מריחואנה: המדריך הפלילי למשתמש הנורמטיבי

באורוגוואי חגגו השבוע את הלגליזציה של המריחואנה, וכאן עוד עוצרים אזרחים על החזקת כמויות קטנות לשימוש עצמי. עד שהרוחות החדשות יזרמו גם לאזורנו, עו”ד קובי מרגולוב מגיש את מדריך למשתמש העצמי.

מאת: עו”ד קובי מרגולוב

קובי מרגולוב
עו”ד קובי מרגולוב

השנה מציינים ארבעים שנים לפקודת הסמים המסוכנים, שנוסחה מ-1973 עדיין משמש אותנו היום. על אף השינויים המהותיים שחלו בהרגלי הצריכה של המריחואנה בעולם ובישראל בפרק הזמן הזה, ועל אף המחקרים המאששים את שימושיה הרפואיים, יחסה של הפקודה אל המשתמשים בה נותר כפי שהיה בשנת 1973: שלוש שנות מאסר ממתינות למי שיורשע בעבירה של שימוש או החזקת מריחואנה לצריכה עצמית, שהיא כמות של 15 גרם בלבד.

על פי נתונים שפרסמה משטרת ישראל, בשנת 2012 נפתחו 22,895 תיקים בגין החזקת סמים, כולל מריחואנה, לצריכה עצמית: מתוכם נסגרו 17,381 תיקים ורק כנגד 5,254 הוגשו כתבי אישום. בנתון הזה לבדו יש כדי להראות את בזבוז המשאבים שברדיפה אחרי משתמשים פרטיים.

בשבוע שעבר אישרה אורגוואי את השימוש החוקי במריחואנה. גם קולורדו וושינגטון עברו לליגאליזציה. אז אם אתם עדיין בארץ, כדאי שתקראו את המדריך למשתמש הלא חוקי שריכזנו עבורכם, למקרה הצורך.

1. אז מהי הכמות לשימוש עצמי?

כמות של מתחת ל-15 גרם נטו היא הכמות בגינה ניתן להאשים בהחזקה לצריכה עצמית בלבד. על פי ההיגיון הבריא של המחוקק, זו הכמות המבחינה בין המשתמש הנורמטיבי לבין סוחר סמים מרושע ואכזר.

הכמות מתייחסת למשקל נטו של הסם שנתפס, מכיוון שבבדיקות של המעבדה לטוקסיקולוגיה במשטרת ישראל נשקל הסם הנקי, ללא עטיפות או אריזות. לאלו המדמיינים לבורנטים בחלוקים לבנים שנוברים בקססה – תערובת הטבק והקנאביס – ומפרידים בין פירורי טבק ופירורי קאנאביס, כדאי לדעת שמקרים בהם יוגש כתב אישום בגין החזקת קססה בלבד הם נדירים מאוד. כמו כן, לתשומת לבם של הסטודנטים במגמת הידרופוניקה (והמבין יבין…): זרעים, גבעולים, עלים וכל חלקי הצמח נחשבים גם הם על פי הפקודה לסם מסוכן וישקלו בהתאם.

מכיוון שהשימוש העצמי כרוך בהחזקה בסם עצמו – בין באמצעות סיגריה מגולגלת ובין באמצעות כלים שונים לעישון – כתבי האישום מוגשים על החזקת סמים לצריכה עצמית בלבד, ללא צורך באישום נוסף בגין שימוש כאמור.

עם זאת, מערכת אכיפת החוק הצבאית, המנהלת מלחמת חורמה כושלת כנגד נגע הסמים בצה”ל, מגישה כתבי אישום גם בגין החזקת הסם וגם בגין שימוש עצמי בסם (אף ברמת שימוש בודד).

2. המשטרה בסביבה? לא להיכנס לפאניקה!

קודם כל תירגעו. אם המעצר התרחש במרחב הציבורי, התנהגות עצבנית או לחוצה במיוחד לא רק שתזכה לתשומת לבם של השוטרים ותתפרש כמפלילה, אלא גם תתועד בהמשך בדוחות המשטרתיים. בעבודתי נתקלתי לא אחת בתיאורים ציוריים בדוחות השוטרים כגון “הבחנתי בחשוד בעודו מזיע ומסתכל לצדדים בעצבנות”, או “ברגע שהחשוד הבחין בנו (השוטרים), הוא עבר לצד השני של הכביש ואף הגביר את קצב הליכתו”. זו בדיוק ההתנהגות שעלולה לגרום לשוטרים להיטפל אליכם.

לאחרונה רבים פסקי דין הפוסלים את החיפוש המשטרתי ואת ממצאיו, ככל שנערכו באמתלת שווא, כגון הזעת יתר או מבטים חשדניים. עם זאת, כל מקרה יוכרע לגופו בהתאם לנסיבותיו.

3. לא לזרוק כלום!

בעת המפגש הלא צפוי עם נציגי החוק, רבים נוטים להשליך חפצים שונים כמו קופסת סיגריות, קופסת גפרורים או סתם שקית ניילון ובה הסם. אין צורך לעשות זאת: השוטרים מסתכלים עליכם כל הזמן, ובעיקר על הידיים. השלכת חפץ כלשהו תזכה לתשומת לב השוטרים ולאחר שמה שהושלך יימצא בסמוך אליכם, תתקשו להסביר הושלך מלכתחילה.

כאן גם המקום לציין שאין טעם להשתמש בתשובה “זה לא שלי”: הטיעון הזה עלול להיות מופרך באמצעות בדיקה פשוטה של טביעות האצבע, מה גם שהשוטר עצמו בוודאי יעיד ששמר אתכם על קשר עין רצוף והבחין בהשלכת החפץ.

4. חיפוש? אצלי?

השלב הבא על פי ספר החוקים ובהנחה האופטימית שהשוטר שמנסה לעצור אתכם אכן קרא את החוקים, אמור להיות הצעה נדיבה של השוטרים לערוך חיפוש על גופכם, מיטלטליכם או בתוך רכבכם. בפועל, ההצעה הנדיבה נשמעת ככה: “…תפסיק להתחכם ותוציא כל מה שיש לך בכיסים, נו, יאללה!”.

בדיוק ברגע הזה, של ה”יאללה!”, אתם אמורים להיזכר במאמר הזה ולסרב לחיפוש במקום, בהחלטיות. סירבתם לחיפוש? תילקחו לתחנת המשטרה, שם ייערך לכם שימוע בפני קצין בדרגת רב פקד ומעלה ותינתן לכם הזדמנות לשטוח את סיבותיכם לסירוב. אם שואלים אתכם מדוע אתם מסרבים לחיפוש, היו אסרטיביים ובקשו לדעת מדוע מלכתחילה אתם נדרשים להסכים לחיפוש ללא כל סיבה נראית לעין. העובדה שאין ברקורד שלכם רישום פלילי בעבירות סמים (נזכיר שמדובר במדריך למשתמש נורמטיבי) עשויה להשפיע לטובה בעניין זה. סיבות נוספות יכולות להתייחס לשרירות דעת של השוטרים, בעיקר אם רק אתם מבין כל באי המסיבה נתבקשתם לעבור חיפוש, בעוד שיתר המבלים לא זכו ליחס שכזה.

אחרי שתסרבו לחיפוש יחליט הקצין האם להורות על ביצוע החיפוש בכוח סביר.

עוד משהו קטן אבל חשוב: אם השוטר שעצר אתכם שמע את סירובכם לחיפוש אך ביצע את החיפוש בכל זאת, לדוגמא באמצעות נטילת התיק שלכם ונבירה בו – בשום פנים ואופן אל תחתמו על הסעיף בדו”ח החיפוש האומר ש”החשוד הסכים לביצוע החיפוש”.

5. אז להגיד שהסמים שלי???

מדיניותה המוצהרת של משטרת ישראל היא לחפש ולהעמיד לדין את סוחרי הסמים והספקים שלהם, והדרך הקלה להגיע אליהם היא באמצעות צרכני הקצה. על כן, כדאי להגיד שזה שייך למכר, אך אל תנקבו בשמות ואל תסגירו שום פרט מזהה.

6. זה היה במבצע: מה לעשות כשנתפסים עם כמות של מעל 15 גרם?

הסבר הגיוני בדבר רכישה מרוכזת לתקופה ארוכה, גם בשל שיקולי המחיר אך בעיקר בשל החשש שלכם לבוא במגע עם עולם הסחר בסמים, עשוי להניח את דעתו של השופט בבוא היום. החוקר אולי יגחך למשמע הסבר שכזה, אבל אל תאמרו נואש ובטח אל תספרו שעשיתם מגבית בין החבר’ה וקניתם רבע קילו בשביל שכולם יתפסו ראש באילת בסוף השבוע הקרוב.

כותב שורות אלה הצליח לזכות אדם מהחזקת קרוב לקילוגרם של מריחואנה, בטענה שמדובר בסם לצריכה עצמית בלבד. הכל תלוי בטיב העדות ובמהימנות האישית שלכם כעדים.

7. יש סיכוי שיסגרו לי את התיק?

מדיניות התביעה המשטרתית בעבירות של החזקת סמים לצריכה עצמית מאפשרת לסגור תיק חקירה באזהרה ולא להגיש כתב אישום אם כמות הסם שנתפסה היא קטנה, אם מדובר בעבירה ראשונה שלא בנסיבות מחמירות ועוד. אלו הן החדשות הטובות.

החדשות הרעות (או הטובות יותר, תלוי את מי שואלים) הן שתצטרכו להפסיק להשתמש: אם תיתפסו פעם נוספת, תועמדו לדין פלילי על שתי התפיסות יחד. זאת ועוד: בחלק לא מבוטל מהמקרים מותנית סגירת התיק בהפנייתכם לטיפול למכורים לסם במסגרת זו אחרת ובכל מקרה תידרשו למסור דגימות שתן להוכחת ניקיונכם מסמים. הדגימות נמסרות תחת פיקוח הדוק ואי אפשר למסור אותן בבית ולהביא אתכם.

8. רגע, הודיעו לי שהוגש נגדי כתב אישום!!!

כאמור, אם זו עבירה ראשונה וכו’, בית המשפט יימנע מלהרשיע ולהכתים את הרישום הפלילי שלכם. עם זאת, הוא ידרוש את שיתוף הפעולה המלא שלכם עם שירות המבחן מטעם בית המשפט, את השתלבותכם בטיפול במידת הנדרש ושוב, הקפדה על התרחקות מסמים.

לעתים נגזר על העומדים לדין שירות לתועלת הציבור, העומד על בין 80ל-500 שעות של שירות במוסדות שונים, כדוגמת בתי חולים, בתי אבות, עמותת חברתיות שונות וכדומה. לרוב יתווסף לעונש גם קנס כספי של אלפי שקלים בודדים.

כאן מומלץ לשתף פעולה עם הרשויות: הטרחה והמאמץ להשגת אי הרשעה אולי נראים מיותרים, אך המשמעויות של רישום פלילי בעבירה של החזקת סם – ולו לצריכה עצמית בלבד – עלול לפגוע בקריירה שלכם ולהותיר את חותמו על חייכם במשך שנים רבות. בעוד מספר שנים, כשתרצו להתקבל לחברת היי טק או לקבל ויזה לארה”ב, הרישום הפלילי עלול לעמוד בעוכריכם.

הקלה, לא לגליזציה

ועדות ממשלתיות שונות דנו בעשורים האחרונים בשאלת הלגליזציה ופסלו את הרעיון מטעמים שונים, ביניהם הקביעות שליגאליזציה תהווה “מקפצה” לסמים קשים יותר וכן שהנהיגה תחת השפעת מריחואנה מסוכנת יותר מנהיגה תחת אלכוהול וקשה יותר לנטר את הסם בבדיקות.

היום בו תל אביב תהפוך לאמסטרדם או למונטווידאו עדין רחוק מאתנו, אך מסתמן כי מדיניות האכיפה המשטרתית נוטה להקל עם צרכי הסם הנורמטיביים: בשנת 2010 נעצרו כ-600 אזרחים בגין עבירות של החזקת סם לצריכה עצמית, בעוד שבשנת 2012 המספר ירד לכ-300.

בחודש יוני השנה צוטט היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, אומר בראיון ש”הוצאתי הנחיית יועץ שלא להתעסק בסמים קלים לצריכה עצמית. זה לא משתלם, לא ברמה של הפרט וגם לא ברמה של בזבוז משאבי האכיפה”.

אני תקווה, שמילים אלו, של מי שעמד עד לא מזמן בראש המערכת המשפטית במדינת ישראל, יהיו כרוח המנשבת במסדרונות הפרקליטות. לעתים נדמה שכן, עד שמגיע הטלפון הבא מלקוח מודאג: “נעצרתי על שימוש עצמי, צריך את עזרתך…”.

* הכותב הוא עו”ד העוסק בתחום הפלילי ** המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמור..

ראו גם: מדריך לחייל: מה לעשות בבדיקת סמים של מצ”ח?

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר