מכון בינלאומי למחקר קנאביס הוקם בפראג

מכון בינלאומי חדש למחקר קנאביס וקנבינואידים, שיפעיל עשרות חוקרים מכל העולם במימון משקיעים פרטיים, נפתח השבוע בפראג בירת צ’כיה. בין החוקרים שיבחנו את השפעות הקנאביס הרפואי על מגוון מצבים רפואיים שונים, נמצא גם חוקר הקנאביס הישראלי פרופ’ לומיר האנוש.

מכון בינלאומי לקנאביס וקנבינואידים (ICCI) נפתח השבוע לראשונה בעיר הבירה של צ’כיה, פראג, בהשקעה של 80 מיליון שקל ששילמו משקיעים פרטיים מארה”ב וקנדה, כך על פי הדיווח בתקשורת המקומית.

המכון החדש יחל כבר בימים הקרובים בתהליכים מחקריים ראשונים, כולם בנושא השפעות הקנאביס הרפואי על מחלות וסימפטומים שונים. לדבריו של מנהל המכון פבל קובו (Pavel Kubů), מטרת העל של תוכנית המחקר היא ליצור טיפול מותאם אישית לכל חולה ולכל מצב רפואי.

לומיר האנוש
ד”ר לומיר האנוש בשדה ירוק

אחד החוקרים שיועסקו על ידי המכון החדש הוא פרופ’ לומיר האנוש, שהיה אחד המדענים הראשונים לחקור את הטיפול בקנאביס רפואי בישראל.

שר הבריאות הצ’כי סבאטופלוק נמצ’ק (Svatopluk Němeček), סיפר לתקשורת המקומית כי הכסף שנתרם לפתיחתו של מרכז המחקר החדש הוא התרומה הפרטית הגדולה ביותר למחקר הרפואי במדינה בשנים האחרונות.

שר הבריאות הצ'כי סבאטופלוק נמצ'ק - בעד מחקר קנבינואידים
שר הבריאות הצ’כי סבאטופלוק נמצ’ק – בעד מחקר קנבינואידים

מלבד המקורות המדעיים, המדענים שיפעלו במכון החדש ישתפו פעולה גם עם קבוצות גדולות של מטופלים שאינם רשומים ברשויות המדינה, שלמעשה היו עד היום מטפלים בעצמם ללא בקרה. על פי מייסדי הפרויקט, ההתנסות הרבה של המטופלים תביא להתקדמות משמעותית במחקר.

בצכ’יה מאושר הטיפול בקנאביס רפואי, אך אף חברה במדינה לא עוסקת בתחום. הבעיה העיקרית שנובעת מכך היא המחיר הגבוה מאד של תרופות הקנאביס המיובאות, שהופך אותן ללא רלוונטיות למרבית האוכלוסייה. אחת ממטרות המחקרים היא לעודד את התעשייה המקומית ולהנגיש את התרופה לכלל האזרחים.

מלבד המטה הראשי של המכון שנפתח בפראג, יוקמו זרועות של המכון גם באוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסטית צ’ארלס בפראג ואוניברסיטת מאסארייק בברנו (פראג).

פראג היא אחד ממוקדי הקנאביס העולמיים, ומארחת בכל שנה את אחד האירועים המדוברים ביותר בתחום, ה’קנאפסט‘.

ראו עוד:
צ’כיה רוצה קנאביס ישראלי – משרד הבריאות מסרב
סטארטאפ חדש מציע: קנאביס בהתאמה אישית
חדש: קנאביס בהתאמה אישית למוח

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר