ד”ר קנאביס ומרפאת ‘שלומות’ חשודים במכירת המלצות קנאביס רפואי

ד”ר אברהם דותן, רופא בכיר המשמש כמנהל מחלקה באחד מבתי החולים במרכז הארץ, נעצר הבוקר יחד עם עשרות חשודים נוספים, בחשד שניהלו רשת שסחרה במרשמי קנאביס תמורת שוחד של מיליוני שקלים. הפעילות התבצעה תחת השם “מרפאת שלומות”. הרופאים נעצרו בתום חקירה סמויה של היחידה המרכזית במחוז מרכז. דותן כופר בהאשמות. האזינו לשיחה שערכנו לפני מספר חודשים עם המרפאה:

ד"ר אברהם דותן - חשוד כי מכר מרשמי קנאביס לחולים תמורת אלפי שקלים
ד”ר אברהם דותן – חשוד כי מכר מרשמי קנאביס לחולים תמורת אלפי שקלים

חקירה סמויה של ימ”ר מרכז הובילה למעצרו אמש (א’) של ד”ר אברהם דותן, 64, רופא בכיר מומחה להרדמה במחלקת כאב ומנהל את יחידת ההתעוררות במרכז הרפואי וולפסון.

ד”ר דותן נעצר הבוקר (ב’) יחד עם רופא נוסף מישוב בעמק חפר ועשרות “אנשי תיווך”, בחשד שסיפקו לכאורה המלצות לאספקת קנאביס רפואי בניגוד לחוק. מעצרו הוארך ב-11 יום. 130 חשודים נוספים שמחזיקים ברשיונות שקיבלו מד”ר דותן צפויים להיעצר אף הם.

ד”ר דותן, המכונה מאז פרסום הפרשה בשם ד”ר קנאביס, טוען שהוא רק המליץ לתת מרשמים, ולא קיבל כסף על כך. “פנו אלי אנשים עם כאבים, אני נעניתי ובמקום שיקנו בעולם התחתון ויהיה פה סחר בסמים – אני רק ייעצתי”, אמר דותן. “לא קיבלתי כסף, לא לקחתי כסף ולא עסקתי בסחר בסמים”.

אלפי שקלים ל”הרכבת תיק רפואי”

על פי הדיווח ד”ר דותן קיבל תשלומים של עד 10,000 ש”ח לפגישה, בעבורם היו הוא וצוותו “מרכיבים” תיק רפואי מתאים כך שגם מי שאינו באמת חולה יוכל לקבל את הרשיון ממשרד הבריאות. על פי החקירה הם העסיקו עשרות עובדים שתיווכו והביאו לקליניקה מועמדים מתאימים “בשיטת חבר מביא חבר,” כך על פי הדיווח.

בעוד שגם רופאים פרטיים אחרים המספקים רשיונות קנאביס רפואי עשויים להגיע למיליונים במהלך השנים, וכן גם רופאים אחרים קיבלו את אלו המעוניינים בקנאביס רפואי למרפאתם, נראה כי בניגוד אליהם, לפחות על פי החשדות, ד”ר דותן נתן לכאורה את ההמלצות לרשיונות קנאביס רפואי גם לכאלו שלא בהכרח “מגיע להם”.

יהיו כמובן אלו שיגידו שד”ר דותן בסה”כ עשה מצווה, אך ייתכן והמחירים הגבוהים אותם גבה – אלפי שקלים ללקוח – הם שמגבירים את החשד שלא מדובר בפילנתרופיה.

ד"ר אברהם דותן
ד”ר אברהם דותן היום בבית המשפט (צילום: חדשות 2)

מרפאת “שלומות” ממשיכה לפעול

עם זאת, על אף האישומים החמורים נגדו, לא נראה שמרפאתו של ד”ר דותן או הוא עצמו ניסו להסתיר את פעילותם או את הקשר שלהם לייעוץ ועזרה בקבלת קנאביס רפואי, נהפוך הוא. לאורך חודשים ארוכים השנה שילמה החברה על פרסומות בגוגל שכותרותיהן הזמינו את הגולשים לבדוק האם מגיע להם קנאביס רפואי.

המרפאה בה פעל דותן נקראת “מרפאת שלומות” והיא זמינה גם כעת לקביעת תורים. אתר המרפאה, שכותרתו “היחידה להכוונה וטיפול בקנאביס רפואי”, נקרא http://advise.cannabis-care.co.il – וכשמו כן הוא – סיפק ייעוץ למעוניינים בטיפול בקנאביס רפואי. גם מי שיתקשר עכשיו יוכל לקבל מענה אנושי כרגיל.

צילום מתוך אתר מרפאת 'שלומות'
צילום מתוך אתר מרפאת ‘שלומות’

בנוסף, באתר המרפאה מפורט בבירור כי “המרפאה מספקת שירותים מגוונים בתחום הרפואה, הנוגע לקנאביס הרפואי, בדיקת ייעוץ והתאמה לקבלת רישיון לשימוש רפואי אישי לקנאביס רפואי על פי התוויות משרד הבריאות”, וכי אפילו “קיימת אופציה למטופלים לקבל הדרכה בביתם או דרך מצלמת רשת”.

“המרפאה הוקמה על מנת להנגיש את הטיפול בקנאביס רפואי לכל הזקוק לצמח הקנאביס לצורכים רפואיים,” נכתב באתר, “בדיקת ההתאמה נעשית בכדי למנוע עומס מיותר של תורים של מטופלים דורשי קנאביס רפואי שאינם מתאימים להתוויות משרד הבריאות.”

שוחד ושחיתות או ייעוץ רפואי לגיטימי?

גם אנחנו כשגילינו את התופעה ניסינו לפני מספר חודשים לקבוע תור בנסיון לבחון במה מדובר. העדפנו לא לפרסם את עצם קיומה מסיבות אלו ואחרות ובוודאי לא לחשוף את השיחה שערכנו עם נציגת החברה.

בשיחה עם המזכירה הוסבר לנו שבכדי להתחיל בתהליך עלינו לשלם 180 ש”ח לטובת פגישה עם יועץ והוא לכאורה אמור לבדוק את המטופל בדיקה ראשונית ולהמליץ או לא להמליץ על התאמה להמשך טיפול אצל הרופא. מערכת הסינון הזאת, כך על פי החשד כעת, הורכבה מעשרות אנשי תיווך שדאגו להביא את המעוניינים למרפאה ו”לבנות” עבורם תיק גם אם לא “מגיע” להם.

חשוב לציין שלכאורה, לפחות על פי השיחה שאנחנו ערכנו עימם, לא נראה כי ישנה חריגה כלשהי מהדרישות אצל כל רופא פרטי אחר הממליץ על קנאביס רפואי. הנציגה מציינת בבירור את התנאים שמציב משרד הבריאות לשנת טיפול קודמת וכיוצ”ב, את הכתובת של המקום וכו’. כאמור, במידה ואכן ניתנו הרשיונות לכאלו ש”לא מגיע להם”, הרי שמדובר בעבירה על החוק – אך יש לזכור שמי שמאשר את האישורים בסופו של דבר – זה משרד הבריאות עצמו – ולא ד”ר דותן.

האזינו ושפטו בעצמכם:

לאחר שיחה קצרה עם היועץ, ובמידה והוא מוצא אתכם עומדים בתנאים שנקבעו על ידי משרד הבריאות לקבלת מרשם קנאביס רפואי, הוא מעביר אתכם לפגישה עם רופא מומחה, ד”ר אברהם דותן כאמור. עם זאת, בעבור הפגישה עם דותן אנחנו נדרשנו אכן לשלם למעלה מ-3,500 ש”ח – פי 2 ויותר מרופאים פרטיים אחרים הממליצים על רשיונות קנאביס רפואי – אך לא 10,000 ש”ח כפי שדווח בתקשורת.

כששאלנו מדוע המחיר הגבוה הוסבר כי מדובר בתהליך במסגרתו מלווים את המטופל לאורך שלושה חודשים וכי התשלום כולל פגישת ביקורת המחוייבת על ידי משרד הבריאות לאחר שלושה חודשים מקבלת הרשיון.

מפקד מחוז מרכז, ניצב מוטי כהן, אמר לפנות בוקר כי “יש כאן חשד כבד שתמורת בצע כסף רופא וחבורת חשודים סביבו השתלטו על אמצעי להפחתת סבל שהמדינה אישרה אותו לשימוש לחולים בלבד, ומיסדו למעשה קו לאספקת סם”.

עד כה עברו מדי חודש מאות אנשים במרפאה ושילמו יחדיו מיליוני שקלים לכיסיהם של הרופאים וצוות עובדיהם, כך על פי החשד. גם עכשיו כאמור הטלפון במרפאה עדיין מצלצל וצוות העובדים ממשיך לקבוע תורים לכל דורש.המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר