מריחואנה וסקס: שילוב קלאסי

מריחואנה וסקס

מריחואנה ומין הם מתנות של הטבע. אנו נהנים מהם מכיוון שהביולוגיה והאבולוציה הרגילו אותנו לכך. בדיוק כמו שגופנו כולל מערכות עונג המתגמלות אותנו עבור מין, מוחנו מכיל תאי עצב שיכולים להיות מופעלים רק על ידי חשיפה למבנה המולקולרי של THC (החומר הפעיל העיקרי בקנאביס). דבר זה הופך את אפקט המריחואנה למערך ייחודי של רגשות וישנם רק שני מקורות לחומרים המפעילים את קולטני חומר ה-THC. מוחנו הוא המקור הראשון: הוא מייצר חומר כימיקלי דומה מאוד ל-THC, הנקרא אנאנדמיד (Anandamide).
בתרגום חופשי, משמעות המילה היא “אושר עילאי”. המקור השני היחידי לחומר המייצר את ה”אושר” הזה הוא צמח הקנאביס.

במצבים בהם אדם מסטול או מגורה מינית נוצרות תגובות פיזיולוגיות דומות, כמו עלייה בדופק, רגישות מוגברת, שינויים בזרימת הדם ובנשימה והרפיה. למעשה זהו מצב תודעה חלופי. הנוירו-כימיה, המערכות ההורמונליות וכן אזורים במוח כגון האונה הטמפורלית מושפעים ממריחואנה וגם מגירוי מיני.

מין וחשיש מספקים לנו חוויות אופוריות קיצוניות, איחוד של גוף ונפש ובריחה בריאה מהקיום השגרתי. אם אנשים אחרים משתתפים איתנו בפעילות המינית או בשימוש במריחואנה, חוויות אלה יכולות להיות אינטימיות וחושפניות במיוחד, המקדמות אמון ומערכות יחסים אוהבות.

כדור חשיש
מעורר או לא מעורר?

החשיש כמעורר תשוקה

השימוש במריחואנה בתור חומר מעורר תשוקה נמשך כבר אלפי שנים, אך באופן אירוני בוצע בו שימוש גם על מנת לדכא תשוקה מינית. כתבים קדושים עתיקים חושפים כיצד להשתמש במריחואנה למטרת הגברת העונג המיני, אך מחקרים מודרניים מלמדים דברים חשובים באותה מידה: אפקט המריחואנה נקבע לפי האישיות, הפסיכולוגיה, הכוונה, הסביבה והתרבות של המשתמש.

הודו העתיקה

התרבות של הודו העתיקה קשורה קשר הדוק לשימוש במריחואנה למטרת מיניות. הקנאביס נמצא בשימוש בהודו לפחות 3000 שנים, וכנראה אפילו יותר. שיטות הריפוי ההודיות איור-ודה ואוננ-טיבי השתמשו בקנאביס על מנת להגביר את הליבידו, לכבוש את האונות ולרפא מחלות שונות. בשיטות אלה השתמשו גם באופיום, לפעמים בשילוב עם קנאביס.

בום בולנאט

עשרות נוסחאות המכילות קנאביס נקבעו כמעוררות תשוקה ושמותיהן אף נשמעים טעימים: שימדנדה מודקה (shrimadananda modaka), אוטמה ואג’יקרנה (uttama vajikarana), מאג’ון פלסקרי (majun falaskari), רוגהאן בהאנג (roghan bhang) ואחרים נוספים. נוסחאות אלה נחשבו למשפרות משך הזקפה, מעכבות שפיכה, מקלות על שימון ומשחררות עצירות.

קלי, אלת החשיש והמין העתיקה, ממקדש הודי מהמאה ה-12
קלי, אלת החשיש והמין העתיקה, ממקדש הודי מהמאה ה-12

טנטרה

שימוש בקנאביס למטרות מיניות התעלה מעל הנהנתנות והרפואה, והושרש במסורת ההינדית, הבודהיסטית האזוטרית המכונה טנטרה, דת מיסטית אשר לפיה יש לבצע תרגילים פיזיים ונפשיים כמו מדיטציה ויוגה. תרגילים אלה מיועדים לעזור למי שמבצע אותם לברוח מהסבל ולהגיע למצב של הארה ושלמות, הידוע גם כנירוואנה.

פולחני טנטרה מתקדמים אשר נעשה בהם שימוש במריחואנה היו אינטנסיביים, מורכבים וקשים לביצוע. חוקרים גילו כתבי קודש המתארים את פולחני הקנאביס, אך מטילים בספק את האפשרות שפולחנים כאלה מתקיימים גם בימים אלה.

הטנטרה המודרנית, בדומה לשיטות רוחניות מקומיות אחרות, נמצאת בשימוש על ידי אנשים שלא קשורים לתרבות, לקהילות ולסביבה בה צמחה הדת. הטנטרה המודרנית היא אמנם מקור חשוב להארה מינית ורוחנית, אך היא אינה דומה כלל לטנטרה המהותית המתוארת בכתבי קודש כמו הטנטרה המהנירוואנית, שנכתבה במאה ה-11 לספירה.

מתרגלי הטנטרה מאמינים כי הגוף האנושי מכיל מערכות אנרגיה הכוללות עצבים, לב ואלמנטים רוחניים המקושרים לאנרגיות הקוסמיות ולאנרגיות הטבע. לזכרים ולנקבות יש דרגות וסוגי אנרגיה שונים, ותרגולי יוגה מאחדים את הדרגות האלה, ויוצרים “מעגלים” המאפשרים למשתתפים להגיע לרמות חדשות של אינטימיות ולהתעלות מעל התודעה האגוצנטרית, העוזרת להם להבין את מיקומם חסר הזמן ביקום. איחוד טנטרי של אנרגיות הזכר והנקבה נחשב למקל על האיזון האוניברסלי למטרת כיפור על חטאי האדם כלפי הטבע והיקום.

פולחני הטנטרה אשר נעשה בהם שימוש בקנאביס הומצאו בערך בשנת 700 לספירה, ועירבו קבוצות של זכרים ונקבות “מטוהרים” שהשתתפו בצום, שירה מקודשת, תפילה, טקסי טיהור, קונדליני יוגה ואיחוד מיני, תוך כדי העמדת הגוף והנפש בייסורים נוראיים ונלהבים. ריכוז, קידוש ושינוי – אלה היו המטרות של הטקסים הללו, שנערכו במקדשים מקושטים באלפי פרחים, ענני עשן קטורת, ואורות מהבהבים.

ציור שנהב, עמק הגנגס, בסביבות 1840-80
ציור שנהב, עמק הגנגס, בסביבות 1840-80

בהאנג

מתרגלי הטנטרה לא עישנו חשיש. הם ייצרו תערובת קנאביס לבליעה דרך הפה הנקראת בהאנג. לפעמים היה הבהאנג לא יותר מסתם כדור קנאביס ירוק מעורב עם חלב, אך הוא היה יכול להיות גם מילקשייק מריחואנה טעים המיוצר מפרחי ועלי קנאביס מובחרים, מעורבים עם חלב, סוכר, פלפל, שקדים, הל, זרעי פרג, זנגביל ועשבים אחרים. התערובת חוממה לפני ההגשה על מנת לאפשר לחומר ה-THC להגיע לצורה בה יש לו השפעה על בני אדם.

בהאנג המיוצר לפי מתכון כזה דומה מאוד לצ’אי, אך מתוק וסמיך יותר, ומתובל בטעם הברור של הקנאביס. אפילו בהודו המודרנית נחשב הבהאנג למשקה מרפא קדוש המרפא מחלות, מביא מזל טוב, מגרש רוחות רעות ומטהר אנשים מחטאיהם.

לאחר צום הקאה במשך לפחות 24 שעות, בלעו מאמיני הטנטרה את הבהאנג, בשילוב עם נשימה עמוקה מהבטן ותרגילי דמיון. תרגילים אלה משחררים אנרגיות חסומות, משחררים את השרירים, משפרים את זרימת הדם בגוף ומקלים על השפעת החשיש המתרחשת בדרך כלל תוך שעה אחת מרגע בליעת המשקה החריף והחזק.

מתרגלים לעיתים קרובות חוו בחילה ראשונית כתוצאה מהבהאנג, הפועל ברפואה כחומר משלשל. ככל שההשפעות הפסיכו-אקטיביות של התערובת נהיו ברורות יותר, נכנסו המאמינים למצב מדיטציה בו יכלו לחזור על נדריהם הקדושים ולהתפלל לקלי, אלת הטנטרה ההודית המגלמת את כוחות היצירה הנשית.

טקס פולחן היופי

קידוש היופי של האנרגיה הנשית נמשך: הגברים רוחצים ומקדשים את בנות זוגם באופן טקסי, שוטפים אותן במים קדושים, מרחרחים ומסרקים את שערן, מבשמים אותן ומשכיבים אותן על מיטה מכוסת משי. לאחר מכן מבצעים הגברים פולחן בו הם נוגעים במצח האישה, עיניה, נחיריה, פיה, ידיה וירכיה, ולבסוף באיבר המין עצמו.

שני מעשי המין המתרחשים במהלך פולחני הקנאביס הם חדירה וביצוע מין אוראלי של הגבר על האישה. במהלך קיום יחסי המין, השותפים מתרכזים בסמליות הדתית, איחוד האנרגיות והטבע המשחרר של המיניות.

פולחן הטנטרה שואף להאריך את משך האיחוד המיני כמה שרק אפשר. גברים ונשים משתמשים בטכניקות יוגה לנשימה, מדיטציה ושליטה על השרירים על מנת להגיע ל”אורגזמות אינסופיות” ללא שפיכה או דברים אחרים. כתבי קודש מתארים את יחסי המין בהשפעת קנאביס כנמשכים שבע או שמונה שעות, עד שהילה של אש עוטפת את הנאהבים באורגזמה של כל הגוף, אשר גורמת למחיקת האגו. החופש חסר הזמן של האדם מעצמו אשר משתווה לנירוואנה.

ראג'אסטן, מדינת בונדי, בסביבות 1800-20
ראג'אסטן, מדינת בונדי, בסביבות 1800-20

מין וחשיש בתרבויות אחרות

השימושים ההודיים לטנטרה ומריחואנה הם ככל הנראה השילובים היפים והמדהימים ביותר בין מיניות וקנאביס, אך גם בתרבויות אחרות קיים הידע לשימוש בקנאביס לשיפור המיניות.

מרפאות עממיות בסרביה של המאה ה-19 הסתמכו על תערובת חשיש, אשר נקראה בשם נשה. נשים בתולות קיבלו תערובת של שומן כבש וקנאביס בליל הכלולות שלהן, על מנת להקל על הכאב של חדירה הראשונה. שימוש זה דומה שימוש המודרני בקנאביס בהודו, בה נשואים חדשים שותים משקאות בהאנג ואוכלים ממתקי בהאנג. נשים העוסקות בזנות בהודו נוהגות לאכול כמויות גדולות של סורבה בהאנג, אשר עוזר להן להרגיש מגורות מינית אפילו שלקוחותיהן שמנים, מכוערים וטיפשים.

נשים סרביות ערבבו את הקנאביס עם חלבוני ביצים, זעפרן וסוכר על מנת להכין גוק-קאנד, טוניק אשר יצר מצב רוח מיני או (באופן אירוני) ניתן לבנים צעירים על מנת להקל על הכאב שבמילה! סוגי טוניק שכללו קנאביס ניתנו גם לילדים שנהגו לבכות הרבה, ונאמר שזה מה שהחזיר אותם למצב רוח מחוייך.

גברים סרביים העריכו את התערובת המורכבת מחשיש, חמאת שקדים, עלי ורדים מיובשים, עלי כותרת של ציפורן, כרכום, אגוז מוסקט, הל, דבש, סוכר, ושורש אנסיליוס פירטרום. הם החשיבו את ה”דייסה העליזה” הזו למעורר תשוקה חזק.

מרוקו, מצרים, לבנון ותרבויות במדינות אחרות במזרח התיכון ובצפון אפריקה השתמשו בקנאביס למטרות מיניות כבר בתחילת המאה ה-20. במדינות אלה נתקלו בדרך כלל בצורה חזקה במיוחד של קנאביס בשם כיף. נשים ופילגשים השיגו כיף מהמשרתים והשתמשו בו כאשר הגברים לא היו בסביבה, ובמקרים רבים עסקו בפנטזיות ארוטיות. לקנאביס היה מוניטין של חומר המאפשר לנשים להפוך לחסרות מעצורים מבחינה מינית, מה שהיה יתרון חשוב במיוחד בתרבויות בהן הן דוכאו באופן שגרתי.

מיניות קנאביס בימינו

במדינות כמו קנדה וארצות הברית, יחסי הגומלין בין קנאביס ומיניות מסובכים בגלל הפוליטיקה של המינים, הפוריטניות, החוקים והמתחים של החיים התעשייתיים.

מספר מאמרים מחקריים וספרים מספקים מידע שימושי אודות קנאביס ומין. חוקרים אלו הגיעו למסקנה שאנשים אשר נהנים מהשימוש במריחואנה נוטים להנות ממין, ושמריחואנה ומין יכולים להוות שילוב עוצמתי.

רוב המשתמשים דיווחו שהם נעשו חרמנים יותר כאשר היו מסטולים, אך הסביר כי התאווה המוגברת התרחשה במצבים בהם האדם בדרך כלל היה מרגיש סקסי. המשתמשים אמרו שלא רק שהתשוקה גברה בזמן שהיו מסטולים, אלא גם יכולתם להעריך עונג מיני.

ציור ממדינת הבונדי, בסביבות 1800-20
ציור ממדינת הבונדי, בסביבות 1800-20

פחות זה יותר

רמת ההשתכרות משפיעה על אפקט המריחואנה על המין. ברמות נמוכות עד בינוניות של השתכרות, משתמשים דיווחו על יכולת מוגברת לתקשר מינית עם שותפם, ועל מודעות גופנית מוגברת. חלק מהמשתמשים דיווח שכאשר היו במצב “מאוד מסטול” נטו להיות מופנמים ומסוגרים.
המריחואנה החמיאה מאוד למשתמש והתניעה את הפעילות המינית. אחרים אמרו שמתי שהם היו מאוד מסטולים, איבדו את היכולת לתקשר עם גופם ולא יכלו לבצע פעילות מינית מכיוון שהמודעות שלהם הייתה גבוה מעל העולם המוחשי.

עם זאת, כאש מינון המריחואנה היה הולם, משתמשים דיווחו שהיא הגבירה את יכולתם ואת משך הפעילות, את התחושה, משך הזמן ועוצמת האורגזמות, ואת הקשר הנפשי בין השותפים. אנשים הרגישו שהם יותר אוהבים, מוכנים לשים יותר לב לאספקטים הטכניים של עשיית אהבה והמשחק המקדים אשר נשים מתלוננות שחסר בדרך כלל ברפרטואר הפעילויות המיניות של הגברים.

גברים רבים דיווחו שהזקפה שלהם הייתה גדולה וקשה יותר כאשר היו מסטולים; נשים הרגישו שנהיו רטובות יותר, ושהייתה להן יכולת משופרת לכווץ את שרירי איבר המין על מנת שהגבר יגיע לתחושה מקסימלית. משתמשים משני המינים אמרו שבמצב שהיו מסטולים, נוצרו בדרך כלל רגשות ארוטיים כלפי אנשים שהם החשיבו רק בתור “חברים”.

חלק מהנשים אמרו שהן היו חסומות מינית במצב רגיל אך בקלות רבה נהיו מגורות מינית כשהיו תחת השפעת מריחואנה. חלק מהנשים דיווחו שרק במצב זה הצליחו להגיע לאורגזמה, ונשים אחרות אמרו שהגיעו למספר רב של אורגזמות. עבור שני המינים, סביר להניח שהאורגזמות הורגשו בכל הגוף, ולא רק באזור אברי המין. משתמשים אשר עסקו בפעילות מינית הרגישו מודעים יותר לסימנים המובילים לאורגזמה וחופשיים יותר לבצע תנועות גוף אשר הגבירו את העונג.

משתמשים מודרניים דיווחו על אפקטים רוחניים, רגשיים ופסיכולוגיים אשר היו דומים מאוד לאפקטים המתוארים בטנטרה. בהשפעת המריחואנה הם הרגישו שיחסי המין היו פעילות של החלפת אנרגיות שאיחד את הגופים במעגל קוסמי. הם חשו שההחלפה הייתה מרעננת ומאזנת, ושהאורגזמה הייתה השיא האנרגטי של המין, ולא סתם סיום מרוקן.

חלק מהמשיבים אמרו שמין בזמן השפעת המריחואנה הרים אותם מעבר לאגו אל תוך עולמות רוחניים, בהם הפעילות המינית הייתה בעלת חשיבות סמלית ואוניברסלית. רבים ציינו גם שנדמה שהמריחואנה עזרה להם להרגיש יותר אהבה כלפי שותפיהם, והערכה רבה יותר כלפי הפעילות המינית כאמצעי תקשורת “חזק הרבה יותר ממילים או ממעשים אחרים”.

משתמשי מריחואנה אשר התנסו ביוגה ובמדיטציה הרגישו שהמריחואנה הגבירה את המודעות העצמית שלהם כלפי איבריהם הפנימיים והתהליכים הפנימיים העדינים שבגופם.

מנגנוני אהבה

למרות שאף אחד לא זיהה את המנגנונים אשר אחראיים על התועלת לכאורה של המריחואנה בתור מעורר תשוקה, המוניטין של הסם בתור מחדד חושים ומשפר רגש ככל הנראה אחראי על חלק גדול מההשפעה. משתמשי מריחואנה מדווחים שבהשפעת הסם בדרך כלל עולה הרגישות לטמפרטורה, לטעם, למגע, לגירוי חזותי, לגוף, להנאה ממוזיקה, ליצירת פנטזיות ולמצב הרוח. השפעות שכיחות אחרות כוללות שינויים בתפישת הזמן שמובילות בדרך כלל להרגשה שהזמן האט או שיותר מידע מעובד ומורגש.

באופן אירוני, אותן השפעות בדיוק תוארו על ידי אנשים שהרגישו שהמריחואנה מפריעה להנאה שלהם ממין. ואכן, סגפנים, נזירים ואחרים השתמשו במריחואנה כדי להשתחרר מתשוקתם המינית. עבורם הסם יוצר הרגשה של התבוננות פנימית וניתוק. במקום לחבר אותם לגופם, תשוקתם המינית, או לאנשים אחרים, הוא מסייע להם לעסוק בהרהורים על מושגים נפשיים מופשטים, על מטרות דתיות, או אפילו על שום דבר.

חלק מהזוגות דיווחו שבהשפעת המריחואנה הם היו מודעים יותר לפגמים שבמערכות היחסים שלהם, מה שלא תרם במיוחד כדי להכניס אותם למצב רוח המתאים לעשיית אהבה. אחרים אמרו שבהשפעת הסם עלה מספר המחשבות אשר אינן קשורות למין והן הסיחו את דעתם מגופם ומשותפם, מה שהפך את המין לקשה יותר. זוג אחד אמר שבזמן קיום יחסי מין תחת השפעת הסם, מחשבותיהם נדדו. הם גילו שיותר מעניין לדבר על משמעות החיים מאשר להמשיך ביחסי המין.

לונגינג: ציור מהמאה ה-18, עידן ראג'פוט
לונגינג: ציור מהמאה ה-18, עידן ראג'פוט

בודד והומו

סביר להניח ששמתם לב שמחקר המין בהשפעת מריחואנה שסוקר כאן מתרכז בהטרוסקסואליות ואינו מזכיר אוננות או הומוסקסואליות. מחקר ספציפי בנושא קנאביס והומוסקסואליות פשוט לא קיים. המחקרים הבודדים המזכירים מריחואנה ואוננות מעידים שבהשפעת הסם תחושת העונג מוגברת מכיוון שהוא מגביר את תחושת המישוש ויצירת הפנטזיות. אנשים שאוהבים להשתמש בקנאביס לבד נוהגים גם לקיים יחסי מין לבד, עם עצמם!

מחקרים מסוימים חושפים הבדלים סטריאוטיפיים בין המינים: נשים נוטות להיות שמרניות יותר מגברים באופן השימוש שלהן במריחואנה על מנת לשפר את העונג המיני, וחוסר היכולת לוותר על השליטה ולהנות ממצב גירוי מיני מוגבר בהשפעת סמים. אישה אחת התלוננה לחוקרים שהשפעת הסם גרמה לה “לקיים יחסי מין עם גבר שלא אהבה”. אישה אחרת אמרה שהיא פחדה מקנאביס בגלל שזה גרם לה “לקיים יחסי מין רק בשביל התענוג במקום במערכת יחסים תקינה”.

ניתן לראות את הגישה הגברית ה’טיפוסית’ כלפי מין בתגובת גבר שאמר “יש בדיחה על נשים שצריכות סיבה לקיום יחסי מין, אבל גברים צריכים רק הזדמנות. אני מקיים יחסי מין כי אני אוהב את ההרגשה, אני אוהב את גוף האישה, אני אוהב לראות את האורגזמה שלה“.

תנו לזה להיפתח...
תנו לזה להיפתח...

מאותה סיבה אני אוהב להתמסטל. אני הדוניסט רעב. אבל אני חושב שנשים מקיימות יחסי מין מהרבה סיבות אחרות. קשה להן לעשות זאת רק מפני שזה מרגיש טוב, ואני חושב שבהשפעת הסם הן עלולות להתאכזב מכיוון שהן נהיות משוחררות מכפי שהן רוצות להיות. הן מבינות שמאהב מוכשר, אפילו מישהו שהן רק פגשו, יכול להשיג אותן אם רק הן יתנו לעצמן להיפתח לזה. אמרו להן שעליהן להיות מאוהבות ומחויבות למערכת יחסים על מנת שיחסי המין יהיו מכובדים ונהדרים, אבל הקנאביס מעורר אותן עד למצב שהן לא, הן פשוט צריכות להיפתח לרגשות טובים”.

בניגוד למיתוס שיגעון החשיש, לפיו גורמת המריחואנה באופן אוטומטי לתשוקה מינית בלתי נשלטת, אנו רואים שלמרות שהקנאביס והמיניות היו קרובים אחד לשני במשך אלפי שנים, לכל אחד מאיתנו יש אוסף של פרמטרים פסיכולוגיים שקובעים את השפעת המריחואנה על התשוקה המינית וההנאה שלנו, לטוב או לרע.

מערכת יחסים מעושנת

אנתרופולוג מציין כי הדתות בהן נעשה שימוש בקנאביס מכירות בפוטנציאל המטאפיסי של צמח הקנאביס הנקבי.

“תרבויות המשתמשות בקנאביס למטרות קידוש נוטות להיות תרבויות המכירות ב’אלה’. ניתן לפרש זאת כאימא אדמה, יין, או יופי נשי ומעלותיו. אנשים שמכניסים לגופם מריחואנה נכנסים לסוג של איחוד מיני עם הצמח. השתלת מולקולות של חומר ה-THC למוח זה מעשה מיני מאוד”.

“מכיוון שהקנאביס מקושר לדמויות נשיות אלוהיות כמו קלי, ניתן לומר שכאשר אתם משתמשים במריחואנה למטרות מיניות, אתם מכניסים ‘אישה’ מיוחדת מאוד למיטתכם. וודאו שאתם מוכנים למערכת יחסים כזו”.

נשמע מעניין? עיינו במדריך למעשן המתחיל.

מקור

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר