משב רוח ירוק במרוקו – בירת החשיש העולמית

בירת החשיש העולמית מתכוננת להקלה בחוקי האיסור נגד הקנאביס ורבים מקווים שתירשם בספרי ההיסטוריה כחלוצת המריחואנה בעולם הערבי. הצעת חוק חדשה שהוגשה לדיון בממשלת מרוקו צפויה לעלות להצבעה בפרלמנט בחודשים הקרובים.

מאת: דניאל פאר

מרוקו היא היום יצרנית החשיש הגדולה בעולם, כך על פי דו”ח הסמים השנתי של האו”ם, והיא זו האחראית לעיקר הברחות החשיש לאירופה. כל זאת על אף שקנאביס נחשב לסם בלתי חוקי במדינה האסלאמית – מה שמוביל לכך שרווחי העתק מהסחר בחשיש מגיעים היישר לידיהם של ארגוני עולם תחתון.

בחודש דצמבר 2013 הגישה המפלגה הדמוקרטית במרוקו (מפלגת PAM) הצעה ראשונה מסוגה במדינה בדרישה ללגליזציה של גידול ושימוש בקנאביס וקראה להוצאת הצמח מפקודת הסמים האסורים. “אם נעשה לגליזציה של גידול קנאביס, הסחר יהפוך להיות שקוף ומאורגן יותר,” אמר אז קאדיחה רואיסי, ראש המפלגה.

מריחואנה מרוקו
מגדלים מריחואנה במרוקו

ההצעה עברה מאז את התהליכים הביורוקרטים הנדרשים ובתחילת החודש (אוקטובר 2014) עלתה מחדש על שולחן הממשלה וקיבלה תמיכה מפתיעה משר הבריאות, שהצטרף לתמיכתה של המפלגה הוותיקה במרוקו וחברי קהילת ההשכלה הגבוהה.

במסגרת החוק החדש, שיתיר גידול קנאביס לצרכים רפואיים כגון טיפול בחולי סרטן וטרשת נפוצה וכן לצרכים תעשייתיים כגון טקסטיל, נייר ודלק, המגדלים יזכו להפסקת ההטרדות המשטרתיות והמדינה תרכוש את יבולם בסוף הקציר. אמנם שימוש עצמי לא יותר על פי החוק החדש, אך מדובר בצעד קיצוני למדי עבור אומה אסלאמית אשר אוסרת סמים ואלכוהול על פי דת.

עסק רווחי

הגידולים העיקריים של קנאביס במרוקו מתרכזים בצפון המדינה, על גבי הרי הריף הסלעיים. האו”ם מדווח כי כמעט כל החשיש באירופה כולה מיוצר בצפון מרוקו וכ-65% מהחשיש שנתפס בשנת 2013 במעברי הגבול בכל העולם הגיע משם, וכל זה בקצב גידול של 2.5% בשנה.

יותר מ-80,000 משפחות מתפרנסות מגידול מריחואנה בצפון המדינה וזה רק על פי הנתונים הרשמיים. אזור שלאורך ההיסטוריה קיבל השקעה מינימאלית מצד הממשלה עקב הגידולים הלא חוקיים. הכסף שלא מושקע בפיתוח האזור ובכבישים ותשתיות, מושקע באכיפת המשטרה נגד המגדלים.

מכינים חשיש

התעניינות עולמית

המחוקק מהדי בנסעיד, מטעם המפלגה התומכת, מסביר על פי הדיווח כי לגליזציה היא המושיע הפוטנציאלי להצלת הכלכלה במדינה. ישנן כבר מספר חברות אמריקאיות ואירופאיות המעוניינות ומוכנות להשקיע במרוקו כספים רבים בייצור תרופות מבוססות קנאביס, זאת במידה והחוק החדש יעבור. כרגע המרוויחים הגדולים הם מבריחי החשיש שקוצרים מיליוני דולרים בשנה על גבם של המגדלים ומתחת לאפן של רשויות החוק. “הכסף צריך ללכת למדינה,” טוען בנסעיד.

את האבסורד הזה, שמשאיר את כולם מפסידים, הוא שואף לשנות על ידי החוק החדש: “יש כאן יבול שניתן למכור כבר היום לחברות תרופות מארצות הברית, קנדה וצרפת. התרת הגידול תוביל להזדמנויות תעסוקה רבות עבור אזרחים שחיים במצב אומלל ותשנה אותם למעמד חוקי. המדינה תקבל את המס והחולים יקבלו את תרופותיהם,” הוא מסביר.

חשיש מרוקני
חשיש מרוקני

לאחר הגשת החוק החדש להצבעה, הממשלה וארמון המלוכה נשארו דוממים. שר התקשורת ודובר ממשלת מרוקו סרב לדון בהצעת החוק החדשה ורבים מעריכים כי ייתכן ודממה זו מייצגת דווקא חוסר התנגדות – רעיון קיצוני ביותר עבור אומה אסלאמית נוקשה.

מנגד, המפלגה האסלאמית המתנגדת לחוק החדש טוענת כי מדובר בנסיונות לזכות בקולותיהם של תושבי צפון מרוקו ושל ברוני הסמים לקראת בחירות 2015.

שגרת המגדל

המגדלים הלא חוקיים חיים בפחד מתמיד, ואם לא מספיקה ההתחמקות המתמדת מרשויות החוק, שכניהם של המגדלים סוחטים אותם תמורת “שתיקה”. 15,000 תושבי צפון מרוקו כבר תחת סורג ובריח ועוד 30,000 מבוקשים על ידי הרשויות בעוון גידול מריחואנה. איכר מקומי המגדל מריחואנה מספר כי אינו עוזב את הכפר ומפחד אפילו ללכת לרופא או לחדש את תעודת הזהות שלו.

למרות הפחד, לרבים מהחקלאים פשוט אין ברירה: אדמה סלעית ענייה במינרלים ובצורת שרק צמח המריחואנה שורד מכריחים אותם להמשיך ולעסוק בענף היחיד שמביא מזון לפיהם. במהלך השנים ניסתה הממשלה המרוקנית שוב ושוב לשכנע את החקלאים לפנות לגידולים אחרים, אך מאמציהם נכשלו.

פסטיבל של חשיש

עבור המגדלים במרוקו, בוא הסתיו מבשר על תחילתו של “פסטיבל החשיש”, כך מכנים אותו. לאחר שקצרו את יבולם וייבשו את המריחואנה, עוטפים המגדלים את הפרחים על גבי רשת איכותית וצפופה במיוחד, ומכים בה בקצב למשך ימים כדי לחלץ אבקה שלימים תהפוך ללבנות של חשיש מרוקאי מסורתי. “בנובמבר,” מספר אחד החקלאים, “כל קירות העמק ירעדו לצלילי הנקישות של החקלאים, שלעיתים נשמעות כמו מוסיקה המלווה את פסטיבל החשיש”.

ראו עוד:
10 מדינות שנמצאות בדרך ללגליזציה
סוואזילנד: מכרה זהב של מריחואנה
חשיש מסביב לעולם
“ספר החשיש הגדול” – איפה נמצא החשיש הטוב בעולם?
רוחות של גאנג’ה – על הכפר מלאנה שבהימאליה ההודית
למרות לחץ המשטרה – עסקי המריחואנה במרוקו ממשיכים לפרוח
צפו: כך נראים שדות הקנאביס של לבנון

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר