פנייה לפרקליטות הצבאית: די להפללת חיילים שצרכו קנאביס בחופשה

פנייה רשמית נשלחה אל הפרקליטות הצבאית בבקשה להפסיק את הפללת חיילי צה”ל הצורכים קנאביס במהלך חופשה ואת בדיקות השתן האקראיות. הפרקליטות בתגובה: “שימוש בסמים על ידי חיילים בחופשה – סכנה שמצדיקה את העמדתם לדין”.

לפני כחודשיים מונה תא”ל שרון אפק לתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי. ספק אם במהלך הטקס החגיגי שנערך לכבודו תיאר לעצמו תא”ל אפק כי הוא יידרש כל כך מהר לסוגיית ההפללה של חיילי צה”ל שנתפסו על שימוש בקנאביס במהלך חופשתם. סוגיה זו כידוע נחשבת במסגרת הצבאית לטאבו זה כבר עשרות שנים, ומעטים מאוד העזו לבקר את העמדה הרשמית של צה”ל.

ד"ר עידו מגן
ד”ר עידו מגן

עידו מגן, ד”ר לביולוגיה וחוקר קנאביס שכבר יצא בעבר באופן תקיף כנגד הרשות למלחמה בסמים, החליט לפנות אל הפרקליט הראשי הטרי במכתב מנוסח היטב ובו הוא מפרט מדוע לעניות דעתו אין מקום להכתים בתיק פלילי חיילי צה”ל שצרכו קנאביס בזמן חופשתם, וכי יש להגדיר את הקנאביס במעמד דומה לזה של האלכוהול, האסור כידוע במהלך השהות בצבא:

“קנאביס פחות מסוכן מאלכוהול, פחות ממכר ממנו ואינו בעל השפעה ארוכת טווח יותר, לפי כל העדויות המדעיות (למרות סיווגו כ”סם מסוכן” על פי החוק),” כתב ד”ר מגן. “ללא ממצאים סטטיסטיים שיצביעו חד משמעית על קשר סיבתי בין צריכת סמים בחופשה ע”י חיילים לתפקוד לקוי שלהם בעת השירות, יש ספק רב אם שלילת חירותם של חיילים והכתמתם ברישום פלילי (גם אם “מופחת”) שעלול להשפיע על חייהם היא מעשה נכון וצודק מבחינה מוסרית וערכית”.

בהמשך המכתב מציע ד”ר מגן כי הצבא יחדול מלערוך בדיקות שתן לחיילים החשודים בצריכת קנאביס במהלך חופשתם, ואף קורא לצה”ל לטפל בחיילים שנתפסו אשמים בעבירות מן הסוג הזה בכלים משמעתיים בלבד.

“העמדה לדין פלילי היא גם אינה מידתית, גם מכתימה את החייל ברישום פלילי והחשוב מכל – אינה מרתיעה כלל”.

גם זה בטח יעניין אותך

לקריאת המכתב המלא של ד”ר מגן לפרקליטות הצבאית:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/patsar.pdf

לזכותה של הפרקליטות הצבאית יש לציין כי תגובתם לא איחרה לבוא, ובאופן לא מפתיע במיוחד הם דחו על הסף את בקשותיו של ד”ר מגן, כאשר הם אינם בהכרח מתייחסים באופן ענייני לטענות שעלו:

“בשימוש בסם מסוכן על ידי חיילי צה”ל, טמונה סכנה המצדיקה את העמדת לדין,” נכתב. “יתרה מכך, על פי חוק, האיסור להשתמש בסם מסוכן, דוגמת הקנאביס, חל גם על אזרחים, ובכך הוא נבדל מאלכוהול”.

לקריאת תגובת הפרקליטות המלאה:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/patsar-answer.pdf

ראו עוד:
מדריך לחייל: מה לעשות בבדיקת סמים של מצ”ח?
30% מחקירות מצ”ח – בגלל שימוש עצמי בסמים

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר