עלה ירוק דורשת ממכוני הסקרים: “הוסיפו אותנו למדגמים”

על אף סקר שמצא 5 מנדטים לעלה ירוק בבחירות הקרובות, מסרבות חברות הסקרים להציג את המפלגה במדגמים שעורכות. עורכי הדין של המפלגה פנו השבוע לחברות הסקרים בדרישה להציג את שם המפלגה לנסקרים.

אם כבר יצא לכם להשתתף בסקרי דעת קהל לקראת הבחירות הקרובות שייערכו ב-17 במרץ, ייתכן ושמתם לב שחסרה ברשימת המועמדות מפלגה חשובה מאוד שלא הוצעה לכם – מפלגת עלה ירוק. זאת על אף שרק לפני חודש וחצי, בסקר של מכון המחקר ‘גיאוקרטוגרפיה’, עלה ירוק זכתה בחמישה מנדטים!

נתון זה של לא פחות מחמישה מנדטים לעלה ירוק הוא הנתון המרשים ביותר אליו הגיעה המפלגה בסקר מאז ומעולם ולא מדובר בסקר שהמפלגה הזמינה עבור עצמה, אלא בסקר אובייקטיבי וחסר פניות שיזם אתר החדשות “וואלה”. למרות ההצלחה בסקר, מכוני הסקרים הפופולריים שפועלים בתקופת הבחירות הנוכחית, בוחרים דרך קבע שלא להכליל את המפלגה ברשימת המפלגות המוצגת בפני המשתתפים בסקר.

מינה צמח
מינה צמח – מתעלמת מעלה ירוק

העדרותה של המפלגה מסקרים אלו פוגעת כמובן הן בלגיטימיות של עלה ירוק, והן בלגיטימיות של מכוני הסקרים, שאמורים להציג תמונה אובייקטיבית ואמיתית של המציאות.

אתמול (15.1.15) שיגרו עורכי הדין המייצגים את המפלגה, עו”ד אוהד רוזן ועו”ד חגי קלעי, מכתב למכוני הסקרים “דיאלוג”, “סמית'”, “טלסקר”, “שריד”, “פאנלס פוליטיקס” ו”מדגם” (מינה צמח). במכתב דרשו עורכי הדין להכליל את מפלגת עלה ירוק כאופציה לגיטימית בסקרי דעת הקהל לקראת תקופת הבחירות הקרובה.

במכתב שהעתק ממנו הגיעה לידינו הוסבר על הנזק שעלול להיגרם למפלגת עלה ירוק ולמכוני הסקרים עצמם, אם לא יכניסו את המפלגה לסקרים: “הותרתה של המפלגה מחוץ לסקרים מהווה חטא כפול ומכופל,” הסבירו עורכי הדין. “אחת, מן הטעם שהסקרים שיוצאים תחת ידיכם אינם משקפים באופן נאמן וראוי את דעת קהל הנסקרים, ומפרסמים תוצאות שהינן, בכל הכבוד, מעוותות ובלתי נכונות; ושנית מן הטעם שהפרסום בדבר תוצאות הסקרים יוצר הטייה שלילית בדעת הקהל נגד מרשתנו, וגורם לקהל לסבור כאילו מרשתנו הינה מפלגה שולית שאינה צפויה לעבור את אחוז החסימה.”

אוהד רוזן חגי קלעי
עורכי הדין של ‘עלה ירוק’ – אוהד רוזן וחגי קלעי

עורכי הדין קלעי ורוזן התייחסו הבוקר לפנייה: “הבחירות לכנסת הן יום חגה של הדמוקרטיה ובהן ניתן הביטוי לרצון העם. לתקשורת, ובפרט למכוני הסקרים, תפקיד מרכזי בהגנה על טוהר ההליך הדמוקרטי. הכוח המסור בידיהם, הוא המחייבם למסור לציבור מידע מלא ומהימן.”

“בתוך כך,” הוסיפו, “סקרי הבחירות הנערכים תדיר הם כלי מרכזי המשמש את הציבור על מנת לכלכל צעדיו והמתכונת בה עורכים כיום חלק ממכוני הסקרים את הסקרים, במסגרתה לא נבחנים דפוסי ההצבעה לחלק מהמפלגות, דוגמת עלה ירוק, פוגעת בציבור ובטוהר ההליך הדמוקרטי. זאת, בפרט כשעסקינן במפלגות, דוגמת עלה ירוק, אשר על פי חלק מהסקרים עתידות לעבור את אחוז החסימה ואשר הציבור עלול להימנע מלהצביע להן מאחר שאינו מודע לנתון זה.”

אורן ליבוביץ'
אורן ליבוביץ’, יו”ר עלה ירוק

“אנו מקווים כי בעקבות פנייתנו יקפידו עורכי הסקרים על התייחסות לכלל המפלגות המתמודדות בבחירות לכנסת, ויעניקו לציבור את המידע המלא והמהימן ביותר,” סיכמו.

אורן ליבוביץ’, יו”ר המפלגה, אמר הבוקר כי “מדובר בדוגמה קלאסית של ‘דילמת האסיר’. אנשים מוותרים על הצבעה לעלה ירוק על אף שהיא היחידה עמה הם מזדהים, זאת מאחר ומניחים שהמפלגה לא תעבור את אחוז החסימה. הנחה זו נובעת ישירות מהתעלמותן של חברות הסקרים ואי-הכללתה במדגמים הנערכים במהלך תקופת הבחירות.” לסיכום אמר כי “אם כל אלו שטוענים שלא יצביעו עלה ירוק כי המפלגה לא תעבור את אחוז החסימה היו אכן מצביעים עלה ירוק, המפלגה היתה מגיעה ל6 מנדטים ויותר.”

בתחילת השבוע הוגשה תלונה גם נגד ערוץ הכנסת בחשד להטיית סקרי בחירות – בהקשר להעלמתה של עלה ירוק מרשימת המפלגות הנסקרות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר