נבחרו נציגי ישראל לועדת הסמים הגדולה של האו”ם

פרסום ראשון: לקראת הכנס המיוחד של האו”ם שצפוי להמליץ באפריל על אי הפללת צרכני הסמים בעולם כולו, מכינות המדינות החברות מסמך המסכם את עמדתן בנושא. את ישראל תייצג משלחת ובה בכירי הרשות למלחמה בסמים, שמינו את עצמם לתפקיד, לכאורה ללא סמכות כלל.

אתמול דיווחנו לראשונה על חשיפת הטיוטה הרשמית שתוצג בחודש אפריל 2016 באו”ם במסגרת כנס מיוחד שנערך לראשונה מזה כמעט 20 שנים. בכנס צפוי האו”ם להמליץ על אי הפללת צרכני הסמים בעולם כולו, ואת הטיוטה פירסמו במטרה לקבל את הערותיהם של נציגי המדינות החברות באו”ם – בטרם יפורסם במסמך הסופי.

לקראת הכנס מכינות כל המדינות את הערותיהן למסמך הטיוטה, המבוססות על העמדות הרשמיות של הגורמים המוסמכים והמנוסים מטעמן בנושא זה, כגון חוקרים, מדענים, רופאים, כלכלנים ועוד. אצלנו, בישראל, כרגיל, חושבים כנראה קצת אחרת.

ממידע שהגיע למערכת המגזין הנציגות הישראלית שאחראית על ניסוח העמדה הישראלית המלאה לכנס הקרוב, ועל הצגתה בפני שאר המדינות החברות באו”ם, אינה כוללת אנשי מקצוע המוסמכים בתחום הקנאביס בפרט או בתחום הרפואה, או אפילו בתחום המשפט והחקיקה.

המשלחת הישראלית: הרשות למלחמה בסמים

למרבה ההפתעה הנציגים הישראלים שיהיו האחראים להעביר את עמדת המדינה לאו”ם, הם לא אחרים מחברי הרשות למלחמה בסמים, שכזכור עומדת בפני סגירה. באופן מעורר השתהות דווקא אלו שמתנגדים לכל הקלה על צרכני הקנאביס, יהיו אלו שייצגו את ישראל בועדה שמטרתה להודיע על הפסקת הפללת צרכני הסמים כולם.

בראש המשלחת שתייצג את ישראל, שכוללת 5 חברים ואמונה על ניסוח ההערות למסמך, עומד נציג משרד החוץ צבי טל, ויחד עימו גם סוזן בן עזרא, סוניה חיזי, רות אלרואי ואתי כהנא – כולן עובדות הרשות למלחמה בסמים.

עמדת המדינה לא חשופה לציבור

בעוד ש”חוק הרשות למלחמה בסמים” קובע שהחלטות מסוג זה צריכות להתקבל לאחר דיון במועצה הציבורית של הרשות, הכוללת 43 חברים ביניהם נציגי משרדי ממשלה, מועצת תנועות הנוער, הסתדרות המורים, גופים מתנדבים שונים וגורמים נוספים, בפועל מונתה המשלחת ללא דיון מסודר כנדרש. לכאורה.

דקל-דוד עוזר
עו”ד דקל עוזר: “הרשות פועלת ללא סמכות”

“הרשות למלחמה בסמים היא אמנם זו שאחראית על הנושא, אבל כדי לקבוע עמדה בעניין כל כך קריטי ובמעמד כל כך היסטורי, הם מחוייבים לכנס את המועצה הציבורית,” מדגיש עו”ד דקל עוזר. “הם לא כינסו אותה ואם הם ישלחו את עמדת ישראל מבלי לכנס את המועצה הרי הם פועלים בחוסר סמכות.”

פנייה שלנו לרשות למלחמה בסמים בנסיון לקבל את פרוטוקול הדיון בו נבחרו נציגי ישראל לאו”ם נענתה בהתעלמות ואת המלצות חברי הועדה שתשלחנה לאו”ם הם מסרבים לחשוף גם כן, למרות פניות חוזרות ונשנות.

כל שאלותינו, בינהן ‘מי מינה את נציגי ישראל וכיצד נבחרו דווקא הם’, ‘מה הנסיון של ראש הועדה, צבי טל, בנושא זה’, ‘היכן ניתן למצוא את מסקנות/המלצות הועדה הישראלית’, ‘האם ניתן להשתתף בניסוח המסמך מטעם ישראל’ ו’מתי יפורסמו פרטי המסמך לציבור’ – לא הביאו לכל תשובה.

בעקבות החשיפה במגזין קנאביס פנתה ח”כ שרן השכל לשר לבטחון פנים גלעד ארדן, בדרישה שיחשוף את מדיניות הסמים של ישראל (ראו כאן).

ראו עוד:
דיון בשדולה: בתי מרקחת או חנויות קנאביס?
“אי הפללה עכשיו” – קמפיין רשת לתמיכה בהצעת החוק
חכו עם המעדרים: בית המשפט עדיין לא מתיר לגדל קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר