מכסחי המיתוסים: 4 שקרים נפוצים על LSD

מפלאשבקים סטייל וייטנאם ועד מחלקות סגורות בבתי משוגעים, מגזין mic מציג 4 מיתוסים שקריים על LSD.

ה-LSD (או בשמו המלא: Lysergic Acid Diethlamide) הוא אחד מסמי ההזיות המוכרים והפופולאריים ביותר בעולם ואחד מ-17 החומרים היקרים ביותר בעולם. הסם, שסונתז לראשונה על ידי ד”ר אלברט הופמן בשנת 1938 ומזוהה בישראל בעיקר עם סצנת מסיבות הטבע, נמצא בשלב נמוך בסולם הקבלה הציבורית ונושא עמו תגיות סטיגמטיות רבות לגבי השפעות רעות ומסוכנות שכביכול חבויות בו.

בעת האחרונה זוכה ה-LSD לתשומת לב חיובית בעולם הרפואה, עם דגש חד על עולם הפסיכותרפיה שלמד לנצל את ההשפעה הייחודית של הסם על תפיסת המציאות של הנוטל אותו, ולהשתמש בהשפעה זו באופן חיובי לטיפול אינטנסיבי שיכול להיות שווה ערך לשנים של טיפולים קונבנציונליים.

ראו: טריפ בריא – LSD יכול להיות טוב עבורך

למרות זאת, הסם עדיין מזוהה עם נזקים הקשורים להזיות קשות, פלאשבקים חוזרים ונשנים, ושקרים נוספים שחלקם מגיעים מהתנסויות רעות וחד פעמיות או חומרים מזוייפים ובלתי מפוקחים, וחלקם מתעמולה שקרית כחלק מהמלחמה הגלובאלית בסמים.

אז מה נכון, או יותר מה לא נכון. הנה ארבעה מיתוסים שכדאי לשבור על LSD:

גם זה בטח יעניין אותך

1. צריכת LSD מסכנת את הצרכן ואת החברה כולה

צריכה של LSD אכן עלולה לגרום להזיות ולשינוי בתפיסת המציאות של הצרכן, אך בהשוואה להשפעה הנגרמת על ידי צריכת אלכוהול, המספרים מתגמדים בצורה משמעותית. למעשה, למרות כל מה שאולי חשבתם, ה-LSD הוא אחד הסמים הבטוחים ביותר לשימוש.

במחקר אשר נערך בבריטניה בשנת 2010 על ידי צוות חוקרים שבראשו עמד ד”ר דייויד נאט, נמצא כי אדם אשר צורך אלכוהול עלול להיפגע או להיקלע לתאונה מסוכנת (כזו שניתן היה למנוע ללא השפעת הסם) עד פי 5, וזאת בלי לכלול מקרי מוות כתוצאה משתיית יתר. ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם אלו של החוקרים הנורווגים טרי סוזן קראבס ופאלאוראן ג’והנסון אשר טוענים כי “צריכה של LSD מעניקה לצרכן חוויה עמוקה, תוך שמירה על אותה רמת הבטיחות הקיימת בנסיעה על אופניים”.

LSD - לא מסוכן כמו שחשבתם
LSD – לא מסוכן כמו שחשבתם

2. פלאשבקים מטורפים, אפילו לאחר שנים

מנה אחת של LSD תספיק כדי לגרום לכם לשנים של פלאשבקים מפחידים שעלולים לגרום לכם נזק נפשי חמור. נשמע מוכר? סטיגמה זו נפוצה בשנת 1991 כאשר דובר של הרשות האמריקאית למלחמה בסמים התייחס להומלסים הרבים אשר חיים בסן פרנסיסקו וטען כי הדבר נובע מהשימוש המוגבר ב-LSD שנעשה בשנות ה-60.

בשנת 2002, פסיכיאטר בשם ג’ון הלפרן אשר התמחה במחקר יכולותיו של ה-LSD בעולם הפסיכותרפיה, סיכם במחקרו כי “אין מספיק עדויות לקשר בין צריכה של LSD לבין מקרים של פלאשבקים נשנים, גם לא כאשר מדובר בצריכה תכופה יחסית. ישנם צרכנים אשר עלולים לחוות השפעות ויזואליות כמו צבעים בוהקים ואשליות אופטיות גם מספר שעות לאחר יציאת החומר מן המערכת, אך הסיכון להתפתחות הפרעות חמורות הוא כה מזערי שלמעשה אינו שונה מהסיכון הטמון בכל סם ואפילו באלכוהול.”

פלאשבקים? - אולי בסרטים
פלאשבקים? – אולי בסרטים

3. הכרטיס שלכם לבית משוגעים

בתחילת השנה הנוכחית, פרסמו קראבס וג’והנסון את ממצאיו של מחקר מקיף שנערך בנושא הקשר בין צריכת LSD תכופה לבין התפחות של מחלות נפשיות. תוצאות המחקר הראו כי אין כל קשר בין השניים, וכי התפחות מחלה נפשית מכל סוג שהיא אינה מזורזת או מואטת באמצעות צריכת LSD.

מחקר אמריקאי דומה, אשר סקר מעל 190 אלף תיקים נפשיים ורפואיים, העלה כי מעבר לעובדה שאין כל קשר בין צריכת LSD תכופה לבין מחלות נפשיות, אפילו המינוריות שבהן, הנתונים מראים כי צריכה של LSD עשויה לקצר את “זמן החיים” של מצבים פסיכוטיים, נטיות אובדניות ותקופות דיכאון.

“אנו לא טוענים כי מאז מעולם לא נפגע אפילו אדם אחד מצריכה של LSD, ועלינו לציין כי יכולים לקרות מקרים חריגים ויוצאי דופן, אך הנתונים מראים באופן חד משמעי שצריכה של LSD אינה תורמת כלל להתפתחות מחלות נפשיות, טוען ד”ר מתיו ג’ונסון, החוקר הראשי באוניברסיטת ג’ון הופקינס בתחום הרפואה הנפשית ומי שערך את המחקר.

לכאן, כנראה שלא תגיעו
לכאן, כנראה שלא תגיעו

4. LSD הוא חסר תועלת רפואית

מחקר אשר נערך בשוויץ בתחילת 2014, מראה כי סמים פסיכודליים, ובעיקר LSD, עשויים לסייע לחולים סופניים לקבל עליהם את המציאות ולחסוך מהם כאבים פיזיים ונפשיים רבים אשר מתלווים לגסיסה. במהלך המחקר ניתנו מנות של LSD ל-12 חולים סופניים, כאשר מצבם של שמונה מהם השתפר באופן משמעותי לאחר נטילת הסם.

בנוסף להקלת סבלם של חולים סופניים נמצא כי מנות מדודות של LSD יכולות לסייע גם לסובלים מכאבי ראש כרוניים, כך מניסוי שנערך ע”י אוניברסיטת מקליין לחקר הפסיכיאטריה . אחד ממשתתפי הניסוי דיווח על תהליך ההחלמה שלו למגזין הדיילי ביסט, לאחר שהרפואה הקובנציונלית כשלה בפתרון בעיית הכאבים שלו שנמשכה 27 שנים. אם לא די בכך, ממחקר שנערך בשנה שעברה עולה כי צריכה של LSD ופטריות פסילוסיבין תורמת לתהליך גמילה מסיגריות ומאלכוהול.

צריכה רפואית של LSD - מכאבים ועד לגמילה מעישון
צריכה רפואית של LSD – מכאבים ועד לגמילה מעישון


מקור

ראו עוד:
סמים – מה הם עושים לנו (כל העובדות)
5 הטיעונים הנפוצים נגד הקנאביס
דירוג: 20 הסמים הנפוצים ביותר בעולם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר