מריחואנה רפואית – שאיפתו של שופט

ג’סטין רייכבאך, השופט הראשי של מדינת ניו יורק במשך 20 שנה ומי שלקה במחלת הסרטן לפני מספר שנים, מפרסם מאמר בניו יורק טיימס ובו טוען: “זהו לא עניין של חוקי או לא חוקי, זהו עניין בריאותי, רפואי שעניינו זכויות אדם. מריחואנה לטיפול בכאבים ומחלות צריכה להיות דבר מקובל לחלוטין”.

השופט ג'סטין רייכבאך
השופט ג'סטין רייכבאך

מריחואנה רפואית – שאיפתו של שופט

לפני שלוש שנים וחצי, בגיל 62, קיבלתי בשורה אחת רעה ובשורה אחת רעה יותר.
הבשורה הרעה היתה שבבדיקה שערכתי אצל רופא נתגלה אצלי גידול סרטני בבטן. הבשורה הרעה יותר היתה, שנותרו לי בין 4 ל-6 שבועות לחיות.
היום – שלוש שנים אחרי – אני חלק מסטטיסטיקה נדירה של אנשים שהמשיכו לחיות זמן רב כל כך לאחר התפתחות הגידול ועל אף התחזיות הקודרות.

מה שלא העליתי על הדעת זה שלאחר 40 שנות עבודה ברשות החוק, הכוללות שני עשורים בתפקיד השופט הראשי של מדינת ניו יורק, מסעי יוביל אותי דווקא אל המריחואנה.

ההישרדות שלי טמנה בחובה מחיר יקר שכלל בין השאר חודשים רבים של כימותרפיה, הקרנות מהגיהנום וניתוחים אכזריים, ולאחר שנה של טיפולים, נעלם הסרטן מגופי רק כדי לחזור שוב מספר חודשים לאחר מכן.

בחילות וכאבים היו חלק בלתי נפרד משגרת יומי, ואכילה – שהיתה בשבילי אחת מהנאות החיים בעבר – הפכה להיות קרב מתמשך נגד חוסר התיאבון והירידה במשקל.

כל תרופה קונבנציונאלית שנתנו לי הרופאים גרמה לתופעות לוואי אחרות גרועות לא פחות. תרופות נגד כאבים הובילו לחוסר תיאבון. תרופות נגד בחילות הובילו לעליית ברמת הסוכר כך שסיכנה את חיי. שינה טובה, אשר יכולה היתה להביא קצת שקט לכאבי יומי, היתה דבר בלתי ניתן להשגה.

גם זה בטח יעניין אותך

ההגיון של החוק וחברות התרופות

“חסימת הגישה למוצר יעיל כל כך הינה מעשה ברברי”

בתחילה רשמו לי הרופאים את התחליף הסינטתי של המריחואנה – מרינול, אבל זה היה חסר השפעה לחלוטין.
חבר טוב הסתכן והביא לי מעט מריחואנה רפואית. שאיפה מהמריחואנה היתה התרופה היחידה שעזרה לי בהקלה על הבחילות, בתיאבון ובשינה. כל הרע שליווה אותי במהלך השנים האחרונות נרגע לאחר שימוש במריחואנה.

זהו לא עניין של חוקי או לא חוקי, זהו עניין בריאותי, רפואי שעניינו זכויות אדם. מריחואנה לטיפול בכאבים ומחלות צריכה להיות דבר מקובל לחלוטין.

בהתחשב במעמדי כשופט בדימוס של מדינת ניו יורק, חברים רבים אינם בטוחים שה”יציאה מהארון” (הירוק) הינה דבר חכם לעשות. אך אני מכיר בסבלם של חולים רבים ולדעתי זה נורא שהתרופה היחידה שיכולה לעזור לחולי סרטן וללא תופעות לוואי שליליות, מוגדרת בחוק כבלתי חוקית, ממכרת וללא השפעה רפואית.

מאחר והפללה של מי שצורך תרופה אפקטיבית ולא מזיקה הינה דבר שמתנגש עם הצדק, אני מרגיש כי בתור מי שהיה שופט וגם סבל ממחלת הסרטן, מחובתי היא להשמיע את קולם של החולים כולם.

אני קורא מכאן למושל מדינת ניו יורק, להצטרף ל-16 המדינות בארה”ב שכבר אישרו את הקנאביס כתרופה לגיטימית, ולהעביר חוק בנושא עוד השנה. ייתכן והמדע עוד לא הוכיח את כל הדברים לאשורם אך חסימת הגישה למוצר יעיל כל כך הינה מעשה ברברי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר