טוען...

עובדה: הסמים החוקיים הם הקטלניים ביותר

בזמן שהמאבק להתרת השימוש בקנאביס ממשיך להתפשט, מחקרים מראים שהחומרים המסוכנים והקטלניים ביותר בעולם הם דווקא אלו החוקיים.

הסמים המסוכנים והקטלניים ביותר הם דווקא אלו החוקיים, כך על פי נתונים רשמיים של המרכז לבקרה על מחלות (CDC) בארה”ב. קנאביס הוא החומר הכי פחות קטלני מבין שלל הסמים החוקיים והבלתי חוקיים.

ראו: בכל 10 שניות מת אדם מאלכוהול

הגרף שלפניכם מציג את מספר ההרוגים משימוש בטבק, אלכוהול, תרופות מרשם, תרופות ללא מרשם ומריחואנה. כפי שניתן לראות בבירור, טבק הוא גורם המוות מספר אחד עם 480,000 הרוגים בשנת 2010, כשאחריו ברשימה נמצאים האלכוהול (25,692), תרופות מרשם (16,651) ותרופות ללא מרשם (16,195). על פי הנתונים לא נרשמו מקרי מוות כתוצאה משימוש במריחואנה.

איזה סמים הורגים הכי הרבה?
איזה סמים הורגים הכי הרבה אנשים?

מחקרים קודמים שנערכו מצאו כי מבחינת מוות ממנת יתר, הסיכוי למות מאלכוהול גבוה בהרבה ממריחואנה ואפילו מקוקאין. בבדיקה שנערכה בארה”ב נמצא כי בהשוואה בין כמות הצריכה המוגדרת כ”בעלת השפעה” לבין “מנת יתר”, אלכוהול יוביל למנת יתר בכמות של פי 10 מהמנה המוגדרת כבעלת השפעה. הרואין יוביל למוות במנה הגדולה פי 5 ממנת ההשפעה, קוקאין פי 15 ומריחואנה למעלה מפי 1,000-20,000 (למעשה לא ניתן למות ממנת יתר ממריחואנה שכן כמות הצריכה הינה בלתי אפשרית).

יחס השפעה רעילות

האתר “מדע פופולרי” (Popular Science) פירסם בשנה שעברה אינפוגרפיקה ובה ניתן לראות בבירור אילו חומרים הם המסוכנים ביותר ואילו גורמים למקרי המוות הרבים ביותר. על פי הנתונים, שנאספו על ידי המרכז לבקרה ומניעת מחלות, ובניגוד לתפיסה הציבורית, הסמים המסוכנים ביותר לצריכה הם דווקא אלו החוקיים.

למעשה, כפי שנמצא גם במחקר שפורסם לפני שבועות אחדים בירחון המכובד “לנצט” (Lancet), תרופות מרשם, הניתנות לציבור באופן חוקי על ידי רופאים מומחים, גורמות ליותר מקרי מוות מכל הסמים הבלתי-חוקיים גם יחד ומהוות גורם המוות מספר אחת בעולם. הן גם היו הסיבה הנפוצה ביותר למוות ממנת יתר בין השנים 1999 ל-2010. על פי הנתונים בשנת 2010 לבדה מתו כ-80 אלף אמריקנים ממנת יתר מכל סוגי הסמים, כולל אלכוהול.

מנגד נמצא כי דווקא הסמים הבלתי חוקיים – ביניהם קנאביס, LSD ופטריות הזיה – הם הסיבה הנמוכה ביותר למקרי מוות במהלך אותן שנים. למעשה כמעט ולא ניתן אפילו לראות את חלקם בגרף הנ”ל, אפילו כשהם מאוגדים יחד תחת סעיף “אחרים”.

אילו סמים הורגים הכי הרבה אנשים?
אילו סמים הורגים הכי הרבה אנשים? (לחצו להגדלה)

בשנת 2012 פירסם מגזין הבריאות האנגלי את תוצאותיו של מחקר מקיף שבדק את הנזקים הנגרמים עקב שימוש בחומרים המוגדרים כסמים. המחקר בדק את הנזק האישי ואת הנזק הנגרם לסביבה כתוצאה מהשימוש באותם חומרים.

גרף המציג את הנזק האישי והסביבתי הנגרם עקב שימוש בחומרים
גרף המציג את הנזק האישי והסביבתי הנגרם עקב שימוש בחומרים

גם כשהשאלה נוגעת לנושא הנהיגה תחת השפעה, מחקר שפורסם בשנה שעברה מצא כי קנאביס הוא החומר המזיק הכי פחות לנהיגה מבין שלל סמים וחומרים שונים. במקום הראשון האלכוהול – מסוכן פי 30 מקנאביס.

גרף שפורסם בשנה שעברה מציג את תוצאתיה המביכות של המלחמה בסמים, על פיו נסיונן של ממשלות העולם לעצור את אספקתם לצרכנים עולה בתוהו והמחירים רק הולכים ויורדים ככל שעולה כמות המעצרים.

מתוך רשימת החומרים/סמים שנמצאו בדמם של הנפגעים [אלכוהול, קוקאין, אמפטמינים, אופיאטים (טבעיים), בנזודיאזפינים (תרופות פסיכו אקטיביות) ואופיאוידים בתרופות מרשם שונות], אלכוהול הגיע למקום הראשון ו”זכה” בתואר החומר המסוכן ביותר לנהיגה – פי 30 יותר מקנאביס.

במקום השני “זכו” שילובים בין אמפטמינים לאופיאוידים, וברמת סיכון נמוכה יותר נמצאו סוגים שונים של קוקאין. במקום האחרון והפחות מסוכן מכולם נמצאו הקנאביס והתרופות הפסיכואקטיביות (בנזודיאזפינים).

גרף - מחירי הסמים יורדים ככל שמתגברים המעצרים
ככל שעולה כמות המעצרים, יורדים מחירי הסמים

כמה קנאביס מזיק ביחס לסמים אחרים:

כמה קנאביס מזיק ביחס לסמים אחרים

כמה קנאביס ממכר ביחס לסמים אחרים:

כמה קנאביס ממכר ביחס לסמים אחרים

ראו עוד: כמה מתו משימוש במריחואנה מאז הבוקר?
ראו עוד: כמה כסף מוציאים האמריקנים על סמים בכל שנה?

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר