עשן פוליטי: כמה ח”כים (באמת) עישנו מריחואנה?

היציאה של חברי הכנסת מהארון הירוק מעלה נתונים ושאלות מעניינות: הכנסת מייצגת נאמנה את הציבור מבחינת אחוזי המעשנים, נשים ושמאלנים מעשנים יותר (או משקרים פחות), ברשימה אין אפילו שר אחד (ואפילו לא שר לשעבר) ומי מהח”כים מעשן גם היום?

צעד משמעותי נוסף בדרך ללגליזציה: 11 חברי כנסת כבר הודו בגלוי בצריכת מריחואנה או חשיש – זאת על פי דיווחים שפורסמו היום (13.10) בכל אתרי החדשות החשובים בישראל.

ממפלגת ‘העבודה’ הודו שלי יחימוביץ’, איתן כבל, מיקי רוזנטל וסתיו שפיר.
ממפלגת ‘יש עתיד’ הודו עדי קול, יפעת קריב, פנינה תמנו שטה ויואל רזבוזוב.
ממפלגת ‘מרצ’ הודו אילן גילאון, תמר זנדברג ומיכל רוזין.

חברי כנסת שהודו בעישון קנאביס
חברי כנסת שהודו בעישון קנאביס (תמונה: MAKO)

מתוך אלו שנשאלו, מעניינים כמובן במיוחד אלו שסירבו להגיב או לא חזרו לטלפונים, שכן אם לא היה להם מה להסתיר, לא היתה להם כל סיבה להתחבא.

על פי הדיווחים ב’מאקו‘ וב’וואלה‘, 12 ח”כים סירבו להגיב: אורלי לוי, יאיר שמיר, סילבן שלום, גלעד ארדן ועוזי לנדאו (הליכוד-ביתינו), נחמן שי ועמר ב-לב (העבודה), בועז טופרובסקי, יעקב פרי ועפר שלח (יש עתיד) ומאיר שטרית ואלעזר שטרן (התנועה).

אם נוסיף את ה-12 הללו לרשימת ה-11, אז ביחד עם יאיר לפיד, שעל אף שלא הודה, כנראה שכן, הגענו ל-24 ח”כים שעישנו מריחואנה או חשיש בחייהם.

בנוסף ניתן להכניס לרשימה, די בוודאות (לכאורה, לכאורה…), גם את ניצן הורוביץ מ’מרצ’, את גדעון סער מ’הליכוד’, ציפי (הדיג’יי) לבני מ’התנועה’, דב חנין מ’חד”ש’, מאיר כהן מ’יש עתיד’ ואת מרב מיכאלי מ’העבודה’, מה שמביא אותנו ל-30 ח”כים.

אם כך, 30 חברי כנסת התנסו כפי הנראה בעישון קנאביס לפחות פעם במהלך חייהם, מבלי שספרנו את המפלגות הדתיות והמפלגות הערביות בהן כל הח”כים טוענים שלא עישנו.

מסקנות

1. כל 11 הח”כים שהודו מגיעים משלוש מפלגות בלבד וכולם מהגוש המרכז-שמאלי של המפה הפוליטית. האם אנשי שמאל מעשנים יותר מאנשי ימין? או שמא הם משקרים פחות?

2. אם נניח שיש 20 עד 30 ח”כים שעישנו, הרי שהם מהווים בין 16% ל-25% אחוזים מסך כל החברים במליאת הכנסת. אם נניח גם שיש מספר ח”כים נוספים שחמקו מן הרדאר, או ששיקרו רמחנא ליצלן, ניתן בהחלט לקבוע שאחוז הח”כים שעישנו לפחות פעם בחייהם דומה לזה שבציבור הכללי מבחינת הנתון המקובל, אך גבוה עד פי 2 ויותר מהנתון שנמצא בסקר שפורסם בחודש שעבר (14.5%).

3. מתוך אלו שהודו, אין אפילו שר אחד, ואפילו לא שר לשעבר (למעט איתן כבל שהיה ב-2006 “השר הממונה על רשות השידור”).

4. מבחינת אחוזים, מפלגת ‘מרצ’ היא המפלגה בה הודו בעישון קנאביס יותר מכולם – למעלה מ-50% אחוזים.

5. ברשימה ישנו רוב ברור של נשים שהודו כי עישנו קנאביס – 63% אחוזים – נתון הפוך לזה המקובל, הטוען כי בציבור הכללי, רוב המעשנים הם גברים (פי 2 מנשים).

6. אילן גילאון מ’מרצ’ הוא הראשון שהודה שצרך קנאביס – עוד בקדנציה הקודמת.

7. אין אפילו ח”כ אחד שהודה בעישון קנאביס גם היום, בתפקיד.

8. מלבד אילן גילאון ותמר זנדברג מ’מרצ’, שאמרה שצריכת קנאביס הינה מעשה נורמטיבי לחלוטין, כל אלו שהודו ניסו להפחית מן ההודאה (“לא לקחתי לריאות וכד’) או טענו כי מדובר ב”טעות”.

לפני שנה בדיוק, ב-4 באוקטובר 2012 (ו-“עוד לפני שזה היה מיינסטרים”), פרסמנו כאן במגזין את הניחוש שלנו למי מהח”כים מעשנים. לא היינו רחוקים מאוד… ראו: כנסת ירוקה: מי מהח”כים בישראל מעשן קנאביס?

הסלבס הישראלים אגב, עדיין עמוק בארון הירוק. אבל נמשיך לעקוב – עד שיצא עשן לבן…

ראו גם: פרופ’ יהודה שנהב: “ברור שעישנתי גראס, מה אני יאיר לפיד?”
ראו גם: מה חושבים המפורסמים על פרשת יאיר לפיד והג’וינט?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר