בדרך ללגליזציה: מקסיקו אישרה גידול והחזקת קנאביס

היסטוריה במקסיקו: חודש אחרי הפסיקה התקדימית של בית המשפט העליון במדינה, שקבע כי גידול ושימוש בקנאביס הם זכות אדם בסיסית, אישרה הממשלה לארבעת העותרים לגדל קנאביס בביתם ולצרוך אותו לשימושם האישי. כעת תוגשנה עתירות דומות רבות שצפויות לאלץ את הממשלה להסדיר את השוק בחוק (לגליזציה).

ממשלת מקסיקו אישרה לראשונה בהיסטוריה גידול ביתי של קנאביס באופן חוקי וללא חשש פשיטות, מעצרים ותיקים פליליים. האישור ניתן בינתיים ל-4 אזרחים בלבד, אך צפוי להוות תקדים שיוביל ללגליזציה מלאה של קנאביס במדינה.

ההודעה ההיסטורית של משרד הבריאות המקסיקני באה כחודש לאחר שבית המשפט העליון במדינה קבע לראשונה כי גידול ושימוש אישי בקנאביס הינם זכויות אדם בסיסיות וכי על המדינה אסור לעצור ולהטריד אזרחים בגין ביצוע מעשים אלו.

הפסיקה התקדימית נקבעה בחודש שעבר במהלך משפט במסגרתו 4 אקטיביסטים תבעו את המדינה מאחר ורצו להקים מועדון קנאביס פרטי וסורבו.

מקסיקו אישרה גידול קנאביס ביתי
שלושה מתוך ארבעת העותרים שקיבלו אישור לגדל קנאביס

העותרים, שביקשו בשנת 2013 להקים מועדון קנאביס, ביססו את טיעוניהם על הזכות החוקתית של “חופש העיסוק והפיתוח האישיותי” וכן על חוסר השוויון בין העונשים על שימוש במריחואנה לאלו הנוגעים לשימוש באלכוהול וטבק.

מאחר ומדובר בהוראה הנובעת מפסק דין, ולא בחוק מדינה כתוב, על פי ההגדרה יורשו רק 4 העותרים לגדל קנאביס. עם זאת, כאמור, התקדים המשפטי צפוי כעת להוביל לגל של הליכים דומים שבסופו של דבר ייאלצו את הממשלה להסדיר את השוק בחוק (לגליזציה).

ארבעת העותרים, חברים בארגון SMART (האגודה המקסיקנית לשימוש אחראי בקנאביס), אמרו על פי הדיווח כי דה קרימינליזציה (אי הפללה) תעזור להקטין את הנזקים שגורמים קרטלי הסמים במדינה.

“לא עשינו את זה כדי לקבל אישור לעשן קנאביס בעצמנו, אלא כדי לשנות את המדיניות שעולה הון עתק למדינה,” אמר ארמנדו סנטקרוז, רואה חשבון ואחד מארבעת העותרים שזכו לקבל אישור גידול קנאביס. סנטקרוז גם פירסם את האישור שניתן לו בדף הטוויטר שלו:

“המטרה היא לשנות את המדיניות, לא לעודד צריכה,” הסביר חואן פרנסיסקו טורס לנדה, עורך דין ואחד מהארבעה. “אנחנו נהווה דוגמה ולא נצרוך קנאביס בעצמנו, מאחר ויש בידינו מספיק מידע כדי לקבל החלטה אחראית. אבל זו החלטה שמבוססת על דעתנו, ולא על איומים והפחדות של המדינה.”

לפני חודשיים אישרה הממשלה המקסיקנית לראשונה לילדה בת 8 להשתמש בקנאביס למטרות רפואיות – שוב לאחר החלטת בית משפט. הילדה, שסבלה מכ-400 התקפי אפילפסיה ביום, סורבה על ידי משרד הבריאות מלקבל את הטיפול, אך השופטים כאמור קבעו אחרת.

ראו עוד:
כך נראה ביתו של סוחר סמים מקסיקני
בגלל הלגליזציה בארה”ב: סוחרי הסמים במקסיקו מגדלים עגבניות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר