טוען...

נדחתה הצעת החוק לאי הפללה – צרכני קנאביס ישארו עבריינים

הצעת החוק לאי הפללת צרכני הקנאביס בישראל נפלה הבוקר בועדת השרים של הכנסת. הממשלה דחתה את הצעת החוק, שייתכן שתעלה שוב רק במושב הבא בעוד מספר חודשים.

הבוקר (א’) דחתה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק שהגישה ח”כ שרן השכל יחד עם עוד 5 ח”כים נוספים – הצעה שהיתה אמורה להתיר החזקה של עד 5 גרם קנאביס לשימוש אישי ללא איום פלילי.

איילת שקד
איילת שקד, שרת המשפטים ויו”ר ועדת השרים שדחתה את הצעת החוק לאי הפללה

הועדה, בה חברים 12 שרי ממשלה ביניהם שרת המשפטים ויו”ר הועדה איילת שקד, שר האוצר משה כחלון, שרת התרבות מירי רגב ועוד, סירבה לאשר את ההצעה גם לאחר שהוסרו ממנה הסעיפים הנוגעים לגידול שתיל קנאביס אחד בבית והחזקת עד 15 זרעים לשימוש אישי.

ועדת השרים קבעה למעשה את עמדת הממשלה והקואליציה כלפי הצעת החוק, וכעת גם במידה ותמשיך ההצעה להצבעה במליאה, אין זה סביר שתאושר.

ממידע שהגיע לכתב מגזין קנאביס יריב לוין, יעקב ליצמן, דוד אזולאי וזאב אלקין התנגדו ורצו להפיל את ההצעה. אבי גבאי מ’כולנו’ תמך בהצעה. אופיר אקוניס וגילה גמליאל השאירו פתק תמיכה אך ככל הנראה לא נספר קולם. מירי רגב, אורי אריאל, משה כחלון ויובל שטייניץ לא הופיעו. איילת שקד יו”ר הועדה נמנעה וקבעה לבסוף לדחות ההצעה.

מיליון צרכני קנאביס ישראלים – עבריינים

בדיון חסוי וללא פרוטוקול הצבעה בחרו חברי הועדה להמשיך להחזיק בגישה דומה לזו של מדינות ערב, קבעו לדחות את ההצעה, והתירו את פקודת הסמים על כנה.

עבודת שכנוע יוצאת דופן של ח”כ השכל שהשקיעה בחודשים האחרונים זמן רב בנסיונות הסברה לשרים לא צלחה, ולמרות אלפי פניות שנשלחו אליהם בנוסף בסוף השבוע בדרישה שיתמכו בהצעה לבטל את האיום הפלילי ממי שמחזיק עד 5 גרם קנאביס לשימוש עצמי – בחרו השרים לדחותה.

חברי ועדת השרים משה כחלון מירי רגב איילת שקד
חברי ועדת השרים: משה כחלון מירי רגב ואיילת שקד

יש לציין שבמהלך הסופ”ש האחרון שלפני ההצבעה בועדת השרים פירסמו ‘מעריב‘ ו’חדשות 2‘ שתי כתבות נגד קנאביס, כל אחת מזווית אחרת, מה שמעורר את חששם של רבים מתומכי הקנאביס שמא הדבר נעשה בתזמון מתוכנן ובמטרה לפגוע בסיכויי ההצעה להתקבל.

בעוד מספר ימים תצא הכנסת לפגרת הקיץ, והצעת החוק תצטרך להמתין, אולי להכתב מחדש ולאסוף תמיכה רחבה יותר, ואז תוגש שוב לאחר חזרת הכנסת מהפגרה.

במהלך ישיבת הועדה כן אושרו הצעות החוק למענק לידה לנשים היולדות בבית, וכן הצעות החוק לביטול חוק הספרים ולביצוע פוליגרף לקציני משטרה טרם מינוי לתפקידים בכירים. הצעת החוק למימון הוצאותיו של פולארד הוסרה מסדר היום לבקשתו של רוה”מ.

דיון באו”ם ופיקניק מחאה

כזכור ב-19-20 באפריל ייערך דיון חשוב באו”ם ובמסגרתו צפוי האו”ם להורות למדינות להטמיע חוקי אי הפללה עד שנת 2019 (פרטים כאן).

בצהרי ה-20 באפריל צפויים להתכנס מאות או אלפי תומכי קנאביס מול משכן הכנסת לפיקניק מחאה בקריאה לשינוי חוקי ההפללה (פרטים כאן).

פנו לשרים ספרו להם מה דעתכם:

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר