עוד כוכב נפל, ותודה לתרופות המרשם

אחרי פרינס, מייקל ג’קסון, הית’ לדג’ר, אלביס פרסלי וג’ימי הנדריקס, טוענת כעת אשתו של כריס קורנל, סולן סאונדגארדן שהלך השבוע לעולמו בהתאבדות, כי מה שהוביל לכך היה תרופות מרשם להרגעה שקיבל במרשם. הוא מצטרף בכך לשורה בלתי נגמרת של קורבנות התעשייה המכונה תעשיית ה”תרופות”. דעה.

מאת: שירן גונן

במחקר שפורסם השבוע נמצא כי מטופלים המתמודדים עם כאבים בעזרת משככי כאבים, הנקראים בטעות “תרופות מרשם“, סובלים כמעט פי 3 יותר מדיכאון וחרדה לעומת אלו המטופלים בקנאביס רפואי.

ממצא זה, שאינו חדש כלל, מקבל משמעות רבה כאשר מתפרסמות עדויות על אלו שנטלו את אותן “תרופות” וגמרו את חייהם, בין אם במנת יתר של הכדורים המכילים חומרים כימיים מסוכנים ובין אם בהתאבדות שנגרמת מאחת מתופעות הלוואי של אותן “תרופות” – חרדות ודיכאון.

הבוקר (ו’) – לאחר שהתבשרנו שלשום על מותו בהתאבדות בגיל 52 של אחד מכוכבי הרוק הגדולים בעולם, סולן להקת ‘סאונדגארדן’ האהוב כריס קורנל – מאשימה אשתו של כריס, ויקי, את אותם כדורים שהיו אמורים לעזור לו עם החרדות, בכך שגרמו לו לדיכאון שהוביל למעשה האובדני.

גם זה בטח יעניין אותך

“מותו של כריס הוא אובדן שלא ניתן לתאר במילים, שפער בור בלבי שלעולם לא אוכל למלא,” כותבת אשתו הבוקר. “הוא היה אב ובעל מסור וכל עולמו סבב סביב המשפחה, כמובן לצד המוזיקה. כשדיברנו לפני הופעתו האחרונה כבר עשינו תכניות לחופשה שנצא אליה בקרוב.”

אבל לאחר המופע האחרון הרגישה ויקי שמשהו לא בסדר עם בעלה כששוחחו בטלפון. “כשדיברנו אחרי ההופעה הבחנתי שהמילים שלו מבולבלות, הוא היה שונה,” היא אומרת כעת. “כשהוא אמר לי שייתכן שלקח כדור אחד או שניים יותר מדי של התרופה ‘אטיבן’, יצרתי קשר עם המאבטחים שלו וביקשתו שישלחו אותו לבדיקה.”

אטיבן (Ativan) הוא אחד מהשמות המסחריים תחתם משווקת התרופה הגנרית ‘לוראזפאם’, השייכת למשפחת הבנזודיאזפינים. בישראל התרופה משווקת תחת השם המסחרי לובירן (Loviran) על ידי חברת התרופות DEXXON, והיא דומה בפעולתה לתרופות כמו זנקס, ואליום וקלונקס המוכרות יותר.

“מה שקרה כאן הוא בלתי יתואר,” אומרת ויקי. “אני מקווה שדו”ח רפואי יספק פרטים נוספים בעניין. אני יודעת שהוא אהב את הילדים שלנו ולא היה פוגע בהם על ידי נטילת חייו בידיו.”

מקרה זה הוא רק אחד נוסף בשורה של קורבנות של תעשיית הכדורים הכימיים, שרבים מהם הם כוכבים מפורסמים שמתמודדים עם לחץ וחרדות בלתי נגמרים, כמו גם של אנשים רבים אחרים.

כזכור רק לפני כשנה הלך לעולמו כוכב גדול ואהוב אחר, פרינס, כשהוא בן 57 בלבד. בתחילה חשבו שמדובר במוות טבעי אך לאחר שהתפזרה עננת הערפל הובהר ללא צל של ספק: פרינס מת כתוצאה ממנת יתר של ‘פרקוסט’, תרופה נגד כאבים אליה היה מכור במשך 25 שנה כפי שהעיד הסוחר האישי שלו.

עדויות אחרות טוענות כי פרינס מת ממנת יתר של התרופה הקטלנית ‘פנטניל’, הנחשבת לחזקה פי 10 ממורפין. יצרנית ה’פנטניל’ אגב היא חברת התרופות ‘אינסיס תרפיוטיקס’ שתרמה רק בקיץ האחרון חצי מיליון דולר למאבק נגד התרת השימוש בקנאביס בארה”ב.

ב-2009 זה היה מייקל ג’קסון וב-2008 זה היה השחקן ההוליוודי המצליח הית’ לדג’ר. ואם נלך אחורה אז ב-1977 זה היה אלביס פרסלי, ב-1973 זה היה ברוס לי, ב-1970 ג’ימי הנדריקס וב-1962 מרלין מונרו.

חשוב לציין שבישראל משרד הבריאות אפילו לא עוקב אחר נושא זה, לא אוסף נתונים וסטטיסטיקות אודות כמות נוטלי הכדורים או מקרי המוות כתוצאה משימוש בהם.

ראו גם:
מיליון ישראלים מכורים לתרופות
תרופות יכולות להרוג אותך

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר