נובמבר הירוק בארה”ב: 5 מדינות יצביעו על לגליזציה

חנויות קנאביס חוקיות, החזקה של עשרות גרמים לשימוש אישי ואפילו גידול קנאביס ביתי – במקביל לבחירות לנשיאות ייערכו ב-5 מדינות בארה”ב גם משאלי עם על לגליזציה. לפחות שתיים מהן צפויות להצטרף ל-4 המדינות שכבר אישרו קנאביס חוקי בשנים האחרונות.

צריכת קנאביס למטרות פנאי נחשבת חוקית מזה למעלה מ-4 שנים במדינות ארה”ב וושינגטון וקולורדו, וכשנתיים באלסקה ובאורגון. מדינות אלו ניצבות היום למעשה בחוד החנית העולמי בתחום הלגליזציה, אך הן צפויות להישאר בודדות בפסגה לזמן קצר בלבד – עד הבחירות לנשיאות ארה”ב בנובמבר הקרוב.

במקביל לפתק שישימו תושבי המדינות בכדי לבחור את הנשיא או הנשיאה הבאה שלהם, הם גם יצביעו במשאל-עם בעד או נגד לגליזציה של קנאביס ופתיחת חנויות חוקיות. בכדי להעלות את הצעות החוק למשאל עם אספו תומכי הקנאביס באותן מדינות עשרות ומאות אלפי חתימות תמיכה מאזרחים.

ואלו הן המדינות שעשויות להצטרף לחגיגה הירוקה:

נבדה

המדינה הראשונה והמבטיחה ביותר להיכנס לרשימת ההצבעות הקרובה היא נבדה, “מדינת החטאים” בה שוכנת לאס וגאס, שהודיעה כבר בנובמבר 2015 על הכנתה של הצעת החוק ללגליזציה ועל העלאתה להצבעה בבחירות הקרובות.

לאס וגאס בימי האיסור הראשנים - אל תהמרו על מריחואנה
לאס וגאס בימי האיסור הראשנים – אל תהמרו על מריחואנה

היוזמה ללגליזציה בנבדה (Regulate And Tax Marijuana Like Alcohol) תאפשר למבוגרים בגילאי 21 ומעלה לרכוש באופן חוקי עד 28 גרם של קנאביס, בחנויות שצפויות להיפתח בכל רחבי המדינה ובעיקר בלאס וגאס. המדינה תמסה את התוצרת בתערי; קבוע של 15% שיופנו למערכת החינוך בדומה לנעשה בקולורדו.

הצעת החוק הוגשה באופן רשמי בסוף חודש דצמבר 2015, לאחר שנאספו מעל 170 אלף חתימות – 60 אלף יותר מהרף שהוצב לפני שנה. בשל הפוטנציאל הכלכלי העצום של כלכלת הקנאביס שקיים בוגאס עצמה והתמיכה הציבורית הנרחבת למהלך, נבדה נחשבת למדינה בעלת הסיכוי הגבוה ביותר להשלים לגליזציה השנה.

קליפורניה

קליפורניה הייתה הראשונה לחוקק חוקים שהתירו מכירת קנאביס עם פתיחתו של השוק הרפואי ב-1996. עד היום ניתן להשיג שם קנאביס בקלות דרך רופאים גם עבור כאבי גב או בעיות שינה בלבד, במרשם פשוט בעבור כמה עשרות דולרים.

לאחר יותר מעשר פעמים בהן ניסו אזרחי המדינה לאשר הצעות חוק ללגליזציה במשאלי עם, השנה לראשונה יש סיכוי מצוין שהמהלך יעבור בהצלחה.

בשל היותה הכלכלה הגדולה ביותר בארה”ב, לגליזציה בקליפורניה היא הצעד המשמעותי ביותר עבור התרחבות גל הלגליזציה בעולם כולו.

במהלך השנה החולפת חתם מושל קליפורניה ג’רי בראון (Jerry Brown) על 3 יוזמות חקיקה שונות לקידום הרגולציה הרפואית ויצירת הבסיס החוקי ללגליזציה, ולקראת הבחירות בנובמבר עלו עד כה על השולחן 16 הצעות חוק שונות ללגליזציה מלאה.

הצעת החוק המובילה (Adult Use of Marijuana Act) צברה כבר למעלה מ-600 אלף חתימות, הרבה מעל הרף הדרוש להצבעה של 400 אלף, כך שגם בקליפורניה אנו צפויים לראות השנה חגיגות ירוקות.

מיין

מדינה נוספת שנמצאת קרוב מאד ללגליזציה היא מיין, בה הצעת החוק ללגליזציה (Marijuana Legalization Act) התקבלה רשמית למשאל עם לפני מספר שועות

לאחר שנצברו 99,299 חתימות על הצעת החוק החדשה, החליטו רשויות המדינה לקבל רק 51,543 מתוכן בטענה שהיו טעויות נרחבות ברישום. לאחר עתירה של הפעילים שיזמו את ההצעה החליטו הרשויות לאשר רשמית כמות חתימות נוספת שתעלה את ההצעה למשאל, עם 1,000 חתימות בלבד מעל הרף הדרוש (61,123).

מיין - סיכוי גבוה ללגליזציה כבר ב-2016
לגליזציה אמיתית במיין – עד 70 גרם לשימוש עצמי

אם תתקבל הצעת החוק יוכלו תושבי מיין להחזיק עד 70 גרם לאדם ולגדל עד 12 שתילים ליחידת דיור – הכמויות הגדולות ביותר בארה”ב עד היום.

אריזונה

מדינת אריזונה הייתה אחת המובילות במירוץ ללגליזציה בשנים האחרונות, אך בסופו של דבר במשאל העם של 2014 לא עלתה לדיון הצעת חוק.

הצעת החוק הנוכחית (Regulation and Taxation of Marijuana Act) קובעת כי כל אדם מעל גיל 21 יורשה לרכוש קנאביס באופן חופשי (לא מצויינת הגבלה כמותית) וכל תושב המדינה יורשה לגדל עד 6 שתילי קנאביס בביתו לשימוש עצמי.

קמפיין ללגליזציה באריזונה - קנאביס בטוח יותר מאלכוהול
קמפיין ללגליזציה באריזונה – קנאביס בטוח יותר מאלכוהול

הסקר האחרון שנערך במדינה הראה כי מהלך של לגליזציה מלאה זוכה לתמיכה של 49% מהציבור בלבד, כשהסקר הקודם שנערך חודשים ספורים לפני כן הראה תמיכה של 53% – מה שמעיד על כך שההצבעה באריזונה היא ככל הנראה בעלת הסיכוי הנמוך ביותר מבין המתחרות המובילות.

למרות הסיכוי הנמוך יחסית, החקיקה באריזונה קובעת כי גם רוב של קול בודד יכריע בעד או נגד המהלך, ולכן עדיין סביר שנראה את אריזונה מצטרפת השנה לגל הירוק.

מישיגן

המעפילה המפתיעה והחדשה ביותר לרשימת הצבעות הלגליזציה ב-2016 היא מישיגן, בה נוסחה בשנה שעברה הצעת חוק לשינוי הרגולציה הרפואית ויצירת בסיס חוקי ללגליזציה.

תוצאות הסקר הקודם במישיגן - תמיכה ציבורית של 53% למהלך של לגליזציה
תוצאות הסקר הקודם במישיגן – תמיכה ציבורית של 53% למהלך של לגליזציה

ההצעה החלה לצבור תומכים בקצב איטי עוד בסוף 2015, אך רק לאחרונה הצליחו הפעילים לאסוף מספר חתימות מספיק למשאל עם.

ראו עוד:
התעשייה המתפתחת ביותר בארה”ב: קנאביס
“לגליזציה או שנוציא את האלכוהול מהחוק”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר