לראשונה בארה”ב: סטודנטים צורכים יותר מריחואנה מסיגריות

יותר מריחואנה – פחות אלכוהול וסיגריות: סדרה של מחקרים שבחנו עשרות אלפי עדויות בארה”ב מצאה שלראשונה מעולם סטודנטים אמריקנים צורכים יותר מריחואנה מאלו המעשנים סיגריות. צריכת אלכוהול אף היא נמצאת בירידה.

סדרת מחקרים שערכה אוניברסיטת מישיגן בעזרת פרויקט “ניטור העתיד” המורכב מסקרים נרחבים הנערכים בכל שנה בקרב אלפי סטודנטים מקולג’ים בכל רחבי ארה”ב.

צוות החוקרים מהאוניברסיטה ניסח ארבעה קריטריונים עיקריים על פיהם חולקו הנשאלים: צרכנים יומיים (אשר דיווחו על לפחות 20 אירועים של צריכת מריחואנה ב-30 הימים האחרונים), שבועיים, חודשיים או שנתיים, כאשר צריכה חד-פעמית של מריחואנה שהתרחשה לפני השנה האחרונה לא נכללה בסקר.

יותר מריחואנה – פחות אלכוהול

מתוצאות הסקרים עולה כי כי 21% מהנשאלים צורכים מריחואנה לפחות פעם בחודש, ו-34% נוספים צורכים אותה לפחות פעם בשנה. מדדים אלו מראים על עלייה כללית של יותר מ-4% בצריכת המריחואנה בקרב הסטודנטים בהשוואה – למספרים שנמדדו בשנת 2006.

בנוסף עולה מתוצאות המחקר כי אחוז צרכני האלכוהול באוניברסיטאות יורד בהתמדה בשנים האחרונות. אחוז הנשאלים אשר דיווחו על לפחות אירוע אחד של צריכת אלכוהול בחודש האחרון, שעמד על 82% בשנת 1981 ועל 67% בשנת 2000, ירד בשנת 2014 ל-63% בהיקף המקביל להיקף העלייה בצריכת המריחואנה.

יותר מריחואנה – פחות סיגריות

גולת הכותרת של תוצאות הסקר נמצאת בעלייה באחוז הסטודנטים בקולג’ המעשנים מריחואנה באופן קבוע ויומיומי, אשר עמד בשנת 2006 על 3.5% בלבד ועלה ל-6% בשנת 2014. לעומת זאת, רק 5% מהנשאלים הגדירו את עצמם כמעשני סיגריות כבדים, וזאת לעומת נתון של 19% שנרשם בשנת 2000.

לויד ג'ונסטון - אוניברסיטת מישיגן
לויד ג’ונסטון – אוניברסיטת מישיגן

נתונים אלו מוכיחים כי לראשונה מאז נערך הסקר בשנת 1980 מספר מעשני המריחואנה היומיים בקרב כלל הסטודנטים גבוה ממספר מעשני הסיגריות היומיים.

למרות שהשינוי הכמותי לא ניתן לפרשנות ישירה, על פי סיכום המסקנות של החוקרים ניתן להניח כי האוכלוסיות הצעירות מתחילות להפנים את הסכנות הבריאותיות הקיימות בסיגריות, ועל כן מעדיפים הסטודנטים לצרוך מריחואנה, שנתפסת בעיניהם כמזיקה הרבה פחות.

“בשמונה השנים האחרונות חלה עלייה בשימוש במריחואנה בקרב הסטודנטים,” סיכם לויד ג’ונסטון, החוקר הראשי בצוות המחקר. “נתון זה דומה לאלו המגיעים מבוגרי התיכונים, שמראים גם הם עלייה בצריכת מריחואנה.”

על פי מגמת העלייה שמצאו הסקרים ניתן להסיק כי בשנים הקרובות מספר צרכני המריחואנה בקרב כל שכבות הגילאים צפוי לעלות אף יותר, במקביל להמשך הירידה במספר מעשני הסיגריות.

ראו גם:
ישראל: 40% מהסטודנטים מעשנים קנאביס
סקר: 37% מהסטודנטים בישראל בעד לגליזציה
יותר מריחואנה – פחות אלכוהול ותאונות דרכים
לראשונה: רוב הישראלים בעד אי הפללת צרכני הקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר