טוען...

משרד הבריאות: אסור לייצא קנאביס רפואי לחו”ל

וועדה מיוחדת של משרד הבריאות התכנסה הבוקר (ה’) בכדי לקבוע האם להתיר ייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל והאם להתיר ביקור של עיתונאים בחוות גידול הקנאביס הרפואי הפזורות ברחבי הארץ.

וועדת ההיגוי של משרד הבריאות התכנסה הבוקר (ה’) בכדי לקבוע את עמדת המשרד בנוגע לשתי שאלות שעלו בעת האחרונה מצד ארגון מגדלי הקנאביס הרפואי בישראל. בישיבה הוחלט להמשיך לאסור על ייצוא קנאביס רפואי לחו”ל עד להחלטת ממשלה בנושא וכן להתיר כניסה של עיתונאים לחוות הקנאביס הרפואי.

ייצוא קנאביס רפואי לחו”ל

לפני כשנה התכנסה וועדת ההיגוי של משרד הבריאות ובדיון, שנערך בפברואר 2013, הוחלט בין השאר כי לא יותר ייצוא של קנאביס לחו”ל. חודש לאחר מכן פנו נציגי ממשלת צ’כיה למשרד הבריאות בכדי לבקש להתיר להם לרכוש קנאביס רפואי מתוצרת ישראלית, אך משרד הבריאות עמד על סירובו.

בחודש מרץ 2014 הגיע שר הבריאות הצ’כי לביקור בישראל וניסה לקדם את אפשרות הייבוא של קנאביס רפואי למדינתו. “המערכת הישראלית מהווה השראה לממשלת צ’כיה, המאפשרת שימוש בקנאביס רפואי לטיפול במחלות מסויימות,” אמר אז. “עם זאת, החוק הצ’כי קובע איסור מוחלט על גידול מריחואנה בשטח המדינה ועד כה רק חברה אחת זכתה ברשיון ייבוא.”

דן דבוסקין
ד”ר דן דבוסקין

לקראת הוועדה שהתכנסה הבוקר הגישו המגדלים דו”ח מיוחד שהופק על ידי הכלכלן ד”ר דן דבוסקין ועל פיו היתר ייצוא קנאביס רפואי לחו”ל ייצור בתוך 4 שנים גידול של 10% בייצוא החקלאי, תוספת של 173 מיליון ש”ח ממיסים ו-2,400 משרות חדשות ויוכל להגיע עד ל-1.1 מיליארד דולר בשנת 2030.

“הפוטנציאל העצום של גידול בארץ נובע קודם כל מהידע והנסיון,” אמר ד”ר דבוסקין ל’ידיעות אחרונות’. “החקלאים הישראלים הם הטובים בעולם וישראל מובילה בגידולי חממות. את אותן יכולות ניתן ליישם גם בתחום הקנאביס הרפואי. האקלים פה מאוד מתאים לגידול זה.”

הבוקר החליטה כאמור וועדת ההיגוי של המשרד להתיר את האיסור על כנו ולמנוע ייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל – עד להודעה חדשה. ממשרד הבריאות נמסר: “ועדת ההיגוי הבינמשרדית דנה בנושא היצוא. בדיון הוצגו עמדות משרדי הממשלה הנוגעים בעניין. הנושא יובא בהמשך להכרעת הממשלה.”

ביקור עיתונאים בחוות

מזה למעלה משנתיים שמשרד הבריאות אוסר על עיתונאים המעוניינים לסקר את תחום הקנאביס הרפואי בישראל מלבקר בחוות הגידול הייחודיות הפזורות ברחבי הארץ וכך נמנע סיקור חיובי של תחום הקנאביס הרפואי בישראל, הנחשב לאחד המובילים בעולם.

עשרות גופי תקשורת פונים בכל חודש לנציגי המגדלים בנסיון לסקר את התחום “מבפנים” ובשנת 2013, בעת צילומי הסרט הדוקומנטרי המדובר של ד”ר סנג’י גופטה, ראש דסק הבריאות של רשת CNN, הגיע לישראל צוות צילום מטעמו בכדי לסקר את הנושא, אך כפי שדיווחנו אז, משרד הבריאות דחה את בקשתו לצלם בחוות הקנאביס הרפואי.

“בכדי להתנגח במגדלי הקנאביס הרפואי בישראל, בחר משרד הבריאות לפגוע בענף כולו כשסירב לאפשר לד”ר גופטה לצלם בחווה,” אמר אז גורם בכיר בענף. “משרד הבריאות והמשרד לבטחון פנים הפעילו לחצים כבירים ועשו תעלולים כדי לנסות ולסגור את ענף הגידול המקומי והסירוב לאפשר את הצילומים בהחלט היה חלק מזה. ד”ר גופטה נעלב ובצדק והזמן שהוקדש לישראל בכתבה צומצם משמעותית למרות שישראל היא מהמובילות בתחום בעולם.”

הבוקר (ה’), לאחר פנייה רשמית של ניצן חן, מנכ”ל לשכת העיתונות הממשלתית (לע”מ), אישרה וועדת משרד הבריאות כי תותר כניסה של עיתונאים לחוות.

“כידוע לך, תחום הקנאביס הרפואי זוכה להתעניינות תקשורתית בינלאומית היות וישראל נחשבת למובילה בעולם בתחום זה,” כתב חן לנציג משרד החקלאות. “בשנתיים האחרונות סיקרה התקשורת הבינלאומית תחום זה באופן חיובי ביותר ובעקבות כך שימש הנושא כלי הסברה משמעותי של ישראל בעולם – כמדינה ליברלית, חשובה, ומובילה גם בתחום זה.”

“לצערי, כל ניסיונותיה של לע”מ מאז להמשיך בחיזוק כתבות בתחום זה עלו בתוהו, לאור סירובו של משרד הבריאות לפתוח את חוות הגידול לכתבים זרים,” סיכם חן במכתבו.

הבוקר כאמור החליט משרד הבריאות להתיר כניסה של עיתונאים לחוות הקנאביס הרפואי. על פי הודעת המשרד: “לגבי ביקור בחוות הגידול – נציגי וועדת ההיגוי הבינמשרדית ידונו בכל בקשה לגופה.”

בשבוע שעבר החליטה וועדה של משרד הבריאות להתיר שימוש בקנאביס רפואי לסובלים מפוסט טראומה. עם זאת, עד כה, טרם נתווספה המחלה לרשימת ההתוויות הרשמית (נוהל 106).

ראו גם: הנחיה חדשה: מטופלים בקנאביס לא יורשו להחליף ספק
ראו גם: החולים יחכו: נדחתה הצעת החוק ‘קנאביס במרשם רופא’
ראו גם: מנהל יק”ר: “מקבל 300 בקשות קנאביס רפואי כל יום”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר