טוען...

נדב איל נגד עלה ירוק: “נכס של הימין”

פרשן חדשות 10 חושב שמפלגת עלה ירוק לוקחת קולות של מצביעים ממפלגות השמאל ובכך פוגעת במאמצי הגוש בו הוא תומך מלזכות בשלטון. בציוץ בטוויטר אתמול הוא הצית דיון ער בנושא. בעבר טען שהפעילות למען לגליזציה בישראל היא של מפונקים שרק רוצים להתמסטל.

הפרשן המדיני של חדשות 10 נדב איל ידוע כמי שאיננו תומך גדול בלגליזציה ובעבר כבר טען כי הפעילים לקידום הנושא הם מפונקים שרק רוצים להתמסטל.

הבוקר (ג’) מתייחס איל בשנית לנושא הקנאביס, אך מהכיוון הפוליטי ותוך התנגחות במפלגת ‘עלה ירוק’, הפועלת לקידום הסדרת שוק הקנאביס בישראל.

בציוץ בטוויטר טען איל כי המפלגה, שטרם הצליחה להיכנס לכנסת אך זוכה מדי בחירות ביותר ממנדט אחד, גורמת לנזק לגוש השמאל ותורמת לגוש הימין.

“עלה ירוק הם, ברמה גושית, הנכס הגדול ביותר של גוש הימין בישראל,” קבע. “מדובר באופן קבוע ביותר ממנדט שהולך לאיבוד בכל מערכת בחירות. לפעמים שניים”.

לפי הטון בו השתמש נראה שאיל תומך בגוש השמאל הפוליטי, ומרגיש שעלה ירוק גורמת לגוש נזר בכך ש”לוקחת קולות” ובכך מחזקת את גוש הימין.

“באמת, הם הג’יל סטיין שלנו,” הוסיף והתייחס בכך לג’יל שטיין, רופאה יהודייה-אמריקאית שהיתה מועמדת לנשיאות ארה”ב ב-2012 ו-2016 וזכתה ביותר מ-1% מהקולות.

ואכן, בדומה לשטיין, עלה ירוק גם היא זוכה מדי בחירות ביותר מ-1% מהקולות – אך לא מגיעה ליעד אחוז החסימה (3.25%).

עם זאת, על פי נתוני סקרי עומק שנערכו בחודשים האחרונים נראה דווקא שאחוז התמיכה בלגליזציה די שווה בין מצביעי ימין למצביעי שמאל.

בנוסף סקר של מכון בכר לאסטרטגיה מצא כי עלה ירוק עומדת על 2.9% מקולות הבוחרים, ממש על סף אחוז החסימה. בסקר של ‘חברת החדשות’ (חדשות 2 לשעבר) נמצא נתון של 1.9% – גבוה פי 2 כמעט מתוצאות בחירות האמת ב-2015 (1.1%).

הפרשן הפוליטי של Ynet, אטילה שומפלבי, השיב לאיל וכתב כי לדעתו עלה ירוק יכולה דווקא להפתיע: “טעות, נדב,” כתב. “הם הנכס הגדול ביותר של השמאל. הם מסוגלים לעבור כבר עכשיו את אחוז החסימה. שזה פלא בכל מימד אפשרי. ואם כן, גוש השמאל גדל.”

“עלה ירוק, קדימה. תנו גז. תעברו מהר מהר את אחוז החסימה,” הוסיף שומפלבי ונתן גם עצה למפלגה: “טיפ חינם: נא לא להוציא הודעות כשאתם מסטולים”.

מעלה ירוק נמסר בתגובה כי “השמאל שוב חוזר להאשים אחרים בהפסדים שלו במקום להסתכל על עצמו. אנחנו מרשים לעצמנו לתת הערכה, המבוססת על הסקרים של חברת החדשות, שלציבור במרכז הפוליטי, אלה שלא מעניינות אותם לאומנות דתית או דאגה אובססיבית לעמים אחרים, נמאס. הם ירצו מפלגה שאשכרה תתן פתרונות לבעיות שלהם”.

כאמור כבר לפני שנתיים התייחס נדב איל בביקורת לפעילות לקידום לגליזציה של קנאביס בישראל כשקבע כי “אין שום דבר נאצל, מיוחד או חשוב במאבק ללגליזציה. על הצופים לחפש דברים חשובים יותר להתעסק בהם. ההתמסטלות תכניס הרבה כסף למישהו.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר