נתניהו תומך בהצעת החוק לגידול עציץ קנאביס וביטול ההפללה

רה"מ הביע תמיכה בהצעת החוק החדשה של ח"כ שרן השכל, המבטלת לחלוטין את הפללת צרכני הקנאביס בישראל ומתירה גידול קנאביס של עציץ אחד לשימוש עצמי. בימים הקרובים יוחלט האם תספיק הממשלה לקדם זאת בהליך מזורז עוד לפני יציאת הכנסת לפגרת בחירות.

שתי הצעות החוק החדשות, אחת לביטול מוחלט של הפללת צרכני קנאביס וגידול עציץ אחד והשנייה להתרת מסחר ושימוש ב-CBD, אוחדו להצעה אחת שייתכן ותונח על שולחן הכנסת כבר בימים הקרובים, זאת במידה והממשלה תאשר זאת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע תמיכה בהצעת החוק החדשה, שנוסחה ע”י ח”כ שרן השכל, ושוקל לקדמה כפי שהבטיח לפני הבחירות כבר בממשלה הנוכחית.

שרן השכל (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
יוזמת הצעת החוק החדשה. שרן השכל (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

אם אכן יספיקו ח”כ השכל ורה”מ נתניהו לקדמה, תעלה ההצעה להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת כבר בשבוע הבא, ולאחר מכן לקריאה שנייה ושלישית ואישור סופי אולי כבר בשבוע שלאחר מכן.

בכך, אם תאושר, היא תהיה הצעת החוק הזו היחידה שתאושר על ידי הממשלה בכנסת ה-21, הקצרה ביותר בממשלות ישראל.

ללוח הזמנים חשיבות עצומה שכן בעוד כשלושה שבועות תצא הכנסת לפגרת בחירות ולא ניתן יהיה עוד להצביע על הצעות חוק חדשות עד כינון הממשלה הבאה לאחר בחירות 2019 מועד ב’.

אם הצעת החוק תקודם ותאושר לבסוף, הרי שמדובר בבשורה עצומה לצרכני הקנאביס בישראל שיוכלו להחזיק ולצרוך קנאביס בביתם ללא חשש לפשיטות והפללה כלל.

בניגוד לחוק החדש שהטמיע השר גלעד ארדן לפני כחודשיים ולא מבטל את ההפללה כלל, הצעת החוק החדשה (שפרטיה המלאים כאן) תבטל את ההפללה על שימוש עצמי בקנאביס בשטח פרטי לחלוטין.

בנוסף על פי סעיפי הצעת החוק תותר החזקת קנאביס במשקל עד 50 גרם לשימוש עצמי וכן יתאפשר אף גידול שתיל קנאביס אחד בבית לשימוש עצמי.

ההצעה כוללת כאמור גם את התרת המסחר החופשי והשימוש ב-CBD ומוצריו, הרכיב בקנאביס שאינו “ממסטל”. רכיב זה חוקי באמריקה וב-75% ממדינות אירופה ונחשב לבריא במיוחד ובעל פוטנציאל עצום לתעשיות תוספי המזון, הקוסמטיקה והבריאות.

עם זאת גם אם תאשר הממשלה את העברת הצעת החוק להצבעה, עד שתגיע הצעת החוק לאישור בקריאה שלישית ייתכנו שינויים בחלק מהסעיפים שלה וסביר כי אם בכלל תאושר היא תהיה מעט פחות מתירנית. סעיפים אלו ידונו בועדה לאחר קריאה ראשונה.

בנוסף צפויה התנגדות להצעת החוק מצד המפלגות החרדיות ומפלגות הימין הקיצוני, שהביעו תרעומת על כל קידום של הקלה בחוקי הקנאביס.

לפיכך על מנת להשיג רוב בעד הצעת החוק בהצבעה במליאת הכנסת, תידרש תמיכתן של מפלגות האופוזיציה, כח”ל (כחול-לבן), העבודה ומרצ – שצפויות, לפחות לדבריהן, לתמוך בו.

בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
תומך בהצעת החוק לגידול עציץ קנאביס בבית. בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

ח”כ השכל הביעה הערב אופטימיות ומאמינה לדבריה כי הממשלה תאשר את קידום הצעת החוק ואישורה עוד לפני הבחירות החדשות. עם זאת היא חוששת מהתנגדות של מפלגות האופוזיציה.

גורמים בממשלה מציינים בפני מגזין קנאביס כי ההצעה מגיעה גם כתשובה לבג”ץ הקנאביס ההיסטורי, מן “הקדמת תרופה למכה”, לקראת דיון שיערך בחודשים הקרובים בפני שלושה שופטי ביהמ”ש העליון.

לפני כשבועיים מונה לתפקיד שר המשפטים ח”כ אמיר אוחנה, תומך לגליזציה מוצהר. בכך הוא ישמש גם כראש ועדת השרים לענייני חקיקה, המאשרת אילו חוקים יעלו להצבעה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר