נאשם בהחזקת 37 גרם מריחואנה – זוכה בגלל חיפוש לא חוקי

החלטה מעודדת של בית המשפט: צעיר ישראלי שנתפס עם צ’ילום ו-37 גרם מריחואנה נמצא זכאי במשפטו לאחר שעורכי דינו הוכיחו שהשוטרים לא דאגו להסביר לו כי מותר לו לסרב לחיפוש וכי “החשד הסביר” לא היה סביר מספיק כדי לבצעו מלכתחילה.

דעו את זכויותיכם ותינצלו מאישומי שווא: צעיר שנתפס עם צ’ילום (כלי עישון) ו-37 גרם מריחואנה, זוכה במשפטו לאחר שהוכח כי השוטרים ביצעו חיפוש בדבריו על אף שלא ידע שמותר לו לסרב. כמו כן קיבל שופט את טענת עורכי דינו שהסיבה בגינה חיפשו השוטרים בכליו של הצעיר אינה עומדת בהגדרת “חשד סביר”.

המשטרה טענה במשפט כי במסגרת פעילות יזומה ביישוב הבחינו השוטרים באדם ההולך על המדרכה וברגע שהבחין בשוטרים הרכין את ראשו, דבר אשר העלה את החשד ובעקבות כך החליטו לערוך חיפוש בגופו. בנוסף טענו כי מיד עם תחילת החיפוש הביע החשוד הסכמתו לחיפוש במהלכו נחשפו הסמים וכלי העישון.

השוטרים טענו בעדותם כי אדם המרכין את ראשו כשבעל מרות מביט בו, הרי שזו סיבה מספקת בכדי לעורר “יסוד סביר לחשד” ולאפשר חיפוש על גופו ובכליו. עוד אמרו כי החשוד הסכים לחיפוש ובכך הותר להם לבצעו.

לירון אוליאל
עו”ד לירון אוליאל

“באופן עקרוני ייתכן שהסכמה לחיפוש תהווה בסיס חוקי מספיק לביצועו אבל אך ורק אם ההסכמה ניתנה מדעת,” מסביר עו”ד לירון אוליאל, אשר ייצג את הנאשם. “הכוונה ב’ניתנת מדעת’ היא שהאזרח ידע קודם לכן שמותר לו לסרב לחיפוש – כלומר שהשוטרים הסבירו לו שהוא יכול לסרב לחיפוש וכי לא יאונה לו כל רע אם ישתמש בזכות זו.”

במשפט טען עו”ד אוליאל כי על פי העדויות וכתב התלונה נראה שלא נמצא כל תימוכין לכך שהשוטרים אכן הסבירו לחשוד שזכותו לסרב לחיפוש. “נהפוך הוא – בדו”ח עצמו כתבו השוטרים שהם ‘החליטו’ לבצע את החיפוש,” הסביר.

בית המשפט קיבל את טענות ההגנה וקבע שעל פי העדויות לא רק שלא היתה הסכמה מודעת וכי החשוד כלל לא ידע על אפשרותו לסרב, אלא שכלל נסיבות הסיטואציה הנן כאלו שברור היה לו שאין באפשרותו לסרב לדרישת השוטרים. “אמנם הסכמה עשויה להוות מקור סמכות לחיפוש,” הסביר השופט את החלטתו, “אלא שאין לבחון את יסוד ההסכמה בחלל ריק, אלא ביחד עם היסוד הסביר לחשד – שאחרת נימצא במצב בו שוטר רשאי לבקש מכל אדם, סתם כך, לערוך חיפוש על גופו, כשהדעת נותנת שרוב האזרחים יעתרו לבקשה – מבלי לדעת את זכויותם לסרב.”

ביהמ”ש קבע בסיכום כי החיפוש לא היה חוקי, הן משום שלא התקיים החשד הסביר כנדרש בדין והן מאחר ולא ניתנה “הסכמה מדעת” – ולכן החיפוש אינו חוקי. השופט פסל את מוצג הסם וזיכה את הנאשם מהעבירות שיוחסו לו.

“סיטואציה בה שוטר דורש או מבקש לערוך חיפוש בדרך כלל מפתיעה ומלחיצה,” מסביר עו”ד אוליאל. “חשוב לדעת היטב את זכויותיך, וכי ישנן נסיבות בהן ניתן לסרב לחיפוש. רצוי כמובן להיוועץ בעו”ד כבר בשלב זה ועוד בטרם החקירה המשטרתית.”

כזכור, בשנת 2012 פסקה נשיאת בית המשפט העליון בישראל דורית בייניש כי שוטר חייב להבהיר לאזרח שזכותו לסרב לחיפוש על גופו. אם לא עשה כך – ייתכן מאוד ותזוכו מכל אשמה בגין חיפוש זה.

עו”ד אוליאל מספק ייעוץ ראשוני חינם לקוראי המגזין. פנו אליו כאן.

ראו גם: תקדים: נאשם בגידול קנאביס ירצה עבודות שירות כשוטר קהילתי
ראו גם: מה לעשות נגד חיפוש לא חוקי או שוטר אלים?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר