טוען...

סקר: מה חושבים מובילי מחאת “צדק חברתי” על קנאביס ולגליזציה?

דפני ליף, סתיו שפיר, רגב קונטס, יגאל רמב”ם, אופיר אביגד, לי לוי, עו”ד ברק כהן ויו”ר מועצת הסטודנטים איציק שמולי, הם רק חלק מהשמות שעלו לתודעה הציבורית בעקבות תנועת המחאה שהחלה בקיץ 2011. פנינו אל מי שנתפסים היום כמובילי המאבק החברתי בכדי לשאול לעמדתם בנוגע לקנאביס בכלל ולמדיניות הפללת צרכני המריחואנה והחשיש בישראל. זה מה שהם אמרו לנו.

סתיו שפיר, רגב קונטס ודפני ליף
סתיו שפיר, רגב קונטס ודפני ליף – ממובילי המאבק לצדק חברתי

במהלך השבועות האחרונים פנה נציג מטעם מגזין “קנאביס” אל אלו שנחשבים היום ל”מובילי המאבק ותנועות המחאה”, במטרה להבין מה דעתם בנוגע למדיניות ההפללה הגורמת לאזרחים תמימים ונורמטיביים להיחשב כעבריינים רק בגלל שהם אוהבים לצרוך מוצר טבעי, בריא ויעיל מבחינה רפואית.

“העם – דורש – צדק – חברתי”

אבל רגע לפני שנספר לכם כיצד השיבו מי שנחשבים למובילי המחאה החברתית ואלו הקוראים מעל כל במה לצדק חברתי אמיתי, נזכיר את הדברים שפירסם כתב מגזין “קנאביס” לפני כמעט חצי שנה במאמר שנקרא “מהפכה ירוקה בישראל: שנת 2012 בסימן לגליזציה?“:

מחאת 2011 בקיץ שעבר, החלה ביום שבת. כבר בבוקר למחרת הציב עבדכם הנאמן את אוהלו בסמוך לראשוני האוהלים שהחלו לפרוח בשדרות רוטשילד המיוזעים. לאחר מספר שעות דיונים בקבוצות שונות, נראה היה שמתגבשת לה קבוצת “הנהגה” שתוביל את המאבק. הם ישבו להם על שתי כורסאות והחלו בחלוקת הנושאים עליהם ידרשו תשובות מהממשלה. משנראה שחולקו הנושאים לכל היושבים במעגל וטרם עלה נושא הלגליזציה (לפחות של קנאביס, גם אם קצת חוששים לדבר על לגליזציה של סמים שהוכחה כמוצלחת), אזרתי אומץ ולאחר קבלת רשות הדיבור ביקשתי להיות נציג עניין הלגליזציה במחאה.

לתדהמתי הרבה (באמת שלא ציפיתי…), עלו על פני המנהיגים לעתיד הבעות מוזרות שנראו כמו משהו בין סלידה לזלזול להרגשה אחרת שלא ממש היתה ברורה לי באותו הזמן. בכל אופן החליטו החברים שהנושא איננו חשוב מספיק ולא מצדיק נציגות ספציפית.

אני מוכרח להודות שדי נעלבתי…

בתור מי שמעודכן במתרחש בעולם בתחום הקנאביס בפרט והלגליזציה בכלל, הנחתי שגם בני גילי הזועקים לצדק חברתי מודעים לפשע היומיומי נגד האנושות המתרחש לנגד עינינו כבר מעל ל-70 שנה. פרטים על העוול הנורא, השקרים, האינטרסים והאמת מאחורי נושא הקנאביס בעולם ניתן למצוא כאן באתר במאמרים רבים ולכן אחסוך מכם את התענוג כרגע.

“צדק, צדק, אבל רק שלא יגידו שאנחנו סטלנים”

באותם ימים נראה היה שעל אף ריחות החשיש שליוו את מי שצעד לאורך השדרה, העדיפו הפעילים לא להעלות את הנושא למרות – ואולי בגלל – לעג וזלזול שהפנו כלפיהם פוליטיקאים שונים שכינו אותם “סטלנים” וכד’. הפעילים לא השכילו לאמץ את הנושא, לשים סוף-סוף את הקלפים על השולחן ולהעלות אחת ולתמיד דרישה רשמית ללגליזציה של קנאביס.

נראה שבאופן כללי, אלו הדורשים “צדק חברתי”, אינם מבינים את משמעות חוסר הצדק החברתי העצום אשר גלום במדיניות רדיפת צרכני הקנאביס וזאת על אף שמדיווחים שהגיעו אלינו מעד ממקור ראשון, רבים מהם צורכים קנאביס בעצמם.

כנראה שקריאות המתנגדים מהממשלה, אשר כינו את מחאת האוהלים “מחאה של סטלנים”, הצליחו לחדור את שריון הצדק החברתי בו התכסו מובילי המחאה ורבים מהם נכנעים לסטיגמה וגם היום, כמו בקיץ 2011, נמנעים מלדבר על הנושא כי מפחדים “להרוס” את שמם הטוב.

חלקם הביעו תמיכה מלאה, חלקם ניסו להתחמק מלתת תשובה חד-משמעית וחלקם אף התעצבנו כל כך עד כדי כך שחסמו אותנו מפרופיל הפייסבוק שלהם. נציין שחלק מהפעילים אליהם פנינו אינם מופיעים ברשימה מסיבות כאלו ואחרות. להלן הרשימה:

דפני ליף

דפני ליף, שעל-פי עדות ממקור ראשון, צרכה קנאביס בעבר, מסמלת אולי יותר מכולם את מחאת האוהלים. ביולי 2011, עם סיום חוזה שכירות הדירה שלה בתל אביב, פתחה ליף “אירוע” בפייסבוק, שבו הזמינה אנשים להצטרף למאהל מחאה שהוקם ב-14 ביולי בשדרות רוטשילד, סמוך לכיכר הבימה.

מאז הפכה ליף לסמל המחאה, הובילה הפגנות ועצרות ענק ואף נבחרה ל”אשת השנה” ע”י מגזין “גלובס”.

דפני ליף
דפני ליף

ב-17 לספטמבר פנינו אל דפני ושאלנו מה דעתה על מדיניות ההפללה ועל קנאביס בכלל. לאחר שלא קיבלנו כל התייחסות במשך כמעט שבוע, פנינו שוב, אך הפעם כתבנו כי מאחר שלא נתקבלה התייחסות, אנו מניחים שגברת ליף תומכת במדיניות הנוכחית התשובה לא אחרה לבוא… ליף ביקשה שנדבר בטלפון ואמרה שהיא כועסת על כך שאנו מכניסים מילים לפיה, אך נשמעה חברותית ונראתה כמי שמעוניינת לשתף פעולה. בהמשך השיחה ביקשה דפני שנשלח לה חומר כתוב כדי שתוכל לעיין בו ואף קבעה איתנו פגישה בת”א בהמשך השבוע לצורך ראיון בנושא.

שלחנו מסמך וסרטון וידאו המפרט את הנושא, אך עד לרגע כתיבת שורות אלו ועל אף נסיונות ליצור קשר גם באימייל וגם בטלפון, טרם נתקבלה התייחסותה של דפני ליף.

סתיו שפיר

ביולי 2011 פגשה סתיו שפיר את דפני ליף, בעקבות פתיחת האירוע בפייסבוק, על מנת לתכנן את הקמת המאהל ב-14 ביולי בשדרות רוטשילד. ביום המחרת פרסמה שפיר כתבה באתר Xnet על התנועה החדשה והשוותה אותה לנעשה בספרד באותה עת.

סתיו שפיר
סתיו שפיר

שפיר, שגם היא על פי עדויות צרכה קנאביס בעבר, הייתה אחד הדוברים המרכזיים של המחאה ונאמה בחלק מהעצרות, בדיונים בנושא בכנסת ובמסיבות העיתונאים שהובילה הנהגת המחאה וועדות המומחים. היא גם נמנתה עם קבוצת מובילי המחאה שנפגשה עם נשיא המדינה שמעון פרס במשכן הנשיא בירושלים. בין הופעותיה המתוקשרות בלט העימות הטלוויזיוני עם חברת הכנסת מירי רגב בתוכנית ערב חדש‏, וכמו כן גירושה מהכנסת לאחר שנעמדה וסימנה X (סמל הסירוב בשפת אסיפות העם של המאהלים) בידה בעת ההצבעה על חוק הווד”לים.

צפו בעימות של סתיו שפיר עם ח”כ מירי רגב:

כחלק מהנהגת המחאה, העדיפה שפיר לנקוט בקו של שינוי פוליטי, אל מול הא-פוליטיות והשינוי האזרחי שהציגה דפני ליף. היא נאמה בכנס ירושלים,‏ בפורום קיסריה, בכנס הרצליה ‏, בוועידת ישראל לעסקים ובוועידת מפלגת העבודה, ואף דווח כי היא שוקלת לחבור לשלי יחימוביץ’ ולהתגייס לשורות המפלגה.

ייתכן שזו גם הסיבה לכך שעל אף פניות חוזרות ונשנות לגברת שפיר, גם בפייסבוק וגם באימייל, טרם נתקבלה כל התייחסות לפנייתינו.

רגב קונטס

הצלע השלישית במשולש מובילי מחאת הדיור הוא רגב קונטס, יוצר ובמאי סרטי תעודה ופרסומות מוצלח, שיחד עם דפני ליף וסתיו שפיר הוביל את מחאת קיץ 2011 בשדרות רוטשילד בתל אביב.

רגב קונטס
רגב קונטס

כך כתב נמרוד קמר בכתבה על קונטס בקיץ 2011: “בין המהפכנים הצעירים שישנים באוהלים בשדרות רוטשילד, הולך ומתבלט הבמאי הצעיר רגב קונטס. התקשורת אוהבת אותו, הוא לא מפחד להתעסק בפוליטיקה וגם לצחוק על זה, יש לו סטטוסים שנונים בפייסבוק, וחוץ מזה – הוא בערך הסלב היחיד במאהל.”

צפו בטריילר של סרטו התיעודי של רגב – “חברים”:

פנינו אל רגב כדי לבדוק האם הוא מודע לעובדות בנוגע לצמח הקנאביס ומה דעתו על מדיניות ההפללה. כך הוא השיב:

“אני תומך בהפסקת הפללה של צרכני קנאביס בישראל ומיסוד ורגולציה של הצמח בדומה לאלכוהול ולו מהטעם הפשוט, שאי אפשר לאכוף את החוקים הללו והתוצאה היא לוז לוז סיטואיישן, גם הצמח נצרך בכמויות גדולות על ידי האכולוסיה כולל נוער וגם הוא מגודל ומיוצר על ידי גורמים מחתרתיים, חלקם עויינים (בדואים מסיני, שיעים בדרום לבנון), ללא פיקוח על תוספים המוספים לו, מה שלעיתים גורם למוצר לא איכותי במקרה הטוב, ומסוכן במקרה הרע.

בסופו של דבר כל המחקרים מוכיחים שאלכוהול מסוכן ומזיק פי כמה ממריחואנה, שיש לה דווקא כמה סגולות חיוביות לאדם החולה והבריא ואין שום סיבה להפוך דווקא את צרכני המריחואנה לפושעים ואת צרכני האלכוהול (כולל שרים בכירים בממשלה) לאזרחים טובים.”

ונאמר אמן.

איציק שמולי

איציק שמולי, יושב ראש התאחדות הסטודנטים, היה ממנהיגיה של מחאת האוהלים, כאשר פעל בהובלתה ובהרחבתה של המחאה, בהקמת מאהלים ובקידום המחאה בכל רחבי הארץ, ואף נשא נאומים בהפגנות ובעצרות המרכזיות שנערכו במהלכה.

ב-4 בספטמבר החליט על פירוק כל המאהלים שהוקמו על ידי ארגוני הסטודנטים ושינוי אופי המחאה להידברות עם הממשלה, באומרו: “עלינו הישראלים החדשים לסמן לה את החזון… ואילו היא כממשלה הנבחרת צריכה לבחור את הדרך אליו”.

איציק שמולי
איציק שמולי

הוא עמד בראש משלחת ראשי הסטודנטים שנפגשה עם חברי ועדת טרכטנברג, שבראש הדרישה הציבורית ממנה עמד נושא הלגליזציה של קנאביס, אך עם פרסום מסקנותיה מתח עליהן ביקורת, וקרא להמשיך בפעולות המחאה. בנובמבר 2011 הודיע על העתקת מקום מגוריו לעיר לוד באמרו כי “גם אנחנו הצעירים חייבים להיות חלק מהשינוי שאנו מבקשים לראות בחברה הישראלית”.

שמולי הוביל את הקו שדגל בהידברות עם נציגי הממשלה לצד פעולות המחאה, בניגוד לחלק ממנהיגי המחאה האחרים וספג ביקורת רבה על חבירתו לנוחי דנקנר במהלך המאבק החברתי.

צפו: איציק שמולי מגיב לתרומה של דנקנר

כנציג הסטודנטים, שעל-פי נתונים של הרשות למלחמה בסמים לפחות כ-35% אחוז מהם צורכים קנאביס, ציפינו משמולי שיכריז בפה מלא כי הוא תומך בהפסקת הפללת חבריו הסטודנטים. פנינו אל שמולי ושאלנו האם הוא מודע לרקע מאחורי האיסור על צריכת הקנאביס והאם תומך או מתנגד למדיניות הפללת צרכני הקנאביס בישראל.

“בשלב זה אני מעדיף שלא להתבטא בעניין, בין השאר כי איני בקיא דיו בטיעונים לכאן או לכאן. אולי בהמשך נמצא את ההזדמנות המתאימה.”

בתגובה שלחנו לשמולי מסמך המפרט את הרקע והעובדות בעניין זה, אך במקום להתייחס לעובדות שהוצגו בפניו, בחר שמולי לא להשיב ואף חסם אותנו מפרופיל הפייסבוק שלו.

יגאל רמב”ם

יגאל רמב”ם, ממייסדי המאבק נגד יוקר המחיה ומי שהיה שותף בהקמת הפאב הקואופרטיבי הראשון “הבר-קיימא“, הוא כנראה הצד הפעלתני יותר בחבורה ומי שנתפס כ”נציג השכונות” במחאה.

יגאל רמב"ם נעצר במהלך ההפגנות מול בניין העירייה
יגאל רמב”ם נעצר במהלך ההפגנות מול בניין העירייה

לאחר מספר חודשים של מחאה, דווח בתקשורת כי רמב”ם אינו שותף יותר לתהליך קבלת ההחלטות בקרב גרעין המייסדים, בשל מחלוקת שנתגלעה עם כוונתו של רמב”ם לאחד את גופי המחאה השונים לכדי תנועה פוליטית חדשה. רמב”ם עצמו הכחיש את הדברים, טען כי אין להם שחר, וכי הוא נמצא בקשר מתמיד עם הנהגת המאבק.

“קחו אחריות על החיים שלכם! אף אחד לא ייתן לכם חופש, שוויון חברתי וצדק בלי שתדרשו אותם,” אמר רמב”ם בראיון שנערך עימו בסוף חודש אוקטובר 2011. “תתארגנו ביחד, אתם לא לבד, יש לכם כוחות לשנות. תבינו שזה הכרחי. המשאבים, הכישרון והיכולת הם שלנו, אנחנו הרוב. קחו אחריות. פשוט”.

צפו: יגאל רמב”ם – אולי עוד קיץ: כנס “שינוי בתנועה”

כאשר פנינו אליו בבקשה להתייחס לנושא הקנאביס ומדיניות ההפללה, ציפינו שבתור אחד שעישן קנאביס בעבר (כך על פי עדות שמסר גורם למגזין קנאביס) ונראה כמי שאינו חושש ממה שיגידו עליו גורמי הממסד, ינקוט רמב”ם עמדה אמיצה ויתמוך בלגליזציה או לכל הפחות בהפסקת הפללת צרכני הקנאביס. לצערינו ציפיותינו התבדו.

בתחילה בחר רמב”ם להתעלם מפנייתינו, אך לאחר פנייה שנייה כעבור חמישה ימים, הגיב רמב”ם ואמר (תוך רמיזה מאיימת משהו…): “תרשום מה שאתה רוצה ואחר כך תתמודד עם ההשלכות. אתייחס לזה כשאמצא את הזמן והמקום.”

עו”ד ברק כהן

עו”ד ברק כהן, מהבולטים במובילי המחאה החברתית של השנתיים האחרונות, פועל עד היום וממשיך לטייל בין בתי המשפט השונים בכדי להגן על זכויותיהם של פעילי המחאה. את ההחלטה לספק שירות משפטי בחינם לפעילי המחאה מסביר כהן כך: “אני מתנדב לסייע לכל מי שפועל נגד השלטון, מתוך הבנה ברורה שהמשטר הנוכחי בישראל אינו דמוקרטי, ואין שום ערך לכללי משחק דמוקרטיים בצורת משטר לא דמוקרטית.”

ברק כהן נפצע במהלך אחת ההפגנות
ברק כהן נפצע במהלך אחת ההפגנות

כהן הוא לוחם צדק אמיתי וידוע בהתבטאויותיו החריפות במיוחד. כבר בתחילתה של תנועת המחאה של קיץ 2011 אמר עו”ד כהן בראיון ל’גלובס’: “אם המהפכה תיכשל היא תהפוך למהפכה של קליעים.” בחודש נובמבר 2011 פירסם כהן מסמך ששלח לחברי הכנסת שכותרתו “התראה לפני מרד במדינת ישראל” ורק חודש לאחר מכן אמר בראיון ל-’TheMarker’: “כל עוד לא נקבל דמוקרטיה אמיתית, אנחנו במלחמה מול השלטון.” גם לאחר כמעט שנה, כשנרגעו מעט הרוחות, אמר כהן בראיון נוסף: “מוכנים לשבור את בית ז’בוטינסקי ובית חד”ש באותה מידה.”

“לכל אדם חירות לעשות בגופו ככל שירצה. חירות זו נתונה לכל אדם. מכיוון שכך, חירותו של כל אדם מוגבלת אך ורק במקום בו מימוש חירותו פוגעת באדם אחר, שכאמור אף הוא בן חירות,” כתב כהן. “לכן, האיסור על צריכת קנאביס לשימוש עצמי פוגע בחירות האדם, שלא על בסיס הגנה על פלוני מפני אלמוני. האיסור על צריכת קנאביס לשימוש עצמי אינו משיקולים של ‘הגנת הציבור’. זהו איסור הנובע או משיקולים פטרנליסטיים של הכוונת התנהגות האדם בידי השלטון, או משיקולים של הגנה על רווחי תאגידים מתחרים (אלכוהול, תרופות..), ולכן, האיסור על צריכת קנאביס לשימוש עצמי – אסור !”

לי לוי

הוא מקמץ במילים ויש בו זעם שלא רוכך בימי המחאה. לוי מאמין בצדקת הדרך ובשינוי דפוסי השלטון, אבל יודע שבלי מאבק משותף זה לא ילך, כן – גם עם אלה שהפנו לו גב. “ברור שיש כעס. אבל לא על אנשי המחאה החברתית, אלא על הממשלה שלא עשתה כלום, שידעה לגרום לאוהלים להימחק ולהציג אותנו כאנרכיסטים הזויים,” אמר לוי בראיון ל”מגפון”.

לי לוי - קואליציית צעירי המהפכה
לי לוי – קואליציית צעירי המהפכה

לי לוי התפרסם לראשונה ברחבי האינטרנט כאשר צילם את עצמו כשהוא הולך ברחובות מרכזיים, מתעמת עם שוטרים ונואם בפני העוברים ושבים בעזרת מגפון, רעיון ששאב כנראה מצ’רלי ויץ’, הפעיל הבריטי שהתפרסם כחלק מפרוייקט “משטרת האהבה” (The Love Police).

צפו: לי לוי בפעולה

פנינו אל לוי בשאלה דומה בנוגע לקנאביס ולגליזציה. תשובתו היתה מיידית וחד-משמעית: “אני נגד הפללה של משתמשים ובעד לגליזציה מלאה של קנאביס,” אמר לוי.

אופיר אביגד

אופיר אביגד הוא ממקימי התנועה”האקדמיה לגיבורי על“, מנהל את עמוד הפייסבוק המשובח “הקונספירלה” וכמו יגאל רמב”ם, שותף בהקמת הפאב הקואופרטיבי “הבר-קיימא“.

אופיר אביגד
אופיר אביגד

כך השיב אופיר לפנייתינו:

1) המערכת שאנחנו עובדים בתוכה כיום היא צינית ומנוכרת, ומשרתת את האינטרסים של ההון העולמי, כשישראל היא רק נקודה ברשת הזאת.
2) גראס הוא צמח עם יכולות ריפוי, ולעשן ג’וינט זה מעשה הרבה יותר תמים מלרדת על שתי בירות וצ’ייסר – לדעתי ולדעת הרבה אנשים אחרים.
3) במדינה מתוקנת בעולם מתוקן הוא היה חוקי, היו משתמשים בו לרפואה, ולא היית צריך לקנות תחליף בכל קיוסקי הגראס המזויף שצצים בקצב מסחרר בתל אביב בשנה האחרונה, מנייס גאיי ועד לכל שאר המותגים הללו, שעולים יותר, הסטלה שלהם גרועה, והם עושים להרבה אנשים כאב ראש ולך תדע מה שמים בהם.
4) כדי להוביל מהלך של יציאה החוצה מהבור הזה צריך להתגבר על סטיגמה של מה זה הצמח הזה, ומה זה הג’וינטים בחברה שלנו. זה מתאפשר רק כשאנחנו מרימים ראש ביחד, ויוצרים סיפור קוהרנטי ולא מתלהם של מה הצדק כאן. השאלה היחידה היא תזמון ויצירתיות – איך מוציאים את המהלך לפועל בצורה כזו שתעודד אנשים לצאת מהארון עם העובדה שהם מעשנים, כי כרגע זה לא חוקי ועשוי לגרום להם לבעיות שונות.
5) הסיבה היחידה שגראס הוא לא חוקי הוא כי זה מנוגד לאינטרסים של ההון. אנחנו פועלים בכל החזיתות במקביל כדי להעלות את המודעות הציבורית לעובדה שהאינטרסים האלו מעכבים את ההתקדמות של האנושות + יוצרים המון עוולות שלא חייבות להתקיים בעולם שלנו. היציאה מכאן היא ביחד, ביצירת מחנה של כנות, שיתוף פעולה וכבוד אחד לשני ולאדמה.

לא יכולנו להסכים יותר…


אף על פי שכפי שראינו ישנם פעילים בולטים המעורים בחומר ומודעים למשמעות הרחבה שיש לרדיפת צרכני הקנאביס, אנו מוכרחים לציין שהופתענו מאוד מההתייחסויות השליליות וחוסר שיתוף הפעולה של מי שנחשבים לחלק מהותי ממובילי המחאה ואלו שאמורים לייצג מנהיגות שנסמכת על ידע, אמת וצדק – דפני ליף, סתיו שפיר, איציק שמולי ויגאל רמב”ם – שכן ציפינו ממי שנתפסו ונתפסים כמנהיגים, שיראו אופי מנהיגותי ולא יפחדו מדעות קדומות וחשוכות.

חשבנו שבני הדור הצעיר, המחוברים לאינטרנט ומודעים יותר מכולם לשקרים בהם משתמשים נציגי ההון-שלטון בכדי לשמר את הסטאטוס-קוו, יצטרפו לקריאה הבינלאומית חוצת הגבולות והתרבויות ללגליזציה של קנאביס. הנחנו לתומינו שאותם מנהיגי מחאה יתייחסו – כמו מקביליהם בעולם המערבי – לנושא חשוב זה, אך התבדינו.

הערב גם נודע לנו שלקראת צעדת הלגליזציה שתיערך מחר בתל אביב, ביקש עו”ד דקל-דוד עוזר לפרסם מאמר באתר J14 של תנועת “צדק חברתי”, אך אלו סירבו בטענה שהמאמר לא עונה להגדרת “צדק חברתי” וכתוב בצורה “מוגזמת” לדבריהם. המאמר פורסם בסופו של דבר באתר דור האמת וניתן לקרוא אותו כאן.

אנו מודים לכל מי שהתייחס ולכל מי שפועל ומדבר על הנושא ללא חשש מ”מה יגידו” אך מצרים על כך שנראה כי בסך הכל, מובילי דור המחאה הישראלי אינם אמיצים מספיק בכדי להביא בשורה אמיתית גם עבור מאות אלפי צרכני הקנאביס בישראל. בהתנהגותם זו, מצטיירים מובילי המחאה כפחדנים ושמרנים אל מול גורמים ממסדיים מיושנים אשר ממשיכים להסתכל על צרכני הקנאביס כעבריינים פליליים.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר