עמוס סילבר נלכד באומן: חשד ששיחד שוטרים. נעצר באלימות

הישראלי נלכד בעיר אומן שבאוקראינה יממה לאחר שהצליח להתחמק מהמשטרה בשדה התעופה של קייב. הוא נמלט בעזרת שוחד של 40 אלף דולר לשוטרים, ונלכד לאחר הלשנה של אחד מתושבי אומן. 3 קציני המשטרה האוקראינית נעצרו בחשד שסייעו לו להימלט.

מייסד ארגון “טלגראס” עמוס סילבר, נעצר בעיר אומן שבאוקראינה על ידי שירות הבטחון האוקראיני (SBU), לאחר שנמלט אתמול ותכנן לעבור את הגבול למולדובה ומשם בחזרה לארה”ב.

עמוס סילבר לאחר מעצרו באלימות
עמוס סילבר לאחר שנעצר באלימות ע”י כוחות השירות החשאי של אוקראינה

הוא נלקח למשרדי השירות החשאי בקייב. עו”ד אורי קורב המייצג את סילבר מסר כי מרשו ספג אלימות בעת מעצרו באומן והוא פצוע.

עדכון (18.8): סילבר נחת לפנות בוקר בישראל בטיסה שהגיעה לנתב”ג בשעה 5:00. הוא הובל אזוק בירידה מהמטוס ונלקח בניידת לחקירת משטרה. פרטים כאן.

עמוס סילבר לאחר מעצרו באומן על ידי כוחות השירות החשאי של אוקראינה
עמוס סילבר לאחר מעצרו באומן על ידי כוחות השירות החשאי של אוקראינה

על פי מידע שהגיע לכתב מאקו שמעון איפרגן, סילבר שיחד את השוטרים באלפי דולרים, נמלט משדה התעופה, עלה על כלי רכב ונסע לעיר אומן, כשעתיים וחצי נסיעה מבירת אוקראינה.

על פי החשד הוא תיכנן להעביר יומיים כשהוא מסתתר באומן, ומחר (ראשון), לחצות את הגבול למולדובה (כשלוש וחצי שעות נסיעה מאומן), ומשם להימלט לארה”ב ממולדובה, או דרך אחת ממדינות מזרח אירופה.

אמבולנס שהגיע למקום
אמבולנס שהגיע למקום

על פי הדיווח תכניתו של סילבר השתבשה לבסוף, לאחר שעל פי החשד אחד מתושבי הקהילה היהודית באומן בה ניסה סילבר להיטמע, זיהה אותו, יצר קשר עם משטרת אוקראינה ודיווח לה כי מייסד טלגראס הנמלט מסתתר בעיר שידועה בקהילה היהודית הרחבה שלה.

“במשטרת אוקראינה תחקרו מאבטחים ושוטרים בשדה תעופה בחשד שסייעו לסילבר תמורת שוחד של אלפי דולרים, ולאחר חקירה נעצרו שישה שוטרים ומאבטחים שסייעו לסילבר על פי החשד תמורת כ-40 אלף דולרים דמי שוחד,” מדווח איפרגן.

בנוסף קצינים ב-SBU ומאבטחי שדה התעופה נעצרו בחשד שסייעו לו להימלט, ככל הנראה לאחר שהוצע גם להם שוחד. הם הושעו מתפקידם וחקירה נפתחה נגדם.

נסיון בריחה זה עלול כמובן להתווסף כאישום נוסף כאשר יוגש נגדו כתב אישום בישראל.

לאחר הגעתו לישראל סילבר צפוי לעמוד בפני חקירה ולאחר מכן בפני שופט. בגלל נסיון הבריחה ייתכן שהוא לא יקבל את האפשרות לשהות במעצר בית עד המשפט.

העיר אומן מהווה מוקד עלייה לרגל לישראלים ויהודים, וייתכן שסילבר קיווה למצוא שם מקלט, אך כאמור נתפס והושב לישראל.

עם קבלת הדיווח על ההימלטות, החל נספח משטרת ישראל ברוסיה לעשות את דרכו למקום על מנת לסייע ולעקוב מקרוב אחר מבצע החיפושים. עם הגעתו לאוקראינה נערכה הערכת מצב מודיעינית משותפת והחלו פעולות לאיתורו.

צו האיתור שהוצא באוקראינה נגד עמוס סילבר
צו האיתור שהוצא באוקראינה נגד עמוס סילבר

מהמשטרה נמסר כי “הבוקר, בתום מבצע חיפושים מהיר ונחוש של משטרת אוקראינה, בשיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל ונספח משטרת ישראל ברוסיה שנכח במקום, נעצר החשוד בעיר אומן.”

עוד דיווחה המשטרה כי “ביום חמישי בשעות הערב דחה בית המשפט העליון באוקראינה את ערעורו של החשוד על ההחלטה להכריזו כ’בר הסגרה’, והיערכות להסגרתו לישראל החלה באופן מיידי. החשוד הצליח להימלט ממלוויו האוקראינים בנמל התעופה”.

לדברי המשטרה “עם קבלת הדיווח על ההימלטות, החל נספח משטרת ישראל ברוסיה מהמחלקה לתיאום מבצעי (מת”מ) באגף החקירות והמודיעין, לעשות את דרכו למקום על מנת לסייע ולעקוב מקרוב אחר מבצע החיפושים. עם הגעתו לאוקראינה אתמול, נערכה הערכת מצב מודיעינית משותפת והחלו פעולות לאיתור של החשוד. בעקבות הפעולות לאיתור של החשוד, עלה החשד כי הוא נמצא באומן, והוא אותר ונעצר בתוך זמן קצר.”

כזכור בתחילה דיווחה משטרת אוקראינה כי סילבר הצליח להימלט משומריו רגע אחרי ששוחרר מהאיזוק האלקטרוני בשדה התעופה “בוריספיל” בקייב.

הוא היה בדרכו לעלות על טיסה לישראל לאחר ששופט העליון דחה את ערעור עורכי דינו שטענו כי הוא אינו “בר הסגרה”.

ביום ראשון לפנות בוקר נחת כאמור בישראל.

עו”ד אורי קורב, סניגורו של סילבר, לאחר ההודעה על הימלטות מרשו

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר