טוען...

משאל עם בפלורידה: קנאביס באישור רופא

פלורידה תוססת: המדינה הרביעית במספר תושביה בארה”ב נמצאת בעיצומה של תעמולת הבחירות היקרה בתולדותיה – וצפויה להפוך בשבוע הבא למדינה הדרומית הראשונה המאשרת שימוש בקנאביס במרשם רופא. כל זאת כשמאחורי הקלעים מתנהל לו קרב מיליארדרים יהודיים.

מאת: דניאל פאר

10 מיליון דולר. זהו הסכום שהוציאו המפלגות השונות בפלורידה יחדיו על קמפיינים תקשורתיים ותעמולות פרסומיות הנלחמות על קולות הציבור, שב-4 בנובמבר ייגש להצביע במשאל-עם בעד ונגד לגליזציה של קנאביס באישור רופא.

באם יעבור החוק החדש, שיאפשר כאמור אספקת קנאביס רפואי לחולים באישור רופא, תהפוך פלורידה למדינה הדרומית הראשונה המאמצת את הגישה החדשה השוטפת את ארה”ב כלפי הקנאביס, ולמדינה ה-24 במספר המאשרת חוק שכזה.

קרב המיליארדרים

המלחמה התקשורתית מונה 2 שחקנים עיקריים: מצד אחד עומד הארגון “דראגס פרי פלורידה” (פלורידה נקייה מסמים) בחסותו של הרפובליקני, איל הקזינו מלאס-ווגאס, שלדון אדלסון, שמוכר לכולנו כבעלים של ‘ישראל היום’ ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אדלסון תרם כבר כ-4 מיליון דולר למאבק נגד קנאביס רפואי ואי הסדרתו בחוק.

מצד שני עומד הדמוקרטי ג’ון מורגן, עו”ד פופולארי מאורלנדו אשר גייס למעלה מ-4 מיליון דולר לארגון “יוניייטד אוף קר” המוביל את המאבק ללגליזציה בפלורידה והסדרתו של הקנאביס בחוק. מורגן פועל בשיתוף פעולה צמוד עם המיליארדר היהודי ג’ורג’ סורוס, שיחד תרמו כבר כ-80% מתקציב המאבק ללגליזציה במדינה. בנוסף מכוונים השניים למאבקים לקידום הקנאביס באריזונה, קליפורניה, מיין, מסצ’וסטס, מונטנה ונבאדה בשנת 2016.

ג'ון מורגן שלדון אדלסון
ג’ון מורגן (מימין) שלדון אדלסון (משמאל)

שקרים וסקרים

“הצעת חוק 2”, שתעלה להצבעה בשבוע הבא מטעם המפלגה הדמוקרטית בפלורידה, תעגן את השימושים הרפואיים בצמח המריחואנה תחת חוקת המדינה ותאפשר לגופים פרטיים (תחת פיקוח המדינה) לגדל ולמכור קנאביס רפואי המיועד לשימוש החולים המעוניינים בטיפול על ידי הצמח, בין היתר לחולי סרטן, איי.אל.אס, אפילפסיה, כאב ועוד – באישור רופא.

הרפובליקנים מנגד, ניסו “לשחק” על הקלף הבריאותי ובקמפיין הפרסומי הציגו רופאים אשר טוענים כי אינם מעוניינים בהקלות ובמרחב התמרון הגדול שיינתן להם לאספקת המריחואנה. הארגון ואף הפיץ סרטוני וידאו בעלי תוכן שגוי ומטעה ובהם נטען כי ילדים יוכלו להשיג מריחואנה מהרופא ללא אישור ההורים.

ארגון ‘יונייטד אוף קר’ שלח מכתב חריף לכל רשתות הטלוויזיה בפלורידה בדרישה להפסיק לשדר את המודעות השקריות: “מתן האישורים יהיה מפוקח על ידי המדינה ולא יינתן לכל דורש,” כתבו. “הטענות שעולות מהקמפיין הן עבירה על החוק הפדרלי האוסר פרסום כוזב והולכת שולל.”

בן פולרה, מנהל הקמפיין מטעם יונייטד אוף קר דווקא לא מתרגש: “העובדה שהם משקרים מוכיחה את הריק מאחורי ההתנגדות לקנאביס,” הוא טוען. “אם המתנגדים רוצים להפחיד את הציבור בשקרים, זה יחזור אליהם כבומרנג”.

קנאביס רפואי פלורידה
הסקרים מנבאים נצחון

צפוי נצחון

המפלגה הדמוקרטית זקוקה לרוב של מעל ל-60% מקולות הציבור בכדי לעגן את התיקון השני לחוק. הסקרים הפסימיים ביותר מנבאים לדמוקרטים 48% בלבד ואילו האופטימיים מנבאים רוב מוחץ של 88% מהציבור. הסקר העדכני ביותר הראה תמיכה של 57% מהציבור.

הדמוקרטים מרכזים כעת את מאמציהם בגיוס האוכלוסייה הצעירה במדינה, זאת כדי להשלים את האחוזים החסרים לקבלת רוב שיביא לנצחון, זאת כמובן לאור העובדה שפלורידה ידועה בכך שהאוכלוסייה בה ברובה מבוגרת יותר.

הרבה עיניים יהיו נשואות לפלורידה ב-4 בנובמבר, שהרי גל הלגליזציה אמנם שוטף את ארה”ב, אך עדיין לא הגיע למדינות הדרום, הנחשבות סגורות ושמרניות יותר – מה שכפי הנראה יפתח את הסכר גם בעבור שכנותיה.

בעוד בפלורידה יצביעו התושבים בעד ונגד קנאביס “רפואי”, באורגון, אלסקה ובוושינגטון הבירה, יצביעו התושבים בעד ונגד לגליזציה מלאה של קנאביס לשימוש פנאי, בדומה לחוקים שנתקבלו לפני שנתיים בוושינגטון וקולורדו.

ראו עוד:
אלסקה תרוויח 23 מיליון דולר בשנה – ממיסי מריחואנה
ארה”ב: 40 מדינות שוקלות הקלה בחוקי המריחואנה

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר