משרד הבריאות קיצץ את מינון הקנאביס של חולה סרטן בן 70 – ביהמ"ש הורה להשיבו

שופט המחוזי בירושלים הורה למשרד הבריאות להשיב לאלתר את מינון הקנאביס הרפואי של חולה סרטן, לוחם שייטת לשעבר, שרישיונו קוצץ מ-200 גרם בחודש ל-90 גרם בחודש ללא התראה. "החלטה שנעדרת כל הנמקה," קבע השופט.

משרד הבריאות קיצץ באופן חד צדדי את אספקת הקנאביס של חולה סרטן, לוחם שייטת לשעבר בן 69, למרות המלצת רופא, אך בית המשפט המחוזי בירושלים הורה להשיבה.

מדובר במקרה נוסף מני רבים במסגרתו יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק"ר), מורה על קיצוץ רישיון הקנאביס של חולי סרטן שטופלו אצל ד"ר ג'וני גרינפלד.

מבלי לפגוש את החולה קבע לפני כחצי שנה משרד הבריאות כי רישיונו של החולה, שמטופל מאז 2016 במינון קבוע של 200 גרם בחודש, יקוצץ מיידית ל-90 גרם, זאת לטענת המשרד מאחר וד"ר גרינפלד חרג מסמכותו.

בתו של המטופל, שיוצג במשפט ע"י עו"ד מרים בריינין, תיארה במהלך הדיון את אביה, את המחלות שעבר ואת השיפור הדרמטי שחל במצבו עם השימוש בקנאביס.

אשר למה שאירע לאחר הפחתת המינון היא אמרה שאביה "יצא מאיזון לגמרי", נדרש לקחת כדורים אחרים שלא לקח בעבר, ואינם יכולים להיספג בקיבה.

"דברי העותר העלו תמונה קשה של נזק חמור הנגרם מהפחתה מיידית וחדה של השימוש בקנאביס," כתב השופט ארנון דראל. "התיאורים שנתנה בתו באשר לנזק שנגרם לאביה מאותה החלטה היו מטרידים ומדירי שינה."

עוד הוסיף השופט דראל כי "על פני הדברים קשה לראות כיצד החלטת משרד הבריאות יכולה לעמוד וכיצד ניתן להצדיק דרך התנהלות כפי שנעשתה".

השופט דראל נזף במשרד הבריאות וקבע כי מדובר "בהחלטה שנעדרת כל הנמקה, כל התייחסות למצבו הרפואי של העותר, כל דיון בשאלת ההשלכות שתהיינה להפסקת המינון הקיים, בשאלת הדרך להביא להפחתה כזו, והמעקב אחר תוצאותיה מופחת המינון לפחות ממחצית".

"אף אם נקבל את עמדתם המאוחרת של המשיבים כי מדובר בחשש להתמכרות ולתלות," כתב, "הרי שברי כי הפחתה כזו חייבת להיעשות באופן הדרגתי ותוך בחינה של השלכותיה על המטופל תוך כדי התהליך. אין להלום מצב שבו המשיבים מפחיתים את המינון ממינון של 200 גרם ל-90 גרם באופן מיידי ולאלתר מבלי לאפשר תקופת הסתגלות."

לסיכום קבע: "לאחר ששמעתי את טענות הצדדים ואת הדברים שנאמרו בדיון הגעתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה להתקבל. על יסוד כל האמור אני מקבל את הבקשה לצו ביניים ומורה למשיבים להנפיק לעותר בתוך 72 שעות רישיון להחזקה ולשימוש בקנאביס במינון של 200 גרם".


ערוצים מומלצים

ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button