עמוס סילבר נחת בישראל: מעצרו הוארך ב-12 יום

בשעה 5:00 לפנות בוקר נחת מנהל ארגון "טלגראס" בישראל בליווי שוטרים. הוא הגיע חבול לאחר שנלכד במבצע משטרתי בתום ניסיון הימלטות. עורך דינו טוען כי בניגוד לפרסומים הוא לא שילם שוחד לשוטרים האוקראינים.

אחרי 4 שנים של טיולים בארה”ב ו-5 חודשי מעצר באוקראינה, שב הבוקר (א’) מנהל ארגון “טלגראס” עמוס סילבר לישראל. הוא נחת בנתב”ג בשעה 5:00 לפנות בוקר בטיסה מקייב, אוקראינה, בליווי סוכני משטרה, יממה לאחר שהצליח להתחמק ולברוח לעיר אומן.

היום בצהריים הוא עמד בפני שופט שקבע כי הוא יישאר במעצר במשך 12 יום. סילבר התקבל באולם הדיונים במחיאות כפיים סוערות מצד תומכים שהגיעו למקום. עם זאת השופט קבע כי יש חשש שסילבר יימלט והחלט להשאיר אותו במעצר. “הוא הילד הכי חנון בשכונה,” אמר עורך דינו אורי קורב. “הוא לא עשה שום דבר עבור רווח כספי”.

https://www.facebook.com/knbis/videos/695309274228795/?xts%5B0%5D=68.ARDRHir4SneUT3kiJvV5LpHBbfgazYcXoyJOYFHQ7dbHTEc-3MFVNFMq7vLj8iwSn5ase-1HpHXxmfL7sWsaPx6D-utpsSd3xoOAzd9vp9nziHFME8hsgBU31i5Uqkw4rLuVJuCwsxaQgIhO4Zqj8_lq-2SZfvQeJHfAQmeaLstrNuBxeKkoiGVNxgwRPFVHbeli1xl5NV9rwXR6crKy_–Fjljwy7e4GS8bUEGj-Oqf7YGPswGX8V60obgrbUHS9N68SmrIDg5uhYc3Q7EsyQlbbIQ7yl9vOci0AKfFRWIsMGGkXNU35rsbpCjxqwE82CENLVnEeXlx&tn=-R

עוד אמר עו”ד קורב במהלך הדיון בבית המשפט: “יש פה טענות מסוכנות, מדובר באדם ערכי ששם לעצמו מטרה להביא ללגליזציה ולעזור לחולים הנזקקים למריחואנה. הוא לא קיבל שום רווח כספי. בקשה של 15 יום היא מוגזמת, זה לא תיק רצח וזה סוף החקירה”.

נציגת המשטרה אמרה כי “החשוד עומד בראש ארגון פשיעה, אשר היווה פלטפורמה לסחר בסמים מסוכנים מסוגים שונים, שנמכרו בהיקף חסר תקדים בארץ ובעולם”. לטענתה, “סילבר היה בעל השליטה הראשי בו, כיוון את פעילותו ופיקח על הנעשה בו”.

סילבר מקפיד בינתיים לשמור על שתיקה, גם בחקירתו, במהלכה הואשם בניהול ארגון פשיעה, הדחת קטינים לשימוש בסמים, ייצוא וייבוא של סמים, תיווך בעסקת סמים, קשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים, שיבוש מהלכי משפט, בריחה ממעצר ועוד.

“קיים חשד סביר למיוחס לחשוד,” קבע השופט עמית מיכליס. “בא כוחו טוען כי הוא לא פעל למען רווח כספי אבל הדברים לא עולים בקנה אחד עם המסמך הסודי שלפניי. לחובתו שלוש עבירות קודמות שבגינן אף ריצה עונשי מאסר. לשתיקתו יש משמעות כי אי מתן הסברים לחוקרים מעכב את החוקרים ומאלץ אותם להשיג את המידע בדרכים אחרות”.

סילבר נעצר לפני כחמישה חודשים באוקראינה לאחר שהגיע לשם מארה”ב בעקבות מלכודת שטמנה לו המשטרה בסיוע סוכן סמוי שהיה מנהל בארגון במשך כשנה וחצי. במהלך מעצרו באוקראינה הוא עוד קיווה שיצליח לשוב לארה”ב ולהתחמק מהמשטרה הישראלית בעזרת אזרחותו האמריקנית, אך הדבר לא צלח.

בשבוע שעבר דחה ביהמ”ש בקייב את ערעורו וקבע כי הוא “בר הסגרה”. רגעים לאחר שהובל מעבר לשלב הבידוק הבטחוני בשדה התעופה “בוריספול” בקייב, ומשהוסר ממנו האזיק האלקטרוני, ברח סילבר מהמקום בסיוע 3 שוטרים אוקראינים.

הוא נתפס בחלוף יממה בעיר אומן, בעקבות הלשנה של חבר הקהילה היהודית שם שזיהה אותו. על פי דיווחים תכנן סילבר לחצות את הגבול מאוקראינה למולדובה ומשם לנסות לחזור לארה”ב, אך הוא נעצר כאמור בשנית והובא הבוקר לישראל.

רגע נחיתתו של סילבר בישראל

הבוקר המשטרה דיווחה כי “הלילה הוסגר מאוקראינה לישראל עמוס דב סילבר, לאחר שבית המשפט באוקראינה אישר את הסגרתו, לשם העמדתו לדין בגין עבירות סמים, הלבנת הון ועבירות נוספות, שנעברו לכאורה במסגרת ארגון פשיעה”.

עורך דינו של סילבר, אורי קורב, טוען הבוקר כי בניגוד לפרסומים בתקשורת מרשו לא שילם 40 אלף דולר לקציני משטרה באוקראינה על מנת שיסייעו לו להימלט. “הוא פשוט היה בדיוטי פרי, ראה שהוא לבד והתחיל ללכת,” מסר בראיון לרדיו 103FM.

“יחסית לאלימות שהופנתה נגדו מצבו טוב,” אמר עו”ד קורב. “הוא איש אופטימי וחזק. הוא חבול בפניו ובידיו. השאלה אם הוא מסובך מבחינה פלילית עוד מוקדמת, אבל סילבר הוא אדם מוסרי, ערכי, אידאולוג, כדי לעזור לזולת, לחולים ולקשישים, ולא בשביל ביזנס כמעט בכלל. במשך שנים הוא לא לקח פרוטה לכיסו והמניע לא היה כלכלי – כך גם מראה חומר הראיות וזה יוצג בבית המשפט. הגדרתו של סילבר כראש ארגון פשיעה, זה לא נכון. זה יותר כמו ארגון חסמב”ה. נמתין ונראה מה הראיות אומרות”.

עמוס סילבר בעת מעצרו על ידי משטרת אוקראינה
עמוס סילבר בעת מעצרו על ידי משטרת אוקראינה

עם נחיתתו בישראל, הועבר סילבר לחקירה ביחידת הסייבר בלהב 433, שניהלה את תיק החקירה כנגד חברי הארגון שהקים, בשת”פ עם ימ”ר צפון ויחידת יהלום ברשות המיסים, ובליווי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה.

עוד דווח כי “במסגרת חקירה שנוהלה ביחידת הסייבר בלהב 433, בשת”פ עם ימ”ר צפון ויחידת יהלום ברשות המיסים ובליווי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, סילבר נחשד בכך שהקים את ארגון הפשיעה “טלגראס”, אשר פעל החל משנת 2017 ויצר פלטפורמה לסחר בסמים מסוגים שונים, לרבות קנאביס, MDMA וסמים פסיכדליים, וזאת באמצעות אפליקציית ‘טלגרם’.”

מבחינת המשטרה “ארגון זה פעל החל משלב מסוים כארגון פשיעה לכל דבר ועניין, שבראשו עמד סילבר. סילבר היה בעל השליטה בארגון, כיוון את פעילותו ופיקח עליה, במישרין ובעקיפין. באמצעות הפלטפורמה של ‘טלגראס’, אשר שימשה אלפי סוחרי סמים, נמכרו סמים בכמויות אדירות למשתמשים בישראל, לרבות לקטינים.”

עמוס סילבר לאחר מעצרו באלימות
עמוס סילבר לאחר מעצרו באוקראינה

כאמור במרץ 2019 נעצר סילבר באוקראינה לבקשת מדינת ישראל, ובמקביל עצרה משטרת ישראל עשרות חברים לכאורה בארגון כולל כל שדרת הניהול.

בהמשך הוגשו ע”י מחלקת סייבר בפרקליטות המדינה כתבי אישום נגד מנהלים ופעילים בארגון, המייחסים להם תיווך לסחר בסמים בעשרות אלפי הזדמנויות.

בין השאר על פי המשטרה הם מואשמים כי תיווכו והדיחו לשימוש בסמים, שיבשו הליכי משפט וביצעו עבירות נוספות. “כמו כן מיוחסת לדרג הבכיר בארגון עבירה של הלבנת הון בסך של כ-30 מיליון ₪ ועבירות מס,” דווח עוד.

תיק ההסגרה טופל על-ידי עוה”ד אבי קרוננברג וינאי גורני מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה. הליך ההסגרה כולו לווה מקרוב ע”י נספח משטרת ישראל ברוסיה והמחלקה לתיאום מבצעי (מת”מ) באגף החקירות והמודיעין של משטרת ישראל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר