מניות קנאביס בישראל – ממה כדאי להיזהר

גל של חברות בורסאיות שקלטו את פוטנציאל הרווחים הגדול בענף הקנאביס, הצטרפו לאחרונה לתחום והנפיקו מניות קנאביס. אחרי 'טוגדר' ו'מדיוי' שעשו זאת לפני מספר חודשים, השבוע, בתוך מספר ימים, הצטרפו ארבע חברות נוספות: 'עמיר', 'די פארם' ולאחר מכן גם 'אופקטרא' ו'נקסט ג'ן'. בינתיים הן מזנקות בבורסה, אבל לפני שמשקיעים שווה לבדוק

אחרי הבהלה לביטקוין, שחלפה בינתיים, הגיעה לישראל לאחרונה מה שניתן לכנות ללא ספק “הבהלה לקנאביס”: לא פחות מ-6 חברות בורסאיות בתחום הקנאביס החלו לפעול בחודשים האחרונים בישראל – 4 מהן ממש השבוע. עדכון (10.4 – 16:00) – חברה שביעית הצטרפה לתחום הקנאביס. עדכון (30.4) – חברה שמינית הצטרפה. האם זה הזמן לרכוש מניות קנאביס?

למרות שרובן ללא ניסיון בתחום הקנאביס בכלל, אשר נתמזגו לתוך שלדים בורסאיים ריקים מתוכן, מצליחות חלק מאותן חברות ליהנות מניפוח שווי מניותיהן בבורסה בין לילה, לעתים במאות אחוזים, רק על סמך הודעות בדבר הסכמים עתידיים או תכניות תיאורטיות בלבד להקמה גידול וייצור של קנאביס לממכר מקומי ולייצוא.

אך יש גם מקרים חמורים יותר בהם ההודעות לבורסה ולמשקיעים הן לא רק “לא מבוססות מספיק” או “תיאורטיות בלבד”, אלא ממש מכילות מידע ונתונים שגויים, שלא לומר אף שקריים – ולכן ישנה חשיבות יתרה למשקיעים לבדוק היטב את הרקע של כל חברה וכוונותיה האמיתיות לפני רכישת מניות קנאביס.

כך למשל החברה הקנדית “נמסטה” (Namaste Technologies) פרסמה לפני מספר חודשים (27.12.17) לבורסה הקנדית ולעיתונות הסכם עקרוני עם חברת ישראלית בשם “בר לב גידולים חקלאיים“. בהודעה הרשמית נכתב כי “בר לב” היא לא פחות מאשר “היצרן המורשה הגדול ביותר בישראל של קנאביס רפואי”.

הצהרה זו היא כמובן רחוקה מלהיות נכונה. “בר לב” מעולם לא גידלו קנאביס רפואי בישראל וכלל אינם מחזיקים עדיין ברישיון שכזה – מה שלא מנע את הזינוק בשווי מניית החברה בעקבות הודעה זו באחוזים רבים באותו יום. מאז הוא נמצא בירידה קבועה מדי יום.

והנה בחודשים האחרונים הפכו מניות קנאביס לשם החם גם בבורסה הישראלית כאמור, כשנכון להיום (א’) כבר 7 חברות הצהירו כי בכוונתן להיכנס לתחום זה ולהנפיק מניות קנאביס – חלקן בעלות רקע וניסיון בתחום הקנאביס, אך בחלקן לא מחזיקות בנכסי קנאביס בכלל, ללא רקע כלשהו בגידול קנאביס או בהפקתו ואף ללא רישיונות מספיקים לפעילות בענף.

בסוף 2017 נרשמו החלוצות, חברות “מדיוי” (Medivie) ו”טוגדר” (Together), שהיו הראשונות שמיזגו את השלד הבורסאי העירום שלהן עם חברה פרטית יעודית שנפתחה עבור כניסה לתחום – “מדיוי” עם “היי פארמה” (Hi Pharma) ו”טוגדר” עם “גלובוס פארמה” (Globus Pharma) – שתיהן זכו לפופולריות גואה בקרב המשקיעים הנלהבים שחיכו להיכנס לתחום הצומח ולרכוש מניות קנאביס.

אחריהן, ממש בשבוע שעבר ובתוך ימים בודדים, 4 חברות בורסאיות נוספות הכריזו על כניסה לתחום והנפיקו מניות קנאביס חדשות: “עמיר שיווק” מבית התאחדות החקלאים זינקה בעקבות הכרזה על השקעה צפויה בחברת “BOL פארמה“, וכן “די פארם” (D pharm) שהתמזגה עם “יו.אן.וי” (UNV Medicine), “אופקטרא” (Ophectra) שהתמזגה עם “הוליוויד מדיקל” (Holyweed Medical) ו”נקסט ג’ן” (Nextgen Biomed) שאולי תעשה זאת עם “כיטוב פארמה” (Kitov Pharma).

ב-10.4 הודיעה חברה שביעית שנכנסת לתחום הקנאביס: ‘דירקט קפיטל‘ (Direct Capital).

למעט ירידה קטנה בסוף השבוע בעקבות הודעה על הפסקת מכרז הקנאביס הרפואי בגרמניה, נרשמה עלייה של עשרות ומאות אחוזים בשווין של מניות קנאביס מאז ההכרזה – מה שמשך משקיעים להעביר סכומים נכבדים להשקעה בחברות אלו.

אך בדומה לכל תחום בתולי אחר, גם בתחום הקנאביס יש אמנם פוטנציאל לרווח גדול, אך יש גם סיכון לא קטן ליפול בפח. לא מדובר אמנם בתופעה של ‘הרצת מניות’ (Pump & Dump) פר אקסלנס, אבל בהחלט ניתן למצוא דברים שכדאי לשים אליהם לב בדיווחי החברות לבורסה.

מניות קנאביס

(שימו לב: סדר השמות ברשימה הוא כרונולוגי בלבד לפי מועד הדיווח על הצטרפות לענף הקנאביס וללא כל משמעות אחרת)

מדיוי – היי פארמה

“מדיוי” היא חברה ציבורית שעסקה עד כה בייצור אביזרים ליולדות (“נשכני לידה”) ובסוף 2017 הפכה משלד בורסאי עירום לחברת קנאביס לאחר מיזוג עם חברה פרטית חדשה בשם “היי פארמה”, המחזיקה באישורים זמניים (לא רישיונות) מטעם משרד הבריאות לגידול, ריבוי, ייצור, אחסון והפצה של הצמח בקיבוץ בצפון השרון.

יחדיו מתעתדות החברות להיכנס לענף הקנאביס הרפואי, בהובלתו של היזם מנחם כהן, ראש הקבוצה, שהצליח לחתום מאז על הסכם עם חברת הקנאביס ההולנדית הותיקה “בארניז פארם“.

החתימה עם ‘בארניז’ בהחלט שווה ערך בתחום הקנאביס, והחברה צפויה להתחיל בפעילות הקמה כבר בשבועות הקרובים, אך הם עדיין ללא נכסי קנאביס מוחשיים בישראל.

טוגדר – גלובוס פארמה

“טוגדר” היתה שלד בורסאי אלמוני, נטול פעילות מהותית ומזומנים, שהפכה בין לילה לחברת קנאביס מצליחה למדי בבורסה הישראלית. חברת “גלובוס” הביאה לשולחן המיזוג ארבעה אישורים ראשוניים (שהם לא רישיונות) לגידול, ריבוי, ייצור, אחסון והפצה של קנאביס ושטח חקלאי ריק של 20 דונם באזור אשקלון.

שתיים-שלוש הודעות לבורסה על תכניות תיאורטיות להקמת חוות קנאביס בישראל ובחו”ל, לצד תחזית בפרסום עצמי על רווח צפוי של מאות מיליוני שקלים, הזניקו את שווי המניה בעשרות אחוזים, על אף שגם במקרה זה מדובר – עדיין – בפוטנציאל בלבד.

החברה היא בבעלות ניסים ברכה, בעלים של מספר חברות נדל”ן מסחרי מניב (ביניהן מתחם גלובוס סנטר אשקלון, שהשליטה בו נמכרה לאחרונה לחברת סאמיט נדל”ן ב-142 מיליון שקל), ניר סוסינסקי, בעלים ומנכ”ל של חברת “אדם עמית” בתחום שירותי ההנדסה, וגיא עטיה, בעלים של חברת האבטחה ר.ח.ש.

עמיר שיווק – BOL פארמה

בשבוע שעבר, בבליץ ממש, הצטרפו לרשימת חברות הקנאביס בבורסה הישראלית 4 נוספות: הראשונה מתוכן שהודיעה על כניסה מתוכננת לענף וזכתה לזינוק בשווי מניותיה היא “עמיר שיווק”, הרצינית, הותיקה והמוכרת מכל החברות עד כה, שהיא גם חברת בת של התאחדות האיכרים בישראל – הגוף המייצג את החקלאים בישראל – ועל כן נחשבת לאמינה ביותר.

עמיר גם הצליחה להביא לשולחן ערך אמיתי ודיווחה כי הצטרפותה הצפויה לתחום היא במסגרת השקעה של 27 מיליון דולר בחברת הקנאביס הרפואי הותיקה “BOL פארמה” (לשעבר “שאיפה לחיים”), המחזיקה בנכסי קנאביס אמיתיים, בניסיון נכבד של כעשור שנות פעילות ובידע וקשרים בינלאומיים קיימים.

כלומר “עמיר” היא נכון להיום היחידה מבין חברות הקנאביס שמבוססת על עסק ממשי, ועל כן השקעה בה היא אולי בטוחה יותר, אם כי כניסתה לתחום אינה ודאית עדיין לפי הודעתה לבורסה.

די פארם – יו.אן.וי מדיסין

במקביל הצטרפה חברה רביעית לבורסת הקנאביס הישראלית: השלד הבורסאי “די פארם”, בבעלות המשקיע הותיק איציק שרם, שכבר קידם בעבר בבורסה חברת קנאביס שהתרסקה (“ברידאיט”) והודיע בשבוע שעבר על מיזוג עם חברת “יו.אן.וי” (UNV Medicine).

למרות שמעולם לא גידלה קנאביס, חברת יו.אן.וי הציגה עצמה עד לפני מספר ימים באתר האינטרנט שלה כמי שמחזיקה לכאורה בחוות קנאביס רפואי פעילה (שכינויה “חוות עמית”), וכן אף שבידיה לכאורה אישורי תקנים GAP ו-GMP לגידול קנאביס – מה שכמובן אינו נכון.

לאחר פניית המגזין לחברה לבדיקת המידע השגוי באתר, הודיעו מנהליה כי מדובר אכן בטעות-אנוש של המתכנת שכתב את הדברים בלשון הווה במקום בלשון עתיד וכי המידע יתוקן מיד. המידע באתר אמנם תוקן בחלקו, אך עם זאת גם בהודעה שפרסמה החברה לבורסה הישראלית בשבוע שעבר נטען כי היא “פועלת בתחום ייצור ואספקה של קנאביס רפואי” על אף שעדיין לא כך לכאורה.

אופקטרא – הוליוויד מדיקל

החברה החמישית שהצטרפה לבורסה ביום חמישי האחרון וצפויה גם היא לפי הודעתה לעסוק בתחום הקנאביס, היא חברת הנדל”ן “אופקטרא”, בבעלות איש העסקים סיומה סימון, שמסרה לבורסה כי בכוונתה להשקיע 650 אלף דולר ולהתמזג עם חברת קנאביס ישראלית חדשה הנקראת “הוליוויד מדיקל”, בבעלותו של היזם ליאור ויין.

ויין פרסם בפני משקיעים ובאתר האינטרנט של חברת קנאביס אחרת שלו, “מאווי” (Mawi), נתונים לא מדויקים לכאורה – למשל שהחוקר המוערך פרופ’ רפאל משולם הוא מייסד והיועץ המדעי של החברה ושגב’ שריל שומן, סלבריטאית הקנאביס האמריקאית המכונה גם “מרתה סטיוארט של הקנאביס”, היא מייסדת ואחראית יחסי הציבור והשיווק של החברה.

גם במקרה זה לאחר פניית מגזין קנאביס הוסרו השמות והתמונות מאתר החברה, לא לפני שנשלחו לכתב המגזין הודעות נאצה. לאחר מספר שעות הוסר אתר החברה מהרשת לגמרי.

נקסט ג’ן – כיטוב פארמה(?)

כעבור מספר שעות, ממש בטרם סגירת שבוע המסחר, הודיעה גם חברת “נקסט ג’ן ביומד”, חברה שאינה מחזיקה בנכסי קנאביס כלשהם ועד לאחרונה בדקה אפשרויות כניסה לתחום כריית הזהב ואף חתמה על תכניות לכריית זהב בגאנה, אפריקה, על כניסתה לתחום הקנאביס בבורסה הישראלית – ובכך הפכה לחברה השישית במספר שעושה זאת.

יו”ר “נקסט ג’ן”, יצחק ישראל, נעצר לפני כשנה בחשד לדיווח מטעה על תוצאות ניסוי בתשקיף, עבירת תרמית, מרמה והפרת אמונים בנסיבות מחמירות לאחר דיווח מטעה לכאורה על ניסוי מוצלח בתרופה. החברה הציבורית בה הוא משמש כיום כמנכ”ל (“כיטוב פארמה”) אף התמודדה עם בקשות לתביעות יצוגיות נגדה בגין הטעיית משקיעים בדוחות.

דירקט קפיטל – ?

ב-10.4 הודיעה לבורסה חברה נוספת, 7 במספר, כי נכנסת לתחום הקנאביס. בהודעה שנמסרה מחברת ‘דירקט קפיטל אינווסטמנטס בע”מ’ נכתב כי “החברה תפעל לאיתור פעילות חדשה בתחום הקנאביס”.

‘דירקט קפיטל’ היא בבעלות ראובן יגאנה, שמינה לאחרונה לתפקיד מנכ”ל את אסף ירקוני. בחברה פעילים עו”ד שי זהר, ירון אילוז וליאת בידס.

הון אחזקות – קנביט

ב-30.4 הודיעה החברה הציבורית “הון אחזקות” (ת”א: הנאח) שכעת מצויה בשליטת איפקס הנפקות בניהולם של אליאב בר-דוד ואהרון סמרה, על כך שתמזג לתוכה את חברת “קנביט” (Cannbit), המחזיקה במספרי עוסק ראשוניים זמניים לריבוי וגידול קנאביס רפואי ובכוונתה לפעול גם בתחום ייצור, לרבות הקמת מפעל ושיווק מוצרים בתחום הקנאביס לשימוש רפואי.

מנכ”ל ‘קנביט’ הוא ירון רצון, לשעבר מנהל השירות הבולאי בדואר ישראל ולשעבר מנכ”ל קבוצת המדיה ‘מסע אחר’. ירון מסתתר בשלב זה ומסרב להתראיין.

על פי מזכר העקרונות, לאחר חתימה על הסכם מפורט, יועברו להון אחזקות מלוא הזכויות בקנביט לרבות 74% מפעילות הריבוי והגידול של קנביט וזאת כנגד הקצאת 87.5% מהון המניות המונפק והנפרע של החברה לבעלי המניות בקבוצת קנביט. ככל וקנביט תפעל גם בתחום ייצור ושיווק מוצרים בתחום הקנאביס לשימוש רפואי כאמור לעיל, תחזיק הון אחזקות ב- 100% מפעילויות אלו.

“יש מי שעושים ‘סיבוב'”

“אין לי ספק שבחלק מהמקרים לפחות מדובר פשוט בבעלי עניין שרוצים לעשות ‘סיבוב’,” אומר משקיע מנוסה בתחום. “צריך לחכות ולראות אם לא מוכרים את המניות מהר אחרי רווח. מה שבעייתי בהשקעות בישראל זה שלא מפרטים מחירים או פרטים על כמה עולה לחברה לייצר בדיוק, או בכמה היא מתכוונת למכור. בקנדה כל פרט כזה נחשף, הם מסבירים איך הם הגיעו למספרים הללו. בישראל זה לא קיים. בהודעות לבורסה לא מגלים אם החווה היא בצפון או בדרום, לא חושפים שמות, כאילו זה סוד מדינה.”

“גם הרשות לניירות ערך לא עושים מספיק בתחום הזה,” הוסיף. “כשחברות הוסיפו בעבר את המונח בלוקצ’יין בשם של המניה והיא עלתה בעקבות כך במאות אחוזים, הרשות הודיעה להם שלא יעשו את זה יותר. בקנאביס לא רק שאין את זה, אלא נראה שיש התעלמות מהנושא. הרשות צריכה לבקש מהחברות האלה שיפרטו בדיוק כמה עולה להן לייצר גרם.”

לאור הנתונים הנ”ל מומלץ למשקיעים המחפשים ביטחון בהשקעתם לבחון היטב את הרקע של כל חברה, של מנהליה ושל הנכסים האמיתיים שבידיה לפני רכישת מניות קנאביס. אין בכתבה זו כל המלצה להשקיע או לא להשקיע, בחברה זו או אחרת, אלא רק המלצה לשים לב היטב לפרטים הקטנים ולבדוק על מי מניחים את השקלים.

תגובת רשות ניירות ערך לפרסום – כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר