טוען...

מסתמן: יצוא קנאביס יאושר רק לאחר הליך חקיקה

הועדה הבינמשרדית התכנסה אתמול לדיון נוסף בשאלת היתר היצוא של קנאביס רפואי מישראל. הסכמה עקרונית מלאה נרשמה למהלך, אך מועד האישור הסופי עדיין במחלוקת: משרדי הממשלה רוצים לאשר את היצוא לאלתר עוד בטרם הליך החקיקה הנדרש להעברת סמכויות אכיפה על החוות למשטרה, אך במשרד לבטחון פנים דורשים להמתין לסיומו.

אתמול (ב’) התכנסה שוב הועדה הבינמשרדית ובה נציגי כלל משרדי הממשלה, כדי לדון בשאלת היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, כפי שחשפנו בשבוע שעבר.

ממידע שהגיע למגזין קנאביס נראה שהמשטרה השלימה את הערותיה בנוגע לעקרונות נוסח תזכיר הצעת החוק ובו דרישותיה הנוגעות לתיקון חקיקה שיעביר לרשותה את סמכויות האכיפה על חוות הקנאביס הרפואי בישראל.

סמכות זו, הנתונה כיום בידי היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר) מתוקף היותה ‘המנהל לפי פקודת הסמים’, מאפשרת כניסה, פיקוח ואף עצירת פעילות ועד סגירה של כל חווה או מפעל קנאביס שלא עומד בנהלים.

הליך החקיקה נדרש על מנת להעביר את סמכות זו למשטרה, בין מאחר וזו דרישתה כתנאי לאישור המהלך, וכן על מנת למנוע כפל-סמכויות בין הגופים הרשמיים שככל הנראה הינו אסור.

מהעולה מהפגישה נראה כי ישנה הסכמה מלאה של כלל משרדי הממשלה, כולל המשרד לבטחון פנים, כי יש להמליץ לשרים לאשר את סעיף היצוא של קנאביס לחו”ל לאלתר.

מנגד, בכל הנוגע לתזמון האישור, ישנה מחלוקת. בעוד משרדי הממשלה חושבים שניתן לאשר את היצוא באופן מיידי, עוד בטרם הליך החקיקה שיעביר את סמכויות האכיפה על החוות למשטרה, המשרד לבט”פ עומדים על כך שראשית יסתיים הליך החקיקה ורק לאחריו יאושר היצוא.

נכון להיום ממתינים הצדדים לסיכום ביניים של הועדה, שצפוי בימים הקרובים להיות מוגש לשר ארדן על ידי יועצו המשפטי עו”ד יואל הדר. על אף שמסתמן שעו”ד הדר מתנגד פחות מבעבר למהלך זה, יש ברקע מי שחושש כי התנגדותו העקרונית מן העבר תדחה את מועד החקיקה עד בלי די.

כך או כך, ועל אף שמסתמן כי אישור היצוא קרוב מתמיד, יש לזכור שנדרש עוד אישור סופי למהלך מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו. השמועות על מעורבות והתנגדות למהלך מצד מר שלדון אדלסון טרם אושרו או הופרכו.

בנוסף חשוב לציין כי על מנת להתחיל לייצא בפועל, תצטרכנה החברות המייצאות להמתין עד לסיום הסדרת הליכי היצוא מצד רשויות המכס, שהבהירו מראש שמהלך זה עשוי לקחת גם מספר חודשים ויש האומרים אפילו עד שנה שלמה.

נכון להיום ישנם רק שני מפעלים שמחזיקים בתקן IMC-GMP ועומדים בדרישות המינימום ליצוא קנאביס רפואי (“פנאקסיה” ו-“BOL”). התוצרת תגיע מאחת מארבע חוות הקנאביס המחזיקות זה מכבר בתקן IMC-GAP (“שיח”, “BOL”, “קנדוק”, “IMC”) ומחוות נוספות שיקבלו תקן זה בעתיד.

כפי שחשפנו הרישיונות והתקנים לגידול וייצוא קנאביס רפואי בישראל, כמו גם לייצוא, יינתנו ככל הנראה במתכונת של ‘כל הקודם זוכה’, עד אשר המשטרה תקבע כי אין ביכולתה לפקח על חוות נוספות וחלוקת הרישיונות תיעצר. החלטה זו עדיין נתונה בידי השרים.

אישור היצוא צפוי להביא לפתיחת ענף הקנאביס הרפואי הישראלי לעולם לאחר עשור של פעילות, ולהצטרפות של חקלאים ויזמים חדשים לתחום.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר