ממשלת בריטניה מגיבה לעצומה: “לגליזציה זה מסוכן”

אחרי 200 אלף חתימות שנאספו באתר העצומות של ממשלת בריטניה ותמכו בלגליזציה של קנאביס, פורסמה תגובתה הרשמית של הממשלה. למרות כל הטענות שהועלו בעצומה, דחתה הממשלה את הנושא על הסף: “לגליזציה תשלח מסר לא נכון,” טענו.

בחודש שעבר עלתה לרשת עצומה בעד לגליזציה של קנאביס, אשר נוסחה על ידי פעילי לגליזציה מבריטניה והוזנה לאתר העצומות הרשמי של הממשלה שהבטיחה כי כל עצומה שתגיע למספר רב של חותמים – תעלה לדיון רשמי בפרלמנט.

לאחר 4 ימים כבר חתמו על העצומה מעל 100 אלף אזרחים, מה שחייב את הממשל להגיב לדברים בצורה רשמית וכן לשקול את העלאת הנושא לדיון בפרלמנט.

העצומה הבריטית בעד לגליזציה של קנאביס
העצומה הבריטית בעד לגליזציה – מעל 200 אלף חתימות

אמש, לאחר שנחצה רף 200 אלף החתימות על העצומה, שחררה ממשלת בריטניה תגובה רשמית לנושא, דרך כלי התקשורת בממלכה. על פי הדיווח באינדפנדנט, הממשלה ניפצה את תקוותיהם של הפעילים – שנבנו בעקבות קצה איסוף החתימות האדיר ובמקביל לשינוי המשמעותי בגישת המשטרה באנגליה בחודש האחרון – שם שוטרים בכירים הצהירו כי יפסיקו את רדיפת צרכני ומגדלי הקנאביס.

“לגליזציה תשלח מסר לא נכון”

“על פי הראיות שעלו בפנינו לאחר יעוץ עצמאי שקיבלנו בנושא הסכנה הנשקפת משימוש לא נכון בסמים, עולה כי לגליזציה של קנאביס מהווה בעיה משמעותית בתחום בריאות הציבור,” נכתב בתחילת התגובה – שגם נשלחה לכל החותמים באימייל.

העמדה הרשמית בה נוקטת הממשלה קובעת למעשה כי הקנאביס מהווה “סיכון לאינדיבידואל בחברה ואף לחברה כולה”, וכן כי כל הטענות שהעלו הפעילים בעד המהלך אינן תקפות. בנוסף צוין בתגובה הרשמית כי “לגליזציה תשלח מסר לא נכון, בעיקר לאוכלוסיות הצעירות והפגיעות, ועשויה להוות סיכון משמעותי לבריאותן.”

פגיעה ברווחת הציבור

בדומה לטיעונים גם כאן בישראל, תגובת הממשלה מתמקדת בציבור הצעירים שאינם מעשנים קנאביס ועלולים לכאורה להיפגע כאשר הצמח יהפוך לחוקי. על פי הדברים שנמסרו בתגובה, ציבור זה נמצא בקטגוריית הסיכון הגבוהה ביותר להיפגע כתוצאה משימוש לא נכון בסמים, ועליו צריך להגן כאשר הצעה שכזו עולה על סדר היום.

בנוסף מעלה הממשלה את הטענה כי הלגליזציה לא תחסל את השוק השחור שקיים בתחום הסמים ופוגע בחברה, וכן “לא תהווה פתרון לבעיית ההתמכרות לסמים ולסבל שהיא מביאה למשפחות רבות בחברה”, וזאת למרות נתוני הפשיעה שירדו לאחר שנה של לגליזציה בקולורדו.

לא רווחי למדינה

בהסתמכות על הנתונים שנאספו בקולורדו, הציגו הפעילים בעצומה את הרווח הצפוי לכלכלת בריטניה בעקבות הלגליזציה, אשר מוערך בכ-900 מיליון ליש”ט ברווחי מיסים כל שנה, בנוסף ל-400 מיליון ליש”ט על חיסכון שנתי בתקציבי האכיפה.

לגבי הנושא הכלכלי טוענת הממשלה כי “בשל עלויות אדמיניסטרטיביות ופעילויות אכיפה” הנדרשות לקידום מהלך מלא של לגליזציה, הרווח הכלכלי מצטמצם לאפס, ואף עשויה להיגרם פגיעה לכלכלת המדינה במקום הרווח עליו מדברים הפעילים.

פעילי קנאביס בלונדון
פעילי קנאביס בלונדון – בעצרת שנערכה בחודש מרץ

כמו כן טענו הפעילים כי שוק העבודה בממלכה כולה צפוי לגדול בכ-10,000 משרות חדשות כבר בשנתיים הראשונות לאחר ביצוע המהלך, אך תגובת הממשלה כלל לא כללה התייחסות לנושא.

למרות הגישה השלילית שהוצגה בתגובה, עצם העובדה שהעצומה זכתה למספר חתימות רב כל כך, מחייבת כי העלאת הנושא לדיון בפרלמנט תישקל בכובד ראש. על פי כלי התקשורת הבריטיים, הפרלמנט דווקא כן צפוי להודיע על דיון הרשמי בנושא תוך תקופה של עד 30 יום.

ראו עוד:
מועדוני קנאביס פורחים בבריטניה
צפו: סיכום שנה של לגליזציה בקולורדו
משטרת אנגליה לאזרחים: תנו את האקסטזי שלכם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר