מגלגל...

קנאביס לטיפול בפיברומיאלגיה (דאבת השרירים)

דאבת השרירים הוא השם העברי לפיברומיאלגיה (באנגלית: Fibromyalgia), המכונה גם (FMS (Fibromyalgia Syndrome, תסמונת שמוכרת ונחקרת מאז תחילת המאה ה-19. המונח “פיברומיאלגיה” הוטבע בשנת 1976 ומשמעו כאבים ברקמת השריר. המונח מורכב מהמילה הלטינית fibra, שמשמעה רקמת תאים, יחד עם המילים היווניות mya – שריר ו-algos – כאב. דאבת השרירים מוגדרת כתסמונת, כלומר אסופה של תסמינים, ולא כמחלה, כיוון שמדובר במצב רפואי שמתאפיין בקבוצת תסמינים אופיינית, ולא ידוע הבסיס הפיזיולוגי-פתולוגי שלו.

סימפטומים של פיברומיאלגיה
סימפטומים של פיברומיאלגיה

התסמינים המאפיינים תסמונת זאת הם כאבים מפושטים כרוניים ללא הסבר פיזיולוגי ידוע. כדי שהכאב יענה על דרישות ההגדרה הוא צריך להיות בכל הגוף (פלג עליון ותחתון, מימין ומשמאל) ונמשך 3 חודשים לפחות. בנוסף לכאבים, סובלים החולים בתסמונת ממגוון של סימפטומים, בחומרה שונה ובאופן המשתנה על פני זמן. בין הסימפטומים הבולטים ביותר – עייפות קשה, שינה לא מרעננת, פגיעה ביכולת הריכוז והזיכרון, פעילות מעיים בעייתית (עד כדי תסמונת המעי הרגיז), כאבים במפרק שבין הלסתות ונוקשות בוקר שחולפת רק לאחר מקלחת חמה.

מחקרים מוכיחים: קנאביס יעיל לטיפול בפיברומיאלגיה

במחקר שנערך בשנת 2006 על ידי חוקרים מאוניברסיטת היידלברג בגרמניה ובהשתתפות 9 חולי פיברומיאלגיה. החוקרים סיפקו למטופלים מנות יומיות של בין 2.5 ל-15 מיליגרם של הקנבינואיד THC (אחד החומרים הפעילים בקנאביס) וללא משככי כאבים אחרים כלל במשך 3 חודשים. התוצאות הראו כי קנאביס יעיל מאוד בהקלה על כאבים הנלווים לסובלים מתסמונת פיברומיאלגיה.

במחקר משנת 2008 שפורסם במגזין הכאב וכלל בדיקות דמה ופלאסיבו, מצאו חוקרים כי התרופה “נבילון”, המכילה קנבינואידים סינטטיים והוכחה כיעילה גם לטיפול בחולי סרטן, עזרה להקלה בכאבים אצל 40 חולי פיברומיאלגיה.

במחקר שנערך בשנת 2010 באוניברסיטת מק’גיל במונטריאול שבקנדה, מצאו חוקרים כי שימוש ב’נבילון’ הינו יעיל לשיפור איכות השינה בחולים בפיברומיאלגיה.

מחקר אחרון שנערך בשנת 2011 בבית החולים ‘רקרקה’ בברצלונה, מצא כי קנאביס יעיל מאוד לטיפול בסימפטומים ותופעות לוואי של פיברומיאלגיה כמו כאבים והתקשות שרירים. המחקר נערך בהשתתפות 28 חולי פיברומיאלגיה שחלקם טופלו בעזרת קנאביס וחלקם בעזרת משככי כאבים ותרופות אחרות. המטופלים בקנאביס דיווחו על הקלה משמעותית בכאבים, הרגעת שרירים נוקשים והרגשה כללית טובה יותר.

זן קנאביס מומלץ לטיפול בפיברומיאלגיה:
BLACK JACK – בלאק ג’ק הוא זן קנאביס סאטיבה שמורכב משילוב של הזנים ‘ג’ק הורור’ ו’בלאק דומינה’. מעולה לטיפול בדכאונות ובחילות וידוע כיעיל לטיפול והקלה על סימפטומים הנלווים לתסמונת פיברומיאלגיה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר