביס צמחי בתוך מרבית הדוגמיות,” היא מוסרת בראיון ל’ניוזוויק’, “מעבר לכך, הדוגמיות מכוסות בחיידקים ובקטריות שהצטברו במשך שנים רבים, המקשים על הפענוח והקטלוג.”

“עם 1,500 זנים שעוברים כרגע בדיקות מעמיקות, המחקר לאט לאט מקבל צורה,” היא מוסיפה לסיכום, “מה שחברות הגנטיקה הפרטיות (במקור ’23andMe’ – חברת גנטיקה פרטית) עשו עבור בני האדם, אנחנו עושים עבור הקנאביס.”

ראו עוד:
איך קנאביס משפיע על חלקים שונים בגוף
CBN – הקנבינואיד שמשכיב אתכם לישון
THCV: הקנבינואיד ששומר לכם על הגזרה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר