מתעכבת הקמת הרשות החדשה למלחמה בסמים

חלפו כשנתיים מאז הודיע השר ארדן על סגירת הרשות למלחמה בסמים ואיחודה לרשות אחת חדשה עם ארגוני ‘עיר ללא אלימות’ ומציל”ה – ולא נראה שהמהלך יתרחש גם השנה. בדיון שנערך הבוקר בועדת הפנים הוחלט להמליץ להמשיך להתדיין בנושא בועדת הבריאות. “לא תחסכו גרוש,” אמר סמנכ”ל הרשות.

באוגוסט 2015 דווח לראשונה על כוונת שר המשטרה גלעד ארדן לסגור את הרשות למלחמה בסמים במתכונתה הנוכחית ולאחד עם ארגונים אחרים – ‘עיר ללא אלימות’ ומציל”ה – לכדי רשות אחת כוללת שתעסוק במניעת אלימות, סמים ואלכוהול.

כעבור למעלה משנה, באוקטובר 2016, כבר אושרה התכנית על ידי הממשלה באופן רשמי בועדת השרים לענייני חקיקה. סגירתה הצפויה של הרשות לא מנעה ממנה לחתום על הסכם פרסום ענק כולל פתיחת אתר ייעודי עם “מאקו” ו”שידורי קשת” וכן למנות לאחר מכרז את משרד הפרסום “באומן בר-ריבנאי” לניהול יחסי הציבור.

הבוקר (ב’) בדיון שנערך בנושא איחוד הרשויות בועדת הפנים של הכנסת בראשות יו”ר הועדה ח”כ דוד אמסלם מהליכוד, הומלץ לבסוף להמשיך להתדיין בנושא זה אך לעשות זאת בועדת הבריאות בראשות ח”כ אלי אללוף מ’כולנו’, זאת לאור נושא ההתמכרויות והטיפול באלו שנפלו לסם.

“ועדת הפנים ממליצה להעביר את הצעת החוק הממשלתית להקמת רשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול, לוועדת הרווחה והבריאות,” דווח בסיכום הועדה. יו”ר הוועדה ח”כ אמסלם אמר בדיון כי “עלינו לבחון את החוק מזווית המתמכר. אם עשינו אחלה רה ארגון אבל הוא לא עוזר לחבר’ה, מה עשינו?”

גלי גלילי קרן, המשרד לביטחון פנים: “הצעת החוק מבקשת להקים רשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול, שתתכלל את הרשות למלחמה בסמים, את כת התוכניות למניעת אלימות ואת מציל”ה. הצעת החוק מונה את תפקידי הרשות וסמכויותיה. אליעזר רוזנבאום, מ”מ מנכ”ל המשרד לביטחון פנים: “מטרת החוק לרכז תחת גוף אחד את המאבק באלימות, סמים ואלכוהול. לא נכון להחזיק שלושה מטות: עיר ללא אלימות, מצילה, והרשות הלאומית למלחמה בסמים”.

גם זה בטח יעניין אותך

איתן גורני, סגן מנהל הרשות למלחמה בסמים: “לא תחסכו גרוש”.

יו”ר הוועדה ח”כ דוד אמסלם: “אני מבין את הגישה לרכז מאמץ, אבל אני דואג לעובדים הקיימים. מסכים שיכול להיות שצריך לצמצם אבל לא על חשבון עובדים”. ח”כ תמר זנדברג, יו”ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול: “חשוב מאד שהוועדה מגנה על עובדי הרשות, אבל בנוסף ל40 חברי המטה, יש עובדים רבים שאינם נחשבים עובדי הרשות אבל הם ממומנים על ידי תקציב הפעילות של הרשות – רכזים במשרות מלאות וחלקיות. איפה העובדים האלה?” אליעזר רוזנבאום, מ”מ מנכ”ל המשרד לביטחון פנים: “לכל 41 עובדי הרשות נמצא סידור”.

“יש 79 איש ב-50 משרות. אנו מבקשים שתשבו עם כל אחד מהם ותחשבו שזה כל עולמו. שכל אחד מכם יחשוב שזה הוא מי שמשרתו עכשיו בסכנה. שאיש לא ייפגע מהשינוי,” הוסיף.

ח”כ תמר זנדברג: “אני מודאגת. בתחום המאבק בנגעי הסמים יש מניעה ואכיפה, וברור לנו שזה יחוזק, אבל המאבק בסמים הוא למעשה טיפול ושיקום של המתמכרים. ההתמכרות היא הגורם הכי חשוב, וזה תחום של בריאות ורווחה. לכן הוועדה הזו היא לא המקום המתאים לדון בחוק. הנושא חונה במשרד הבריאות והרווחה. פה אין לזה מענה”.

לאחר שח”כ אמסלם שמע גם את ד”ר פאולה רושקה, מנהלת המחלקה בטיפול בהתמכרויות במשרד הבריאות, ואת הפסיכיאטרית אביבה וולף, מזכירות אילסם, אמר: “אני מרגיש מצוקה. אני שומע את איתן גורני, סגן מנהל הרשות למלחמה בסמים שרואה את מפעל חייו טובע בים ואנחנו עוד אומרים שירה. לפעמים ארגונים באים מדי.אנ.איי אחר. אני מרגיש שהוא אומר שהחוק יפגע בהם מקצועית. עלינו להסתכל מזווית המתמכר. הוא הבן אדם שלנו, לו צריך לעזור. זה לב העניין. אם אתה מסתכל רק מזווית הניהול, אתה לוקח את הלב והנשמה של הארגון. עשית אחלה רה ארגון, אבל זה לא עוזר לחבר’ה. מדובר בחיים של אנשים”.

לבסוף הוועדה המליצה כאמור למשרד לביטחון פנים להעביר את הדיון בהצעת החוק לוועדת העבודה והרווחה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר