סיפורו של עידו גל רזון – קנאביס לטיפול בהלם קרב

עידו גל רזון, לוחם צה”ל שסובל מפוסט טראומה ונאלץ להילחם במשך שנים עם הממסד כדי לקבל עזרה וטיפול, חשף את סיפורו המלא הערב בערוץ 10. “כשאני לוקח קנאביס אני לא לוקח תרופה אחת אפילו. אני ישן כמו בנאדם,” הוא אומר.

סיפורו המרגש של עידו גל רזון, אותו חשפנו לראשונה בינואר 2014, נחשף הערב (ב’) במלוא עוצמתו במסגרת התכנית “צינור לילה” בערוץ 10.

לפני כמעט שנתיים עידו חשף באומץ רב את מה שעובר עליו כחייל לשעבר שסובל מפוסט טראומה (PTSD – הלם קרב) ודרש אז ממשרד הבריאות שיאשר לו את הטיפול בקנאביס רפואי. “כשאני לוקח קנאביס אני לא לוקח תרופה אחת אפילו. אני ישן כמו בנאדם,” הסביר אז. חודש לאחר מכן התארח עידו יחד עם אמו אצל אברי גלעד בתכנית הקנאביס הרפואי “שאיפות גדולות” (צפו כאן), וסיפר גם שם על הקשיים.

עידו גל רזון
עידו גל רזון

לאחר מאמצים רבים קיבל לבסוף עידו את הרישיון המיוחל כשמשרד הבריאות אישר בחודש יוני 2014 להוסיף את פוסט טראומה לרשימת ההתוויות המזכות ברישיון קנאביס רפואי.

בכתבה הערב הוא מספר בין השאר על אופן השימוש. “אני צורך בין 3 ל-4 גרם ביום,” הוא אומר.

צפו:

עידו, שלחם ביחידה מובחרת ובמבצעים רבים בצה”ל, סבל לאחר השחרור מסיוטים שהציפו אותו לכל אורך היום. אבל אירוע אחד הוא זה שהתחיל מסכת של ייסורים, כשבמהלך אחד המבצעים נתקלה המחלקה של עידו בחוליית מחבלים והחל קרב יריות.

עידו, שהיה ‘נגביסט’ המחלקה, חשב שהוא רואה מחבלים, ופתח באש לעברם. רק בדיעבד הסתבר לו שהוא הרג בטעות חבר למחלקה. “הוא בא אליי בלילה ושואל אותי למה הרגתי אותו,” הוא מספר ולא מצליח להסתיר את הרעידות בקולו. “אני לא יכול לסלוח לעצמי על מה שקרה שם.”

גל רזון אהוד ברק
פגישה עם אהוד ברק אחרי אחד המבצעים

לאחר האירוע הודח עידו מהיחידה. הוא נזרק מהגדוד ומרגע זה התחילו כולם להתכחש אליו. “הם נטשו אותי. אני גדלתי בקיבוץ, בשבילי ציונות היתה הכל, בצבא תמיד הייתי בראש הכוח ותמיד חתרתי למגע. קראו לי גיבור.”

“התחלתי להיזרק מיחידה ליחידה,” הוא סיפר אז, “אף אחד לא רצה לדבר איתי, אף אחד לא עזר לי. צריך להגיד להורים בישראל שיחתימו את הצבא על חוזה כשהם לוקחים את הילדים לשירות. שלא יקרו דברים כאלה.”

עידו קיבל מהרופאים תרופות מרשם ומשככי כאבים שלדבריו פשוט הרסו לו את החיים. כשניסה קנאביס פתאום הרגיש טוב הרבה יותר.”כשאני לוקח קנאביס אני לא לוקח תרופה אחת אפילו. אני ישן כמו בנאדם. כשנגמר לי אני לא מתפקד, כל הגוף פולט זיעה… הכדורים האלה משבשים את המוח. אבל אין לי ברירה…”

עידו גל רזון
“3-4 גרם קנאביס ביום” – עידו גל רזון מטופל בקנאביס רפואי

בסוף השבוע, כמעט שנתיים אחרי שסיפורו נחשף לראשונה, שטפה עדות חדשה שלו את האינטרנט. מיליוני צופים מכל הארץ צפו בדבריו בועדת הכנסת, בה זעם על נציגי הממשלה והצבא על כך שלא סיפקו לו את הטיפול הראוי: “איך זה שמחבל מקבל כסף ואני לא?” זעם עידו על חברי הועדה. “אמא שלי נאלצה לשלם מאות אלפי שקלים על טיפול בנזק שנגרם לי בצבא,” הסביר.

כעת עידו מתכוון לייצג בועדות הכנסת את כלל נכי צה”ל ואלו הסובלים מהלם קרב – אוכלוסיה שבמשך שנים זועקת לעזרה ללא שומע.

עידו לפני שנה ב”שאיפות גדולות”:

ראו עוד:
צוק איתן היום שאחרי: כך עוזר הקנאביס ללוחמי צה”ל
מחקר ישראלי חדש: קנאביס מרפא ומונע פוסט טראומה

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר