משרד הבריאות מתנער מהחובה לספק קנאביס למטופלים: ביהמ”ש יכריע

משרד הבריאות טען הבוקר בבית המשפט כי האחריות והחובה לאספקת קנאביס רפואי רציפה למטופלים המחזיקים ברישיון היא על החברות היצרניות, ולא עליו. הדיון נערך בעקבות עשרות תביעות קטנות שהוגשו על ידי מטופלים שנותרו ללא אספקה כלל לאחר סגירת חוות "תיקון עולם".

בדיון שנערך הבוקר (ה’) בבימ”ש השלום בתל אביב בסוגיית התביעות שהגישו מטופלי קנאביס רפואי נגד משרד הבריאות בגלל עיכוב באספקה, קבע השופט אודי הקר כי החלטה סופית בנושא תוצג לקראת סוף חודש ספטמבר, אז ייקבע על מי האחריות והחובה לנפק קנאביס למטופלים.

בעוד שהמדינה טענה כי האחריות היא על החברות היצרניות, המטופלים טענו על ידי באי כוחם כי החובה היא דווקא של המדינה ושל משרד הבריאות. החלטה של השופט שתצדד במטופלים תוביל לכך שמשרד הבריאות יחוייב לשלם להם פיצוי.

הדיון נערך הבוקר לאחר שבחודשים האחרונים הוגשו לבית המשפט עשרות תביעות קטנות בסך אלפי שקלים על ידי מטופלי קנאביס רפואי אשר נאלצו להישאר תקופה ארוכה ללא אספקת קנאביס, זאת לאחר עצירת הפעילות של חברת “תיקון עולם” בהוראת משרד הבריאות.

המטופלים נאלצו למסור את הרישיונות שלהם ליחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) ולהמתין עד שישלח להם רישיון חדש שמפנה אותם לקבלת האספקה מחברה אחרת, “שאיפה לחיים”.

בזמן שחלף בין מסירת הרישיון לניפוקו מחדש נותרו כמה מאות מטופלים לפחות, אם לא יותר מכך, ללא יכולת לקבל אספקה כלל, לעתים גם במשך חודש ואף יותר מכך, זאת בין השאר גם בעקבות תקלות שונות של משרד הבריאות כגון אובדן טפסים וביורוקרטיה רגילה.

העובדה כי מטופלים רבים נותרו ללא אספקת קנאביס רציפה במשך תקופה ארוכה הובילה עשרות מהם להגיש תביעות בהליך “תביעה קטנה”, כזה שאינו מצריך שכירת שירותי עו”ד. בין השאר טענו חלק מהמטופלים כי נאלצו לרכוש קנאביס בשוק השחור ועל כן דורשים פיצוי כספי.

בתגובה טענה פרקליטות המדינה כי מאחר ומדובר בעשרות תיקים זהים הנוגעים לאותו נושא יש לאחדם לכדי תביעה אחת בסדר דין רגיל וכן שהטענה על רכישה בשוק השחור אינה יכולה להתקבל שכן היא “מלבינה” עבירה על החוק. השופט הקר קיבל את הטענה והורה על איחוד התיקים.

משמעות דרישה זו היא שהמטופלים נאלצו להזדקק לייצוג משפטי הכרוך בתשלום, אך לעזרתם נחלצו עו”ד שגיא בנאו, עו”ד חץ דוד ועו”ד דניאל קליין, שקיבלו על עצמם את התיק פרו-בונו, ללא תשלום שכר טרחה.

במרכז הדיון שנערך הבוקר בביהמ”ש בנוכחות הצדדים טענה פרקליטות המדינה, המייצגת את משרד הבריאות, כי המדינה אינה מחוייבת לדאוג לאספקת קנאביס רפואי למטופלים וכי האחריות לאספקה היא על חברת “תיקון עולם” ועליה בלבד ולכן גם עליה החובה המשפטית בעניין זה.

לפיכך דרשה המדינה מהשופט לסלק את התביעה ולקבוע כי התביעה נגד משרד הבריאות צריכה להיות מופנית דווקא נגד חברת “תיקון עולם”. לצורך חיזוק טענתם אמרו כי מאחר והקנאביס הרפואי אינו נכלל בסל הבריאות אין המדינה מחוייבת לספקו.

מנגד טען עו”ד בנאו המייצג את המטופלים כי האחריות לאספקה רציפה של קנאביס רפואי למטופלים היא על המדינה, וכי ההחלטה לסגור את חוות “תיקון עולם” נבעה מצו סגירה שהטיל מנהל היק”ר יובל לנדשפט על החברה.

עו”ד רועי בלכר, שייצג בדיון את חברת “תיקון עולם”, חיזק את הדברים והבהיר כי החברה כלל לא מחזיקה ברישיון לנפק תפרחות בעקבות החלטת משרד הבריאות וכי בימים אלו מתנהל הליך משפטי בעניין זה, ולפיכך גם אם היו רוצים לא היו יכולים לנפק את הקנאביס למטופלים.

השופט לא התרשם מטענת הפרקליטות ורמז כי אכן, כפי שטען עו”ד בנאו בשם המטופלים, האחריות הראשית לאספקת קנאביס רפואי רציפה לחולים המחזיקים ברישיון היא ככל הנראה של המדינה, משרד הבריאות והיק”ר, אם כי השאלה לגבי החובה לנפק את הקנאביס נותרה כשאלה פתוחה.

השופט הקר לא פסק בעניין זה ונתן למשרד הבריאות ארכה להגשת תגובה מפורטת בכתב עד 15.9. השופט קבע עוד כי החלטתו תימסר ב-16.9 ושבמסגרתה הוא ייקבע בשאלה על מי האחריות והחובה לנפק את הקנאביס למטופלים – על משרד הבריאות או על החברות היצרניות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר