חולי סרטן בעתירה נגד משרד הבריאות: שחררו את הרופא "המלאך"

חולי סרטן המפיקים לעצמם שמן קנאביס מרוכז (RSO) מפרחי קנאביס אותם הם מקבלים ברישיון, הגישו עתירה מנהלית נגד משרד הבריאות, לאחר שנחסמה מהם האפשרות להמשיך לקבל את הטיפול אצל הרופא שאישר להם את השימוש בכמויות נכבדות יחסית של קנאביס.

28 מטופלי קנאביס רפואי הגישו עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בדרישה שיורה למשרד הבריאות להשיב לד"ר ג'וני גרינפלד את היתר ניפוק רישיונות הקנאביס שהוגבל לו.

כזכור כפי שנחשף במגזין קנאביס לפני כחצי שנה, משרד הבריאות "קיצץ את כנפיו" של הרופא, המכונה "המלאך", לאחר שזה נהג לאשר שימוש בכמויות גדולות יחסית של קנאביס עבור חולי סרטן – החל ממאה ולעתים גם עד 200 גרם קנאביס בחודש.

ג'וני גרינפלד
"המלאך" – ד"ר ג'וני גרינפלד (תמונה באדיבות העמותה לצמחי מרפא)

החולים, הנזקקים לכמויות הגדולות של קנאביס לצורך הפקת שמן RSO ("שמן ריק סימפסון") בעזרתו הם מאמינים שניתן לרפא את הסרטן, נותרו ללא מענה. עבור חלקם קוצץ הרישיון במאות אחוזים ועבור אחרים נמנעה לחלוטין הגישה לרופא.

שמן זה מכיל ריכוזים גבוהים של רכיבי קנאביס (60%-90%) ואינו מוצע למכירה על ידי חברות הקנאביס הרפואי המציעות רק שמנים המכילים אחוזים בודדים (1%-15%) ועל כן ללא רישיון ל-100 גרם קנאביס בחודש או יותר, לא ניתן להפיק את הכמות הנדרשת.

משרד הבריאות הורה אז לד"ר גרינפלד לחדול מלתת שירות למטופלים שאינם מאושפזים בבית החולים 'אסף הרופא' בו הוא פועל, וכן כי עליו לצמצם את כמויות הקנאביס אותן הוא רושם ולא לעבור מינון של 50 גרם לחודש למטופל לכל היותר – כמות שאינה מספיקה לפרוטוקול המקובל לטיפול בשמן זה.

בעתירה טוענים המטופלים, המיוצגים על ידי עו"ד יניב פרץ ועו"ד יונתן רפפורט, כי גדיעת הטיפול שניתן להם עד כה מהווה סכנה. עוד הם דורשים להשיב לד"ר גרינפלד את ההיתר לנפק עבורם רישיונות ללא הגבלה..

מזרקי שמן RSO
שמן RSO – שמן קנאביס מרוכז מאוד המופק על ידי המטופלים מתפרחות אותן הם מקבלים ברישיון

לטענת העותרים, כפי שהצהירו בעתירה, "הטיפול בקנאביס שיפר משמעותית את מצבם הרפואי, הקל על תופעות הלוואי של המחלה, ובחלק משמעותי מהמקרים אף תרם להליך הריפוי של המחלה, כפי שגם נמצא בבדיקות הרפואיות שנערכו להם מעת לעת".

לטענת עורכי הדין החלטת משרד הבריאות לקצץ את רישיונו של הרופא "קטעה למעשה – באופן פתאומי וחסר כל אחריות – את הליך הטיפול בקנאביס הרפואי שקיבלו העותרים".

העותרים קובעים כי בטרם קבלת החלטת משרד הבריאות לא בוצעו בדיקות מעמיקות ורציניות מספיק, כאלה התואמות את כובד ההחלטה. לדבריהם החלטה זו פוגעת ועוד צפויה לפגוע במצבם הבריאותי, שוברת את רוחם, ובהתאם לכך "מהווה הפרה בוטה של הוראות חוק זכויות החולה".

איתן כבריאן יניב פרץ
עורכי הדין איתן כבריאן ויניב פרץ, מייצגים את המטופלים בעתירה

מנגד בכתב התשובה ששלח משרד הבריאות על ידי עו"ד שני רוזנבליט שמעונוביץ' מטעם פרקליטות מחוז ירושלים, נטען כי ההחלטה לאפשר לד"ר גרינפלד לטפל אך ורק בחולים אונקולוגיים בבי"ח 'אסף הרופא' היא פשוט הבהרה של הנוהל הקבוע בחוק, ותו לא.

לטענת עו"ד רוזנבליט שמעונוביץ' לעותרים אין כל זכות לקבוע מי יהיו רופאים מטפלים בקנאביס ומי לא: "בהתאם לפקודת הסמים הקביעה מי יוסמך כ'מנהל' ומהם גדרי סמכויותיו הנה החלטה המסורה למנכ"ל משרד הבריאות ואין למטופלים סמכות להכתיב מי יהיו בעלי הסמכות במשרד או התנאים להפעלת סמכויות אלה".

לגבי הטענה השנייה הנוגעת לקיצוץ המינונים ("גדיעת הטיפול") השיב משרד הבריאות כי "אין מדובר בגדיעת טיפול אלא בהפניית העותרים למסלול החוקי הנכון להארכת רישיונותיהם, בהינתן שאינם מטופלי המרכז הרפואי אסף הרופא."


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט