עוקף ארדן: הכנסת תצביע מחר על אי הפללה אמיתית

פרסום ראשון: הפתעה במליאה – בעקבות סירובו של שר המשטרה לבטל את הפללת צרכני הקנאביס לגמרי, תעלה מחר (ד’) להצבעה גלויה בכנסת הצעת החוק של ח”כ שרן השכל לאי הפללה מלאה. “צרכן קנאביס הוא לא עבריין – גם בפעם הרביעית בה נתפס,” אומר ח”כ חנין, שיגיש את ההצעה.

מהלך חכם שעשתה ח”כ שרן השכל מבעוד מועד, מאפשר כעת לעקוף את “התרגיל המסריח” של שר המשטרה גלעד ארדן, שהבטיח אי הפללה של צרכני קנאביס ושיקר לכאורה, כפי שנחשף בסוף השבוע האחרון ואושר בתחילת השבוע (א’) בועדת השרים לענייני חקיקה (ועדה ממשלתית חסויה ללא פרוטוקול).

מלבד החתמת 22 חברי כנסת נוספים על הצעת החוק שלה לאי הפללה, שבניגוד ל’מודל ארדן’ מבטלת לגמרי את הפללת צרכני הקנאביס גם בפעם הרביעית שנתפסים או בכלל, דאגה ח”כ השכל מראש שגם ח”כ דב חנין מהאופוזיציה יהיה חתום עליה כמגיש הצעת החוק.

עוקף ארדן

בעוד שהיא עצמה אינה יכולה להגיש הצעת חוק למליאה בניגוד להחלטת מפלגתה, מהלך זה מאפשר כעת לח”כ חנין להגיש את ההצעה בעצמו להצבעה פתוחה וגלויה בכנסת, כשתוצאות ואופן הצבעת הח”כים נחשפים לראשונה – זאת בניגוד להצבעת השרים בועדת לענייני חקיקה.

על רקע תמיכתם של נשיאת שוויץ לשעבר ושר החוץ של נורבגיה לשעבר בתיקון, הודיע הבוקר (ג’) ח”כ חנין שכבר מחר (ד’) – בניגוד להחלטת השרים ארדן ושקד ובניגוד לעמדת הממשלה כפי שנקבעה ביום א’ – הוא יעלה את הצעת החוק המקורית שניסחה השכל.

הצעת החוק תעלה לראשונה כאמור להצבעה בפני כלל 120 חברי הכנסת, אחרי שהוגשה על ידי השכל שוב ושוב במשך קרוב לשנה שלמה לועדת השרים, שמסמסה ודחתה אותה לפני כשבועיים פעם נוספת ב-3 חודשים נוספים ללא הסבר.

למרות משמעת קואליציונית צפויה נגד הצעת החוק, ח”כ השכל הודיעה שתצביע בעד – למרות התנגדות מפלגתה ובכיריה. אי הגעה של נציגי קואליציה נוספים ומנגד תמיכה מלאה של האופוזיציה, עשויים להביא להפסד צורם של הממשלה מול הציבור.

אי הפללה אמיתית

הצעת החוק של השכל וחנין קובעת קנס כספי בלבד על החזקת קנאביס לשימוש עצמי (1,500 ש”ח בחוץ או 300 ש”ח בבית) וללא אפשרות הפללה בכלל, זאת בניגוד להחלטתם של ארדן ושקד להשאיר את ההפללה בפקודת הסמים.

על הצעת חוק זו כבר חתמו מבעוד מועד למעלה מ-20 חברי כנסת מכל המפלגות, ולצד תמיכה של רוב הציבור בישראל מאמין גם ח”כ חנין שתאושר.

לאחר שתאושר ההצעה בקריאה ראשונה ביום ד’, היא תמשיך לאישור בועדת הבריאות של הכנסת. אם תאושר גם שם תעלה להצבעה שנייה ושלישית לאישור סופי של הכנסת ולמרות סירוב הממשלה.

אם תתקבל לבסוף הצעתה של ח”כ השכל באופן מוחלט, מדובר יהיה באחד התרגילים הפוליטיים המרשימים ביותר שנעשו בשנים האחרונות בישראל, כשמלבד עשיית צדק, יזכה הציבור לראות מי מנציגיו בכנסת מצביע בעד המשך הפללת צרכני הקנאביס בישראל.

“לא מסתפקים במה שאושר”

“היום כבר ברור לכולם שדרוש שינוי בהתייחסות לקנאביס בישראל,” אומר ח”כ חנין בתגובה לידיעה. “אנחנו חושבים שההצעה שעברה בממשלה יש בה לא מעט בעיות ולא מעט קשיים, למרות שבוודאי ציבור מאוד גדול מקבל אותה בברכה כי הוא רואה בה התחלה של סיכוי. אבל אנחנו לא מסתפקים במה שאושר בממשלה וחושבים שצריך לעשות עוד צעדים בכיוון של שינוי המדיניות בתחום הזה.”

“מודל ארדן לאי הפללה לא מובן,” הוסיף. “אם הגענו למסקנה שמי שמעשן קנאביס בביתו הפרטי הוא לא עבריין ושאנחנו לא רוצים שהמשטרה והמשפט הפלילי יעסקו בו בפעם הראשונה, אז למה בפעם הרביעית זה כן מתאים? יש חוסר עקביות.”

“עניין נוסף הוא הקנסות הכספיים,” הדגיש, “שאולי בשביל השר ארדן וחבריו זה סכום לא נורא, אבל בשביל הרבה אנשים בישראל קנסות של 1,000 ו-2,000 ש”ח הם משמעותיים.”

למה לא לגליזציה? שאלנו. “הצעת החוק הזו היא לא סוף התהליך, אבל צריך לפחות לצאת לדרך,” אמר. “אחרי כן ננסה צעדים נוספים. עוד לא היתה מדינה שעשתה מעבר מאיסור מוחלט להתרה מוחלטת, אז צריך להיות תהליך.”

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר