נפגעות תקיפה מינית בישראל רוצות קנאביס רפואי

על פי חוקי משרד הבריאות ניתן היום קנאביס רפואי ליוצאי צבא הסובלים מפוסט טראומה, אך לא לנפגעות תקיפה מינית הסובלות מאותה התסמונת בדיוק. בוועדה שנערכה הבוקר בכנסת דרשו נציגות הארגונים לאשר את הטיפול גם להן, אך נציגי משרד הבריאות סירבו – שוב – לבקשה.

המאבק לאספקת קנאביס רפואי לסובלים מפוסט טראומה (PTSD) אמנם הצליח להתקדם לאחר דברים נוקבים שנשא בועדת הכנסת הלוחם לשעבר עידו גל רזון, והוספת ההתוויה לרשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי – אך נשים הסובלות מפוסט טראומה עקב תקיפה מינית עדיין אינן מצליחות לקבל את הטיפול המיוחל.

בישראל ישנן עשרות אלפי נשים הסובלות בכל שנה מתקיפה מינית מסוג כזה או אחר, ורבות מהן יפתחו בהמשך פוסט טראומה ובעיות נפשיות דומות שדורשות טיפול רפואי ובמקרים רבים גם תרופתי.

הבוקר (ב’) התכנסה ועדת הסמים של הכנסת בראשותה של ח”כ תמר זנדברג כדי לדון בעניין זה, ולבחון האם ניתן לאשר לנשים אלו שימוש בקנאביס רפואי לצורך ההתמודדות היום יומית עם קשיי התסמונת.

“כלי דרמטי שאי אפשר בלעדיו”

בדיוק כפי שהקנאביס עוזר ללוחמים להתמודד עם הצלקות הנפשיות של שדה הקרב, הוא מסייע בהתמודדות עם החוויות הקשות שעברו הנפגעות בעברן, כך לדבריהם של הנציגים שנשאו דברים במהלך דיון הוועדה.

קנאביס רפואי לפוסט טראומה
קנאביס: “כלי דרמטי” לטיפול בפוסט טראומה

“קנאביס הוא כלי מצוין שעוזר מאד לתהליך השיקומי והטיפולי של הנפגעות ומאפשר להן לעשות את מסע הטיפול,” אמרה עו”ד ליאת קליין, נציגת איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית. “אני שומעת את זה ממטפלות ומרופאים שרואים שהכלי הזה הוא דרמטי ואי אפשר בלעדיו. השיקום לוקח המון זמן ולקנאביס יש יכולת לעשות השקטה למערכת הסימפטומטית. הוא לא מתאים תמיד אבל חשוב שיהיה כאופציה”.

לדבריה של קליין, הנתמכים על ידי ממצאים של מחקרים, הקנאביס מכיל סגולות המסייעות להתמודד עם הקשיים הנפשיים הנלווים לתסמונת, ויכול אפילו למנוע אותם לחלוטין.

משרד הבריאות מסרב – שוב

בתגובה לבקשה ענו נציגי משרד הבריאות כי הם מסרבים כעת לאפשר את הטיפול בקנאביס לנפגעות תקיפה מינית משום שלדבריהם הוא עלול לגרום להתמכרות ולבעיות פסיכוטיות, וכן לעורר קשיים נוספים במהלך הטיפול.

“מאז שההתוויה [פוסט טראומה] אושרה, יש כמעט 1000 מטופלים שהיו רשומים תחת מחלות אחרות,” הסביר יובל לנדשפט מנהל יק”ר. “לא צריך את זה כי אנו מייצרים דרכים ברורות, אך יצירת הדרכים לוקחת זמן כי הדיון הוא מקצועי ומשתדל להיות מעמיק ונכון. לא הכל קורה ביום אחד ואנו מנסים ככל יכולתנו להסדיר את נושא הקנאביס. כשיהיה כל החומר בפני הוועדה, היא תדון בהורדה או הרמה של סייגים נוספים”.

יובל לנדשפט
יובל לנדשפט מתנגד: “לא הכל קורה ביום אחד”

בהמשך הדיון הוסיפו נציגי המשרד כי בעת שתיכנס לתוקפה הרפורמה החדשה בשוק הקנאביס הרפואי, יוכלו כל המטופלים להשיג את התרופה שלהם בבתי המרקחת. עד אז, יצטרכו ככל הנראה נפגעות התקיפה המינית לחכות.

תגובת משרד הבריאות זהה לזו שהתקבלה עבור בקשה דומה שהוגשה למשרד הבריאות בשנת 2012, גם אז טענו בכירי המשרד כי הטיפול בקנאביס מהווה עבור נפגעות התקיפה המינית “יותר סכנה מאשר תועלת”.

ראו עוד:
חדש: בדיקת זכאות לקנאביס – בלחיצת כפתור
איך עוזרת המריחואנה לסובלים מ-PTSD
10 זני קנאביס לטיפול בפוסט טראומה

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר