מנהל היק”ר ניסה להפיל בפח את מנכ”ל חברת מדריליף מקנדה

כנס קנאטק: מנהל היק”ר ירד מהבמה במהירות לאחר הרצאה מיוזעת, מבלי לאפשר זמן לשאלות מהקהל בדומה לעשרות הדוברים לפניו. להפתעת הקהל בהרצאה אחריו הציג לנדשפט שאלה מכשילה לדובר הבא, מנכ”ל חברת ‘מדריליף’ הקנדית.

ממצאי התחקיר של מגזין קנאביס עם ידיעות אחרונות על ייבוא לא חוקי של קנאביס מארה”ב לישראל, שאושר באופן לא חוקי על ידי בכיר במשרד הבריאות, היו אמורים לקבל הבוקר דקת התייחסות בכנס קנאטק 2018.

עם זאת בתום הרצאתו של הבכיר, יובל לנדשפט, מנהל היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות), ברח נציג הממשלה מהבמה המרכזית וסירב להשיב על שאלות מהקהל.

יובל לנדשפט קנאטק 2018
לא איפשר זמן לשאלות – יובל לנדשפט בכנס קנאטק 2018

בניגוד לכל הדוברים באירוע, אתמול והיום, לנדשפט לא איפשר לצופים בו להציג בפניו שאלות. בתום הרצאה מיוזעת הוא פשוט מיהר לצאת אולם הכנסים.

הרצאתו של לנדשפט היתה ההרצאה השניה ביום השני של האירוע השנתי החגיגי, ובאה מיד לאחר הרצאה שנתן עו”ד צ’רלס פלדמן (Charles Feldman), לשעבר תובע מטעם הממשל הפדרלי נגד קנאביס וכיום מומחה בתחום רגולציית הקנאביס בארה”ב העוזר לחברות בענף.

בסוף הרצאתו של פלדמן הוא נשאל האם ניתן בדרך כלשהי לייצא קנאביס מארה”ב ובתשובה אמר שמדובר בנושא שלא מומלץ אפילו לחשוב עליו, שכן הוא אסור לגמרי.

לנדשפט, שישב על מדרגות האולם והמתין לתורו לעלות על הבמה, החל להזיע.

יובל לנדשפט קנאטק 2018
יובל לנדשפט מאזין לתובע פדרלי לשעבר מסביר על הבמה כי אסור לייצא קנאביס מארה”ב

בהרצאתו לא הזכיר מנהל היק”ר את נושא הגנטיקה של הקנאביס הרפואי הישראלי, למרות שמדובר באחד המכשולים המשמעותיים והגורמים העיקריים לדחיית רפורמת המדיקליזציה.

אך בהרצאה שנערכה מעט מאוחר יותר, של ניל קלוזנר (Neil Closner), מנכ”ל חברת הקנאביס הקנדית ‘מדריליף’, המשתפת פעולה עם חברת הקנאביס הרפואי הישראלית ‘תיקון עולם’, לנדשפט ניצל את ההזדמנות שניתנה לקהל להציג שאלות ודווקא כן התייחס לנושא הגנטיקה בענף הקנאביס – בדגש על העברתו בין מדינות.

לנדשפט ניסה כך נראה להפיל בפח את מנכ”ל החברה הקנדית בשאלה מכשילה: “אני שמעתי שהבסיס הגנטי, הבנק הגנטי שלכם, הגיע מישראל, מתיקון עולם,” אמר.

מנהל היק”ר הציג למעשה חשד שלו שמא זני הקנאביס של ‘תיקון עולם’, המוצגים למכירה למטופלי קנאביס רפואי של ‘מדריליף’ בארה”ב ואף זוכים שם שנה אחרי שנה בפרסים בתחרויות – הגיעו בדרך לא חוקית משטח ישראל לארה”ב.

מדובר כמובן באותה עבירה לכאורה שעלתה בממצאי התחקיר על לנדשפט עצמו, כשהוא כזכור אישר העברה של צמחי קנאביס בכיוון ההפוך – מארה”ב לישראל.

קלוזנר הסביר בתשובה לנציג ממשלת ישראל כי החברה משתמשת במתכונים של ‘תיקון עולם’, אך לא בזרעים שלהם, כלומר בהכלאה לפי הוראות שפיתחו הישראלים: “המדענים שלנו עבדו בצמוד לתיקון עולם והם נתנו לנו את המתכון אם תרצה,” אמר.

אך לנדשפט לא ויתר, קטע את דבריו של הנואם והבהיר את כוונתו המדויקת: “לא זו הנקודה, העניין הוא שאני חושב שעלולות להיות בעיות עם החוקיות של הבסיס הגנטי של זני הקנאביס שלכם”.

“אני לא אומר שתיקון עולם עשו משהו אסור,” השיב שוב מנכ”ל מדריליף. “אנחנו קיבלנו את המתכון מהם, איך הם יצרו את הגנטיקה, והיו לנו את הרכיבים המקוריים אם תרצה בקנדה, וחיברנו אותם יחדיו והשוונו אותם לנתונים של תיקון עולם ווידאנו שמדובר במוצרים זהים”.

בנושא הקפאת היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל ועצירת הרפורמה כולה בעקבות כך, אמר לנדשפט כי “יש לנו תחושה טובה ושמעתי אנשים אומרים שעצרנו את היצוא, זה לא נכון. ראש הממשלה פשוט רוצה להכיר את הנתונים ולכן הוא מינה את פרופ’ אבי שמחון לבדוק.”

כזכור בתחקיר, “מזוודת הסמים”, נמצא כי באישור אישי של לנדשפט נכנסו לישראל מאות שתילי קנאביס במזוודה מארה”ב בעבור חברה ישראלית פרטית – בניגוד לנהלי יבוא ויצוא סמים וצמחים וללא ידיעת הממשל הפדרלי. מסם מסוכן שלא שווה דבר הפכו השתילים לגנטיקת הקנאביס החוקית היחידה כמעט בישראל וכזו ששווה אף מיליונים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר