מיקרודוזינג של קנאביס: לפעמים פחות זה יותר

אחד הפרמטרים החשובים ביותר עבור מטופלי קנאביס רפואי הוא מינון התרופה הנכון, שעשוי להיות לעיתים מתאים יותר דווקא בכמויות קטנות. מיקרודוזינג של קנאביס, כלומר נטילת מנות קטנות מהנדרש כדי למצוא את הסף הרפואי המינימלי, היא שיטה מצוינת להפיק את המירב מהתרופה.

צרכני קנאביס רבים, בעיקר החדשים שבהם, נתקלים בתחילת דרכם בשאלה הקבועה: כמה קנאביס צריך לצרוך כדי לקבל את האפקט הרצוי?

צרכני פנאי שמחפשים להנות ידאגו בדרך כלל פחות מנושא המינון ויתחילו מיד “בניסוי וטעייה”, אך כשמדובר בצרכנים רפואיים התלויים בתרופה שלהם כדי להתמודד עם מחלות ומצבים רפואיים קשים, מינון נכון הוא אחד הפרמטרים החשובים ביותר. בכדי למצוא מינון זה, ניתן להשתמש בשיטת צריכה המכונה ‘מיקרודוזינג‘, שעלתה למודעות העולמית בשנים האחרונות.

חשוב לציין שכתבה זו מטרתה להנגיש מידע רפואי לציבור, והיא אינה מהווה תחליף או שווה ערך לייעוץ אישי מרופא. בכל מקרה יש להתייעץ עם הרופא המטפל לפני ביצוע כל שינוי בטיפול.

מיקרודוזינג – פחות זה היותר החדש

משמעות המילה מיקרודוזינג (Micro Dosing) היא נטילת מנות קטנות מהנדרש, והיא עלתה למודעות בעולם דווקא דרך הסם הפסיכדלי LSD שזוהה כבעל תועלות רפואיות במינונים מזעריים.

ד”ר דסטין סולאק (Dustin Sulak), חוקר קנאביס רפואי ומנכ”ל חברת הקנאביס-פארמה ‘אינטגרייט‘ מאנגליה, ערך מחקר בקרב למעלה מ-20 אלף מטופלי קנאביס רפואי שהתנסו בטיפול בשיטת המיקרודוזינג.

ד"ר דאסטין סולאק - חוקר קנאביס ומנכ"ל חברת הקנאביס האנגלית 'אינטגרייט'
ד”ר דאסטין סולאק – חוקר קנאביס ומנכ”ל חברת הקנאביס האנגלית ‘אינטגרייט’

מטרת המחקר, שנערך ב-3 קליניקות רפואיות בניו אינגלנד, הייתה לבדוק כיצד משפיעה צריכה שכזו על הטיפול הרפואי, והאם היא בעלת ערך מוסף לעומת נוהל הטיפול הרגיל.

שיפור הטיפול וחיסכון משמעותי בתרופה

בתחילת המחקר עברו כל המטופלים מאופן השימוש הרגיל שלהם למשטר צריכה חדש, לפיו קיבלו מנה של 3-5 מ”ג THC ביום בלבד, במשך 6 ימים – במטרה “לאתחל” את המערכת האנדוקנבינואידית בגוף. לאחר מכן עברו החולים לצרוך את התרופה במינון קטן של מספר גרמים בודדים, שהלך ועלה עד להגעה לתוצאות זהות לטיפול הקודם (במינון המלא).

תוצאות המחקר שערך צוותו של ד”ר סולאק מראות כי צריכת מנות קטנות של קנאביס כבר מתחילת הדרך מציעה למטופל שני יתרונות עיקריים: מציאת סף האפקט המינימלי הייחודי לכל אדם, והגברת האיכות הטיפולית כל עוד המינון הנצרך אינו חוצה רף זה.

מיקרודוזינג - עלייה ביתרונות הרפואיים וחיסכון של עד 56% בתרופה
מיקרודוזינג – עלייה ביתרונות הרפואיים וחיסכון של עד 56% בתרופה

“במהלך המחקר גילינו שלמרבית האנשים ישנו סף של מינון שמתחתיו היתרונות הרפואיים של הטיפול גדלים בצורה משמעותית,” מסביר ד”ר סולאק בראיון, “מעל מינון זה מתחילים החולים לפתח עמידות ולחוות ירידה ביתרונות הרפואיים.”

בנוסף ליתרונות הרפואיים הישירים, תוצאות המחקר מראות כי טיפול במיקרודוזינג מסייע למטופלים רבים לחסוך עד 56% במינון התרופה שלהם – מה שלדבריו של ד”ר סולאק מסייע להפחית את תופעות הלוואי של הטיפול, ומה שעשוי להיות שימושי במיוחד לחולים ישראלים הנתקלים בבעיות מינון מול משרד הבריאות.

“ההפחתה שנרשמה במינונים לא רק העלתה את יעילותו של הטיפול הרפואי, היא גם חסכה למטופלים כסף רב על התרופה,” סיכם, “מבחינה זו, הטיפול הופך לנגיש יותר גם עבור אוכלוסיות חלשות.”

מכיוון שמדובר במחקר ראשון מסוגו, ציינו החוקרים כי המסקנות בנוגע ליתרונות הרפואיים של השיטה עדיין חלקיות ודורשות מחקר מעמיק נוסף.

אז איך עושים את זה?

אם בחרתם לנסות את שיטת המיקרודוזינג זיכרו שמעתה עליכם לשנות את החשיבה שלכם לגבי “מנה” של קנאביס – מנה אחת יכולה להיות גם שאכטה אחת, חצי “ראש” בבאנג (מקטרת מים), או ביס אחד מעוגיה המכילה THC.

מקטרת עישון קנאביס עם פיה קטנה
אם בחרתם במיקרודוזינג, מקטרת עישון עם פיה קטנה תתאים למשימה

כמו בטיפול במינון מלא, גם טיפול במנות קטנות אינו מבוסס על “מדע מדוייק” או מספרים בטבלאות, אלא על ההרגשה האישית שלכם. חכו לפחות שעה לאחר כל מנה, והפסיקו ברגע שהתחלתם להרגיש את האפקט. אחת הדרכים הפשוטות ביותר לעבור למינונים קטנים היא רכישת מקטרת “שאכטה” (במקור ‘One Hitter’, סלנג באנגלית) עם פיה קטנה שמספיקה בדיוק לכמויות האלו.

נושא המיקרודוזינג כולו נחשב לפחות רלוונטי עבור צרכני פנאי, שבדרך כלל מעוניינים בכמה שיותר אפקט פסיכואקטיבי, אך לאלו מכם ששוקלים לנסות לחסוך בהוצאות המיוחדות ולחפש את הסף המינימלי שלהם – התחילו בתהליך ותנו לגופכם כשבוע עד שבועיים להסתגל למנות הנמוכות.

ראו עוד:
צפו: כך פסיכדליה יכולה להציל את חייכם
מחקר ישראלי: קנאביס מפחית תסמינים של דמנציה
האנימטור של מלחמת הכוכבים: “לקחתי LSD בעבודה על הסרט”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר