פייסבוק מסרבת להסגיר למשטרה שיחות וואטסאפ של חשודים

סגן נשיא פייסבוק של אזור דרום אמריקה נעצר לאחר שהרשת סירבה לחשוף למשטרה שיחות וואטסאפ בין שני חשודים בניהול רשת גדולה לסחר בסמים. פייסבוק נקנסה במיליוני דולרים ומסרה בתגובה כי “השופט מבקש מאיתנו מידע שכלל אינו קיים, וואטסאפ הוא שירות שיחות שאינו אוגר מידע”

פייסבוק, הרשת החברתית הפופולרית בעולם, ספגה לאחרונה לא מעט ביקורת אודות אופן הבקרה שלה אחר קבוצות הסתה, אך נראה שבניגוד לווייז (Waze) וגט טקסי (Gett), היא דווקא מקפידה שלא למהר להסגיר פרטים לרשויות האכיפה.

אמש (ג’), בעקבות פרסום האירוע בקלנדיה במהלכו נסעו שני חיילים תומכי לחימה דרך הישוב העוין ונאלצו לברוח בריצה מבקבוקי תבערה שנזרקו לעברם, הגיבה הנהלת אפליקציית הנסיעות “ווייז” לטענות כי התוכנה כיוונה אותם לשם, וקבעה כי החיילים בחרו במסלול החריג הזה בעצמם.

אך בניגוד ל”ווייז” שחשפה למעשה את פרטי הנסיעה של לקוחותיה כנראה בניגוד לרצונם (בדומה למה שעשתה אפליקציית המוניות “גט טקסי”), נראה שחברת פייסבוק, שרכשה את”וואטסאפ” לפני שנתיים בעבור 19 מיליארד דולר, אינה ממהרת לחשוף את פרטינו האישיים, גם כאשר דורשות זאת רשויות האכיפה בכבודן ובעצמן.

אמש עצרה משטרת ברזיל את דייגו דזודאן (Diego Dzodan), סגן נשיא פייסבוק של אזור אמריקה הלטינית, לאחר שהנהלת הרשת סירבה לחשוף בפניהם את פרטי שיחות הוואטסאפ של שניים מלקוחותיה – שלטענת המשטרה מעורבים בניהול רשת גדולה מאוד לסחר בסמים.

דייגו דזודאן (Diego Dzodan), סגן נשיא פייסבוק אמריקה הלטינית
דייגו דזודאן (Diego Dzodan), סגן נשיא פייסבוק אמריקה הלטינית

על פי הדיווח המשטרה הפדרלית של ברזיל ביקשה מספר פעמים מוואטסאפ שתחשוף בפניה את תחלופת ותוכן ההודעות בין שני החשודים, ולאחר שהחברה סירבה בפעם השלישית, שופט הורה להטיל קנס של 12,600 דולר על כל יום מהחודשיים במהלכם סירבה פייסבוק לחשוף את הפרטים. חברת הענק לא התרגשה גם מהקנס ואחרי שחלף חודש נוסף הגדיל השופט את הקנס ל-253,000 דולר בכל יום, עד שהופק צו מעצר כנגד דזודאן.

בתשובה שפירסמה החברה נכתב כי מדובר ב”צעד חריג וחסר פרופורציה”. “אנחנו מאוכזבים,” נמסר מטעם החברה, שטוענת שוואטסאפ פועלת באופן עצמאי בברזיל וכי דזודאן כלל אינו אחראי מאחר וכבר בשנת 2014 משכה פייסבוק את כל נציגי החברה שלה משטח ברזיל. “פייסבוק תמיד היתה ותמיד תהיה זמינה להשיב על כל פנייה של רשויות האכיפה בברזיל,” נמסר מטעם דובר החברה.

עוד הדגישה פייסבוק כי בניגוד לפייסבוק, שם כל המידע נאגר ונשמר, וואטסאפ הוא שירות משלוח הודעות שאינו אוגר מידע, ושנמחק באופן אישי על ידי המשתמשים בה. השופט, כך הם טוענים, מבקש מידע שכלל אינו קיים ברשותם.

אך זוהי איננה ההתנגשות הראשונה בין וואטסאפ לשלטונות ברזיל, שלפני שלושה חודשים קיבלה הנחייה ברורה מבית המשפט בברזיל לסגור את האפליקציה למשך 48 שעות לאחר שסירבה פעמיים לענות על דרישותיו. ההוראה בוטלה רק לאחר ביקורת חריפה מצד 200 מיליון משתמשי הוואטסאפ בברזיל ולאחר התערבות אישית של מארק צוקרברג מייסד פייסבוק בעצמו. “זהו יום עצוב לברזיל,” קבע אז.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר