“משחקי הקנאביס”: סטלנים עושים ספורט – וטובים בזה

תחרויות ריצה, אפניים, טורניר גולף, שחייה ומשחקי כוח – אלו הם ענפי הספורט ב”משחקי הקנאביס 420″ – תחרות מיוחדת שהופקה בין השאר לצורך שבירת הסטיגמה על עצלנותם של ה”סטלנים”. “רק עם הפרישה מהספורט אני מסוגל לצאת מהארון הירוק ולומר שיש רבים כמוני,” אומר מארגן האירוע.

כתב: גיא קרלינסקי

השיח החיובי סביב הקנאביס צובר תאוצה בשנים האחרונות והופך לאחד הנושאים החמים באקטואליה ובתרבות העולמית והמקומית, אך נראה כי דבר אחד לא מצליח להשתנות: הסטיגמה אודות המעשנים וההשלכות בכל הנוגע לצריכת קנאביס. הנחת היסוד כי אדם הצורך קנאביס הוא בהכרח ‘סטלן’ או עצלן חסר מעש עדיין קיימת בקרב אלו המתעקשים להישען על דעות קדומות וטענות חסרות ביסוס.

משחקי הקנאביס
ג’ים מקאלפיין, מייסד “משחקי 420”

ג’ים מקאלפיין, יזם עסקי מצליח וצרכן קנאביס בעצמו, ייסד את ‘משחקי הקנאביס’ (The 420 Games), אירוע ספורט מאורגן בו מתקיימים מירוצים מאורגנים (באורך 4.20 ק”מ כמובן), תחרויות שחייה, מרוצי אופנים ואפילו טורניר גולף – זאת במטרה להסיר את הסטיגמה המקובלת המקשרת בין עישון קנאביס, עצלנות וחוסר הישגיות.

דרך אירועים אלה שואף מקאלפיין להראות כי הצרכנים הינם אנשים נורמטיביים, בריאים ואף ספורטיבים, כל זאת תוך שימת דגש מירבית על הדרישה לשימוש בוגר ואחראי בקנאביס.

“אנחנו ניצבים כאן היום כאשר עשורים שלמים של אפלייה ותעמולה שקרית מאחורינו,” אומר מקאלפיין בראיון למגזין ‘אליט דיילי’ (Elite Daily), “הוליווד יצרה מצג שווא כאילו כל צרכני הקנאביס הם סטלנים עצלנים, אבל שיקרו לנו. עם האינטרנט גילינו את האמת. חייבים לשנות את האופן בו מדברים על הצמח. ישנם מיליונים של אנשים המשתמשים בקנאביס בדרכים מועילות ובריאות ואנחנו מתכננים להפיץ את הבשורה דרך הישגים ספורטיביים.”

גם זה בטח יעניין אותך

יוזמה זאת עולה בקנה אחד עם שאיפותיה של התנועה האמריקנית ללגליזציה, אשר גדלה וצברה כוח משמעותי ביותר ברחבי ארצות הברית: נכון להיום, ארבע מדינות, לרבות עיר וושינגטון הבירה, התירו שימוש חופשי במריחואנה ואילו כעשרים קבעו מדיניות של ‘אי הפללה’ (דה קרימינליזציה). עשרים ושלוש מדינות מתירות גם שימוש רפואי בתנאים מקלים.

“ועדיין,” טוען מקאלפיין, “למרות העובדה שארה”ב הופכת סובלנית יותר ויותר כלפי השימוש בקנאביס, קשה מאד להפריך רבות מהדעות הקדומות והסטיגמות שדבקו בנושא. בחיים האמיתיים סביר להניח שכמעט כל מי שתראה ברחוב הוא משתמש קבוע או מזדמן בקנאביס. רובם לא נראים או מתנהגים כמו ה’סטלן’ שלמדנו להכיר: צרכני הקנאביס מגיעים בכל הגדלים והצורות. הקנאביס לא הרס את חייהם והם לא מכלים את כל זמנם בצפייה בטלוויזיה ואכילת חטיפים.”

משחקי הקנאביס
רצים ב’משחקי הקנאביס’

נושא מעניין שעולה בכתבת הוידאו המיוחדת שהופקה לכבוד האירוע הוא השימוש בקנאביס בקרב ספורטאים מקצועיים. קייל קינגסברי, שחקן פוטבול מכללות בעברו ואף לוחם mma מקצועי לשעבר אומר כי “בכל הנוגע להתמודדות והתנהלות עם כאבים, אין מה להשוות בין מה שמנסות חברות התרופות לדחוף לך לבין מה שאמא אדמה מסוגלת לתת לך.”

“כ-16,000 אמריקאים מתים מדי שנה משימוש יתר במשככי כאבים,” הוא מדגיש, “כמה מתים ממנת יתר של קנאביס?”

“רק עם הפרישה מהספורט אני מסוגל לצאת מהארון הירוק ולומר שיש רבים כמוני, שמשתמשים בקנאביס כאמצעי ריפוי וכדרך לניצול כל התכונות הטובות שניתן לחלץ מהשימוש הזה,” אומר קינגסברי ומעלה לדיון את המלכודת בהם נמצאים ספורטאים רבים אשר נחשפו לתועלת הרבה של השימוש בצמח לצד האיסור החמור מצד ועדות האתיקה והסמים.

משחקי הקנאביס
“הקנאביס מעמעם את קולטני הכאב בגוף ומשפר משמעותית את יכולת הריכוז”

סוגייה נוספת המופיעה בכתבה היא השימוש בקנאביס בקרב הלומי קרב ואנשים הלוקים בפוסט-טראומה. ראיין מילר, לוחם מארינס לשעבר ואחד המשתתפים ב’משחקי הקנאביס’, מספר על הקשיים החברתיים שנוצרו אצלו בעקבות השירות הצבאי ועל השימוש בקנאביס כדרך יעילה להקל על הלחצים בהם הוא נמצא באירועים חברתיים.

הוא מוסיף ומספר על הזמן המועדף שלו לצריכת הקנאביס – רגע לפני הכניסה לחדר הכושר: “הקנאביס מעמעם את קולטני הכאב בגוף ומשפר משמעותית את יכולת הריכוז,” הוא אומר, אך מציין כי הקנאביס אינו תרופת קסם אוניברסלית ואיננו מתאים לכל אחד.

“ישנה כמות גדולה של אנשים שזה פשוט לא מתאים להם. זה משפיע עליהם לרעה, פוגע ביכולות האתלטיות שלהם וגורם להם להיות ישנוניים,” מודה גם מקאפליין, מייסד האירוע.

לצד המאבק הגלובלי לשחרור הצמח, מתקיימים מאבקים שונים הנוגעים לשימוש בקנאביס בקרב אוכלוסיות שונות. המאבק לשבירת הסטיגמה והדימוי השלילי של צרכני הקנאביס הוא אחד החשובים בהם ויוכל להקל לא רק על צרכני הקנאביס ה’רגילים’, אלא על אוכלוסיות שלמות המתמודדות עם כאב באופן יום יומי, לרבות ספורטאים מקצועיים וחובבניים.

ראו עוד:
מסע 420: רוכבי אופניים מגייסים כסף למחקר
מבצעי סקי בקולורדו: “עשן כפי יכולתך”
שחקן פוטבול לשעבר: “קנאביס בשבילי היה כמו תרד בשביל פופאי”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר