חצי שנה של אי הפללה בפילדלפיה – ואלו התוצאות

ירידה של עשרות אחוזים בפשיעה האלימה ומקרי הרצח, חסכון של מיליוני דולרים למערכת המשפט. בפילדלפיה מסכמים חצי שנה של דה קרימינליזציה

לפני קרוב לחצי שנה דיווחנו כאן במגזין על החלטת ראש עיריית פילדלפיה, מייקל נאטר, לחתום על חוק חדש הקובע כי שימוש עצמי ואחזקה של עד 30 גרם קנאביס איננה מהווה עבירה פלילית אלא עבירה מנהלתית הגוררת קנס כספי זעיר של 25 דולר – כעת מסכמים בעיר את ההשלכות על המהלך.

מייקל נאטר
מייקל נאטר, ראש עיריית פילדלפיה
הנתון הראשון (והלא מפתיע בעליל) שעולה מהדו”ח של אגף המשטרה בפילדלפיה הוא ירידה של עד 88% במעצרים הקשורים לאחזקת מריחואנה: במהלך החודשיים האחרונים אשתקד (בהם כאמור נכנס לתוקף החוק החדש) נרשמו בסך הכל 63 מעצרים של תושבי פילדלפיה בעבירות של אחזקת קנאביס – זאת לעומת 559 מעצרים עבור אותה תקופה מקבילה שנה קודם לכן.

על פי דו”ח של הארגון RAND, כל מעצר על אחזקת קנאביס במדינת ורמונט עולה למשלם המיסים סכום אסטרונומי של 1266 דולר, בהנחה שהעלות של מעצר בפילדלפיה לא רחוקה מהעלות במדינת וורמונט ניתן להעריך כי עיריית פילדפיה חסכה לקופה הציבורית למעלה מ-627,000 דולר תוך 60 יום בלבד.

בנוסף לחסכון הכלכלי העצום נראה כי הפסקת ההפללה קרבה את פילדלפיה למציאות חברתית שוויונית יותר ולמערכת משפט יעילה יותר: למעלה מ-80% מהמעצרים בעיר בעוון של אחזקת מריחואנה היו של אזרחים ממוצא אפרו אמריקני, והירידה בכמות המעצרים תמנע ממאות ואולי אלפי אזרחים להתמודד מול אישום פלילי בבתי המשפט.

חבר מועצת העיר, ג’ים קני, התייחס לאפליה האתנית המצויה באכיפת חוקי הקנאביס בעיר ואמר כי: “בתור אדם לבן, הסיכוי שאתפס בעוון של אחזקת מריחואנה בעיר פילדלפיה שואף לאפס. אם השוטרים באמת היו רוצים לעצור אנשים על אחזקת מריחואנה הם היו יכולים פשוט לעבור במגרש החניה של אצטדיון הבייסבול העירוני לפני כל משחק, או במסיבת “אחווה” של תלמידי מכללה. יש הרבה מקומות שאפשר למצוא בהם אנשים לבנים צורכים קנאביס אבל המשטרה לא מעוניינת בכך”.

עוד חדשות טובות

לאחרונה דיווח ראש העיר, מייקל נאטר, כי נתוני הפשיעה בעיר כעת הם הנמוכים ביותר מאז 1971: השנה ניכרת ירידה של 36% במקרי הרצח וירידה של 25% בפשיעה האלימה בהשוואה לשנת 2007.

גם מבחינת דעת הקהל של תושבי פילדלפיה חל שינוי ביחסיהם לקנאביס כאשר למעלה מ-84% מהמקומיים תומכים בתכנית הקנאביס הרפואי. בנושא הלגליזציה הדעות מעט חלוקות יותר עם כ-48% בעד הסדרת שוק הקנאביס החופשי לעומת כ-49% המתנגדים לרעיון.

לסיכום נראה כי בטווח הקצר הפסקת ההפללה בפילדלפיה הביאה (באופן ישיר או עקיף) לירידה ניכרת בפשיעה האלימה ובמקרי הרצח בעיר, למערכת משפטית הוגנת ויעילה יותר ולחסכון משמעותי של מיליוני דולרים מהקופה הציבורית.

מקור

ראו גם:
חצי שנה של לגליזציה בקולורדו – ואלו התוצאות
ראש עיריית וושינגטון אישר: דה-קרימינליזציה בבירת ארה”ב
דה קרימינליזציה בסנטה פה: עד 28 גרם לשימוש עצמי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר