טוען...

עמוס סילבר מנהל טלגראס שוחרר למעצר בית

מנהל ארגון "טלגראס" הודיע בפייסבוק כי הוא שוחרר מכלאו בקייב למעצר בית, אוקראינה, למרות שרק בשבוע שעבר קבע בית המשפט שם כי הוא יוסגר לישראל. ממידע שהגיע למגזין ייתכן שכבר מחר יורה ביהמ"ש העליון על הסגרתו לישראל.

עמוס סילבר, מנהל ארגון “טלגראס”, שוחרר מהכלא באוקראינה בו היה כלוא במהלך 4 החודשים האחרונים ושוהה כעת במעצר בית בקייב.

ממידע שהגיע למגזין קנאביס ייתכן שכבר מחר ביהמ”ש העליון של אוקראינה יורה על הסגרתו של סילבר לישראל, זאת אם לא ישתנה הלו”ז. לאחר מכן ככל הנראה תוך מספר שבועות תבוצע ההסגרה בפועל וסילבר יעמוד למשפט בישראל.

סילבר פירסם לפני שעה קלה הודעה זו אחרי שרק בשבוע שעבר החליט שופט בית המשפט בקייב כי הוא יוסגר לישראל, וכרגע משדר לייב:

“זה יום שמח עבורי, אני כרגע במעצר בית,” הסביר בסרטון וידאו שהעלה בשידור חי בפייסבוק. “זה עדיף כמובן על התנאים בכלא, אין לי שום הגבלות אחרות, אני יכול לדבר ולהתראיין חופשי”.

“ההסגרה לישראל לא ירדה מהפרק, אבל היא לא סופית,” הסביר. “התובע הכללי החליט על ההסגרה אבל אנחנו ניאבק בהחלטה בכל דרך אפשרית. ההחלטה לשחרר אותי היא הוכחה שבתי המשפט בישראל עושים מה שמתחשק להם ללא כל הוכחות ורק בגלל שהמשטרה ביקשה”.

“משטרת ישראל לא הצליחה להציג ראיות לכל הטענות ולכן שחררו אותי,” אמר. “אם היה להם בדל ראיות, לא הייתי משתחרר למעצר בית. התביעה כאן ביקשה מהמשטרה בישראל הוכחות שיתמכו בטענות בטיעונים, אבל הם לא הצליחו. אני מקווה שהפרשה הזאת תגרום לשינוי כי אף אחד כבר לא מאמין במערכת המשפט”.

כזכור משטרת ישראל ביקשה מבית המשפט באוקראינה להסגירו לישראל, אך עורכי דינו של סילבר ביקשו שהוא ישוחרר לחופשי או יוסגר לארה”ב, שם הוא מחזיק בתעודת אזרח.

בית המשפט החליט בשבוע שעבר שהוא יוסגר לישראל, אך כעת כאמור הוא שוחרר למעצר בית בקייב. מאחר והוא מחזיק באזרחות אמריקנית ומאחר ובארה”ב לא גובש נגדו כתב אישום כמו בישראל, מעדיף סילבר לחזור לארה”ב.

סילבר חשוד בישראל בשורת עבירות חמורות כולל ניהול ארגון פשיעה, הלבנת הון, העלמת מסים וכן שורה של עבירות סמים.

הוא נעצר בתחילת השנה בקייב, אוקראינה, במהלך מבצע משטרתי בהשתתפות סוכן סמוי של המשטרה שהצליח להתברג לראש הנהלת ארגון “טלגראס” והזמין אותו לאוקראינה בתירוץ שיבוא להתארח בחתונתו.

במשך כשנה וחצי הדליף הסוכן הכפול מידע שוטף מתוך הנהלת “טלגראס” וחשף בפני הרשויות בישראל את כל שדרת הניהול של הארגון. בתום מבצע מעצרים נעצרו קרוב ל-40 חשודים ולאחר מספר שבועות הוגשו לאחרונה כתבי אישום נגד 22 מהם.

“לא רציתי לבוא לאוקראינה וגם לא רציתי להגיע לחתונה הזאת. ריחמתי עליו, הוא אמר שהוא יתום ובלי הורים. החוקרים של ‘להב’ בטח ישבו וצחקו על הנאיביות שלי,” אמר סילבר.

סילבר חזר על טענתו כי טלגראס לא מכרה בעצמה אלא רק אפשרה לסוחרים למכור. הוא סירב לשנות את עמדתו על תמיכתו במכירת קנאביס וסמים לקטינים – חלק מרכזי בטענות נגדו – והדגיש כי בניגוד לדברי המשטרה אין ברשותו סכומי כסף גדולים.

“כשהחוקרים עצרו אותי אמרתי להם שהופתעתי שלקח להם כל כך הרבה שנים,” המשיך. “הם מאוד התרגשו לראות אותי. החוקר מרשות המסים ממש התרגש, כמו ילד קטן, הוא התקשה לשלוט בעצמו ושאל איפה הכסף. הסברתי להם שהם ארגון פשע לכל דבר. לא הצדק מניע אותם, אלא כסף. ולא אכפת להם מי נפגע בדרך”.

סילבר גם התייחס לא’, הסוכן הסמוי שהסגיר אותו למשטרה. “החלטתי לסלוח לו,” אמר. “הוא גרם טראומות להרבה אנשים, הוא בגד באנשים שהכניסו אותו הביתה ונתנו לו אוכל, אבן אין לי כעס עליו, אני מבין שהחיים שלו הובילו אותו להיות מי שהוא. אני בטוח שהמעשה הזה לא קל לו”.

“הם חשבו שיעשו מבצע ‘זבנג וגמרנו’ אבל הם נכשלו,” הוסיף. “ההבנה הזאת גרמה לי להתחזק ולסרב להסגרה למרות תנאים קשים שבן אנוש קשה לו לחיות איתם. אבל ההבנה שאנחנו מטרפדים להם את המשחק חיזקה אותי”.

לגבי שאר העצורים בפרשה והאישומים נגדם טוען סילבר כי הוא מאמין שחלק גדול מהם יבוטלו מאחר ולמשטרה לדבריו אין מספיק גיבוי לאישומים אלו. “אם אני ראש ארגון הפשעה המסוכן איך זה שהשאר לא משוחררים, איך זה שהם יותר מסוכנים ממני?”

לסיכום אמר כי הוא היה שמח לחזור לישראל, אך לא יכול מחשש שייעצר. “בישראל המשטרה עושה מה שהיא רוצה, זאת שכונה,” אמר. “בארה”ב יש סדר בתחום הזה ועושים דברים לפי הנוהל”.

משטרת ישראל טרם מסרה תגובה רשמית לידיעה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר