נחשפה הטיוטה לועדת האו”ם: הפסקת ענישה עד 2019

טיוטה חדשה שנוסחה לקראת ועידת הסמים של האו”ם שתיערך בחודש אפריל נחשפה: האו”ם צפוי לקרוא בעוד כחודשיים לכל המדינות להפסיק את רדיפת וענישת צרכני הסמים, ולעבור למדיניות של טיפול וחינוך מונע – עד 2019.

בחודש אפריל 2016 ייערך כנס מיוחד באו”ם (UNGASS), שאמור להיערך אחת לעשר שנים, אך לא נערך מאז 1998, ועל כן חשיבותו רבה עוד יותר. הכנס יעסוק במדיניות חוקי הסמים במדינות העולם ורבים מצפים להודעה הרשמית שתשים סוף לרדיפת צרכני הסמים בעולם כולו.

כנה UNGASS 2016 של האו"ם - ביטול הענישה וההפללה
באפריל הקרוב – כנס UNGASS של האו”ם למען שינוי מדיניות הסמים העולמית

כזכור כבר לפני מספר חודשים נחשפה טיוטה רשמית של משרד הסמים של האו”ם (UNODC) על ידי המיליארדר ריצ’רד ברנסון, על פיה האו”ם עצמו ממליץ על דה קרימינליזציה (אי הפללה) של השימוש בסמים והפסקת רדיפת וענישת הצרכנים.

כעת כאמור נחשפת הטיוטה הרשמית שתוצג באו”ם בפני המדינות בכנס שייערך ב-19 באפריל 2016.

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/Draft-outcome%20document-14-January-2016.pdf

הפסקת ענישה – עד 2019

המסמך החדש נשלח מטעם ראשי וועדת הכנס הקרוב (UNGASS) ומיועד לביקורת ועדת האו”ם לסמים נרקוטיים (CND), ובו מפורטות ההמלצות השונות בנוגע למדיניות הסמים שיש ליישם בעולם, הסובבות בעיקרן סביב הפסקת המלחמה בסמים ומעבר למדיניות של חינוך וטיפול.

גם זה בטח יעניין אותך

המדיניות ששואף האו”ם להנחיל בהקדם בכמה שיותר מדינות ברחבי העולם, היא מדיניות סמים מתקדמת יותר, שרואה לנכון למנוע את השימוש בסמים ולטפל בקורבנותיהם, במקום להפחיד ולהעניש את הצרכנים.

“אנחנו, ראשי מדינות וממשלות, התכנסנו באו”ם בין ה-19 ל-21 לאפריל 2016 במסגרת הועידה ה-30 במספר, במטרה לבחון את התקדמות הטמעת התכניות הבינלאומיות להתמודדות עם בעיית הסמים בעולם,” נכתב בראש מסמך הטיוטה, “זאת מתוקף היותנו אבן הפינה של מדיניות אכיפת הסמים, ותוך דאגה לבריאות ואיכות החיים של האנושות כולה, אנו מדגישים כי יש להגביר את שיתופי הפעולה במטרה להטמיע את התכניות עד שנת 2019.”

פרופורציונליות בענישה

כפי שנכתב בסעיף 4(h)(i) של המסמך, המטרה העיקרית של המדיניות החדשה היא לזנוח את שיטת הענישה העיקרית בה נעשה שימוש בעבירות סמים, ולעבור לגישה שתקדם חינוך מונע ולא ענישה פעילה.

נושא חשוב נוסף שמובא לידי ביטוי במסמך הוא הפרופורציונליות בענישה, ומתן תשומת לב לכך שהעונשים שכן ניתנים לצרכנים מסוימים, אכן ניתנים באופן מידתי בהתאם לחומרת העבירה.

מרבית המסמך החדש מפרט דברים שכבר נחשפו קודם לכן לגבי המדיניות הכללית, אך העדכניות שלו מראה כי מדיניות האו”ם הרשמית הולכת ומתקרבת לכיוון של ביטול הענישה על עבירות סמים קלות והעברת התקציבים מהמלחמה בסמים לטובת טיפול וחינוך.

גם מדינת ישראל צפויה להגיש את הערותיה למסמך זה בשבועות הקרובים – ואלו האנשים שייצגו אותנו שם.

בעקבות החשיפה במגזין קנאביס פנתה ח”כ שרן השכל לשר לבטחון פנים גלעד ארדן, בדרישה שיחשוף את מדיניות הסמים של ישראל (ראו כאן).

ראו עוד:
דו”ח בינלאומי: מנהיגי העולם קוראים ללגליזציה
ארה”ב קוראת לשינויים גדולים בחוקי הסמים הבינלאומיים
יועץ האו”ם לענייני בריאות: “צריכת סמים היא זכות בסיסית”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר