פעם מטופלים גידלו את הקנאביס שלהם בעצמם

מטופלי הקנאביס החדשים שיבואו יהיו בבחינת "הדור שלא ידע את יוסף". הם יחשבו שקנאביס זה רק שם של שמן, לא ידעו מה זה טרפנים או 'אפקט הפמליה', ואולי אף לא ידעו שפעם היו זנים שונים ומגוונים. הם בטוח לא יאמינו אם תגלו להם שבעבר היו מטופלים שהורשו לגדל את הקנאביס שלהם בעצמם. דעה.

מאת: דנה בר-און

פעם, לפני עשר שנים, ניתנה למטופלים בקנאביס הזכות לבחור ולגדל בעבור עצמם את הזנים המתאימים להם, והרישיון התיר לכל מטופל עד 10 צמחים ועד 200 ג' תפרחת יבשה בכל עת. אחרים קיבלו את הקנאביס שלהם ללא עלות בכלל. היסטוריה מודרנית ממש.

מטופלים שהצטרפו לטיפול בשנת 2009 כבר שמעו זאת מקודמיהם כאגדה בלבד, שכן בשלב זה כבר לא הותר לאף מטופל גידול עצמי, אולי רק לכמה בודדים, כשכולם נדרשו לקבל את הטיפול הרפואי מהמגדלים המורשים שכבר החלו פועלים אז בשוק. מאותו רגע הם גם נדרשו לשלם עליו.

באותם ימים כבר לא יכלו המטופלים לבחור לעצמם את הזן שהכי מתאים להם ואותו דווקא לגדל בשקט בעציץ בביתם, אלא רק לנסות לאתר משהו מתאים מהמגוון המצומצם מאוד – לפעמים זן אחד בלבד – שהוצע על ידי הספקים. הם גם לא הורשו עוד להחזיק כמות העולה על המצוין ברישיון החדש שנופק להם, לרוב עד כמאה גרם בחודש, לעיתים מעט יותר.

חלק מהמטופלים, אלו אשר החלו מקבלים את הטיפול בקנאביס לראשונה רק בשנת 2014, נאבקים עד היום לשם העלאת מינון הטיפול בקנאביס רפואי המאושר להם אפילו ל-80 ול-90 ג'. מינון של מאה גרם ומעלה לחודש, גם אם הוא נחוץ להם לדעת רופאיהם, הם אפילו כבר לא מעזים לבקש.

כלומר אם ב-2009 גידול עצמי הפך לאגדה בלבד, ב-2014 הפכו מינונים הנושקים למאה ג' לדבר שבשמועה.

בשתי הפעמים נחתו השינויים על ראשם של המטופלים כרעם ביום בהיר ובלא כל התראה, בלי כל הבחנה במצבם הרפואי האינדיבידואלי של חולים במחלות שונות – ותוך קבלת החלטת "רפואית קולקטיבית", משל היו המטופלים פרות על פס יצור.

אף לא אחד ממקבלי ההחלטות במשרד הבריאות טרח לבדוק כיצד ההחלטות הללו משפיעות באופן פרטני על כל המטופלים. שום תוכנית מעקב לאומית לא הוקמה לשם פיקוח על מצבם הרפואי של מטופלים שהוכרחו לאחר 2009 לעבור בין זנים, או לניטור מצבם הרפואי של חולים אשר מינון הטיפול בהם נחתך דרמטית בניגוד להמלצות הרופאים אם לא נמנע מהם מלכתחילה.

אף אחד מהבכירים שבבכירים של משרד הבריאות לא חשב אז שמאחורי ההחלטות הללו יש חולים ומחלות ותהליכים אינדיבידואלים שיש לעקוב אחריהם ולהעניק להם מענה פרטני בעת הצורך, עד כדי כך שהמוני חולים החלו פונים לחברי כנסת וגורמי תקשורת על מנת לחשוף הנתנהלות זו.

באותו האופן אף אחד לא שעה גם להתראותיהם של רופאים בעלי ניסיון קליני טרם הוחלט על צאתה לדרך ביום שישי הקרוב של הרפורמה באספקת הטיפול בקנאביס רפואי והמעבר למכירת קנאביס בבתי מרקחת.

רפורמה זו תמנע למעשה את יכולתו של המטופל לבחור את הזן המתאים לו, ותכפה על המטופלים מחיר מופקע שמשמעותו שרובם לא יוכלו כלל לקנות לעצמם את התרופה.

רפורמה זו, המכונה "מדיקליזציה", תיצור דור חדש של מטופלים, "דור שלא ידע את יוסף": מטופלים שלא ידעו מה השפעתם של טרפנים שונים עליהם, שיחשבו ש"אפקט הפמליה" הוא רק אמונה ולא עובדה מדעית, שלא יוכלו לבחור ולהתאים לעצמו את הטיפול הייחודי המתאים להם אישית – ושישלמו על טיפול גנרי 1,500 שקל בלי לדעת שפעם זה עלה שליש מכך.

לא ברור כיצד יאספו הנתונים מהשטח, ובאיזה אופן – אם בכלל – יעקוב משרד הבריאות אחר ההשלכות של שינוי דרמטי זה בטיפול על החולים ואיך יתמודדו הבכירים עם הנזק שייתכן וייגרם להם. גם לא ברור כיצד מתכוון משרד הבריאות להתמודד עם הפער העצום שיווצר בתמחור בין אלו שישתתפו בפיילוט לאלו שלא. מה כן ברור? שבמקום להעמיד את שבועת הרופא וחובתו למטופל במרכז, במשרד הבריאות העמידו עגל זהב.

הכותבת, דנה בר-און, היא מנכ"ל העמותה לקנאביס רפואי.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט